Mnogo kontrolora a ministri troše kako hoće

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Fiskalni savet samo nepotreban trošak države
Mnogo kontrolora, a ministri troše kako hoće

Suzana Bojadić | 28. 10. 2010. - 00:02h | Foto: Beta |

Državi, čini se, Budžetska inspekcija i Državna revizorska institucija (DRI) nisu dovoljne da spreče rasipništvo srpskih ministara jer će već početkom iduće godine narodnu blagajnu nadzirati i novo kontrolno telo fiskalni savet. Novi regulator, međutim, sudeći po ovlašćenjima, mogao bi da bude samo nepotreban dodatni trošak jer nema mogućnost da kažnjava i obustavlja projekte, a i pitanje je koliko će biti nezavisan.
85441_0825-sednica-vlad-srb-foto-beta_f.jpg
Imaće kontrolora, ali ne moraju da ga slušaju

Državnu kasu danas kontrolišu dva nezavisna tela sa tridesetak zaposlenih. Osim budžeta, pod „zavesom“ DRI i Budžetske inspekcije su javna preduzeća, računi sa državnim parama, javne nabavke, troškovi ministara... Maksimalna kazna za ministre i činovnike koji su se ogrešili po finansijskom izveštaju iz 2008. godine je 50.000 dinara, a kazne po novom zakonu nisu male i iznose od 5.000 do milion dinara. Ipak, kako nam je potvrdio Zoran Pašalić, vršilac funkcije predsednika Višeg prekršajnog suda, nijedna kazna još nije izrečena. DRI je u februaru podneo prekršajne prijave protiv dvadesetak ministara i državnih činovnika, a prijave su još u postupku. I Budžetska inspekcija može da podnese zahtev za pokretanje prekršajnog i krivičnog postupka i prijavu za privredni prestup. Ove godine je bilo 11 kontrola, ali kako kažu u Ministarstvu finansija, postupci još nisu završeni.

Zakon o fiskalnoj odgovornosti predviđa i novog kontrolora, fiskalni savet koji će ocenjivati Vladu i budžet i o svojim nalazima obaveštavati državne organe i javnost. Ovo telo bi uz Skupštinu Srbije, kontrolisalo i trošenje novca od prodaje Telekoma i drugih prihoda od privatizacije, najavila je ministarka finansija Diana Dragutinović.



Poznavaoci, međutim, tvrde da nije izvesno da će fiskalni savet doneti puno koristi. Posebno, znajući da neće imati nikakva izvršna ovlašćenja. Praktično, neće moći da sankcioniše Vladu i ministre koji budu kršili fiskalna pravila, niti da zaustavi projekte koji ne budu u skladu sa zakonom. Jeste da će državni organi biti u obavezi da fiskalnom savetu dostavljaju svu traženu dokumentaciju, ali u slučaju da se ogluše o tu obavezu, Savet će moći samo da o tome i da obavesti Skupštinu i ništa više. Ocena je da je će vladajuća većina fiskalni savet popuniti, svojim, pouzdanim ljudima i da će korist biti minimalna. U Ministarstvu finansija kažu da se budžetska inspekcija ni u kom slučaju ne može povezati sa fiskalnim savetom.


„Inspekcija kontroliše korisnike budžetskih sredstava odnosno trošenje para iz budžeta, ali ne Vladu i ministarstva. S druge strane, fiskalni savet će ocenjivati celu vladu i budžet“, kažu u resornom ministarstvu. Nezvanično, na formiranju saveta insistirao je MMF, polazeći od potrebe da se stručno pomogne Ministarstvu finansija i da se sa druge strane obezbedi nezavisna ocena stanja i kretanja državnih finansija. Slična tela postoje u 80 zemalja sveta.


Smisao formiranja saveta prvi ne vidi Miodrag Zec profesor ekonomije na Filozofskom fakultetu u Beogradu.


- I sada imamo niz kontrolnih tela, biranih direktno iz političkih redova, zbog čega ne mogu nezavisno da obavljaju funkciji. To je samo gomilanje birokratije i izmišljena funkcija koja dodatno troši budžetske pare. Ako Vlada i ministri nemaju moć da kontrolišu potrošnju, kako onda može fiskalni savet - kaže Zec za „Blic“.


I Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta, postavlja pitanje formiranja ovakvog kontrolora.


- Problem je u kojoj meri će savet i zaista moći da obavlja svoju funkciju. Vladine apetite i dosad je bilo teško obuzdati. Pred nama je izborna godina kada će to biti još teže i vrlo je verovatno da će Vlada naći načina da iskoristi mogućnost da ima svoje ljude u savetu. Čemu onda i takvo kontrolno telo - kaže Savić za „Blic“.


Savet će imati tri člana, a za rad će odgovarati Narodnoj skupštini. Kandidate za članove predlagaće predsednik Boris Tadić, guverner NBS-a Dejan Šoškić i ministarska finansija Diana Dragutinović nam je jedina i potvrdila da je odabrala kandidata, ali da ne želi da otkrije njegovo ime. U pres službi predsednika je rečeno da će ime kandidata biti poznato do 13. decembra, kada ističe rok za imenovanje. Guverner NBS Dejan Šoškić nedavno je izjavio da kandidat mora da bude „kredibilan, kompententan i apolitičan“.


Članovi saveta moraju imati master, magistarsku ili doktorsku diplomu iz oblasti ekonomskih nauka, objavljene naučne radove i najmanje pet godina radnog iskustva. Ove kriterijume ispunjavaju skoro svi profesori i asistenti Ekonomskog fakulteta.

Fiskalni savet
- ocenjuje Vladu i budžet i obaveštava državne organe i javnost
- tri člana
- nema izvršna ovlašćenja
- kandidate za članove bira predsednik, guverner i ministar finansija
- za rad odgovoran Narodnoj skupštini


Budžetska inspekcija
- pet budžetskih inspektora
- kontroliše način na koji korisnici budžetskih sredstva troše novac (preduzeća, institucije, opštine)
- 11 kontrola budžetskih korisnika u 2010. godini
- može da podnese zahtev za pokretanje prekršajnog i krivičnog postupka i prijavu za privredni prestup


Plate i do 1.800 evra
Predsednik fiskalnog saveta imaće osnovnu platu od oko 188.000 dinara, članovi po oko 169.000 dinara, pokazuje računica izvedena iz odredaba izmenjenog Zakona o budžetskom sistemu. Osnovna zarada specijalnih savetnika biće oko 144.000 dinara, devet puta veća od osnovice državnih službenika, koja je 16.000 dinara. Zakonom je predviđeno da članovi fiskalnog saveta i specijalni savetnici imaju pravo i na uvećanje zarade do 30 odsto usled "posebnih složenosti u radu".


Državna revizorska institucija
- dvadesetak zaposlenih
- kontroliše javna preduzeća, državnu imovinu, trošenja budžetskih para
- U februaru 2010. prekršajne prijave protiv dvadesetak ministara i državnih činovnika
- pre mesec dana počeli kontrolu tri javna preduzeća – „Skloništa Srbije“, „Elektromreže Srbije“ i „Transnafta“ iz Pančeva



Izvor: Blic
 
Natrag
Top