Mogu li zemlje BRIKS da spasu svet?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Mogu li zemlje BRIKS da spasu svet?
[/h] Izvor: Tanjug


Delhi -- Čelnici pet država članica BRIKS razmatraće na samitu u Nju Delhiju politička, ekonomska i socijalna pitanja od zajedničkog i međunarodnog značaja.

21136255744f71fd371154c434473284_640x360.jpg

(José Cruz/ABr/CC-BY-SA 3.0/Wikimedia Commons)

Na samitu predsednika Brazila, Rusije, Kine i Južnoafričke Republike (JAR), sa domaćinom, premijerom Indije, očekuje se da će biti preduzeti dalji napori za osnaženje saradnje, konsultacija i koordinacije među zemljama BRIK.
Predsednici Dilma Rusef, Dmitrij Medvedev, Hu Đintao i Džejkob Zuma će sa premijerom Manmoanom Singom razmatrati, pored ostalih, teme povezane sa imenovanjem novog predsedavajućeg Svetske banke, kao i mere za rešavanje globalne ekonomske krize.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]U izveštaju Goldman Saks iz 2009. vidi se da, od početka svetske ekonomske krize 2008, iz BRIK (JAR se priključila tek 2011), dolazi 45 odsto globalnog privrednog rasta. Međutim, sposobnost BRIK za održivi rast dovedena je u pitanje nedavnim usporavanjem njihovih privreda. BDP Indije je u poslednjem kvartalu 2011. porastao za 6,1 odsto, najniža stopa u poslednje tri godine, dok u Kini predviđaju za 2012. rast od 7,5 odsto, niži nego ranije.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Države BRIKS lobiraju, takođe, kako bi svoju rastuću ekonomsku snagu pretvorile u veći diplomatski uticaj, obezbeđivanjem stalnih mesta u Savetu bezbednosti UN, za Indiju, Brazil i JAR.

Kineska novinska agencija Sinhua je ocenila da je, iako još mlada organizacija, BRIKS pokazala snagu ekonomske sile u usponu koja je, posle izbijanja svetske finansijske krize, značajno doprinela globalnom privrednom rastu i postavila čvrste temelje za budući oporavak međunarodne privrede.

Ukupan domaći proizvod (BDP) svih članica BRIK približno je učetvorostručen od 2001. sa oko tri biliona američkih dolara, na između 11 i 12 biliona u 2010.

Međunarodni monetarni fond je procenio da su članice BRIK, u kojima živi preko 40 odsto ukupnog čovečanstva i koje zauzimaju više od četvrtine kopnene površine Zemlje, imale u 2011. ukupni nominalni BDP od 13,6 biliona SAD dolara, što čini 19,5 odsto svetskog BDP.

Od izbijanja globalne finansijske krize, države BRIK, svojom sposobnošću da se "odupru klimanju ekonomskih temelja sveta“ i snažnije nego ikada, ozbiljno su privukle pažnju čitavog sveta.

 
Natrag
Top