Mleko ide na 100 dinara?

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Mleko ide na 100 dinara?





Da bi proizvodnja mleka u Srbiji opstala neophodni su drastični skokovi cena, nezvanična računica pokazuje da bi mleko trebalo da poskupi više od 50 odsto.Tako bi i pored velike pomoći države, litar dnevnog belog napitka „pregazio“ i sto dinara.

23144255450470f712cbab738857763_640x360.jpg


Ni ovako veliki rast ne bi, tvrde mlekari, mogao da podmiri potrebe našeg tržišta. Posle nestašice ulja i šećera preti nam, naime, i nestašica mleka.
"U narednom periodu moguće su nestašice mleka, jer domaća proizvodnja neće moći da zadovolji potrebe", kaže Slobodan Petrović, direktor „Denjub fud grupe“, u čijem sastavu posluje „Imlek“.

Manjak mleka posledica je suš i smanjene proizvodnje. To možemo da prevaziđemo tako što ćemo iz naših kompanija, koje posluju u zemljama iz bliskog okruženja, da uvozimo mleko i obezbedimo za domaće tržište.

Prema njegovim rečima, povećanje proizvodnje mleka u Srbiji može se očekivati tek od juna 2013, ali samo pod uslovom da godina bude dobra.

Proizvođači mleka tvrde da bi sa ovako paprenim cenama stočne hrane, otkupna cena mleka trebalo da bude barem 56 dinara da bi proizvodnja opstala.

"Trenutno dobijamo 35 dinara za litar, ali isključivo za ekstra klasu mleka", kaže Sanja Bugarski, predsednik Asocijacije proizvođača mleka.

"Gotovo 60 odsto stočara dobija po litru 27 dinara. Znamo da mlekare ne bi mogle da podnesu toliku razliku između trenutne i neophodne cene mleka, jer bi se sve to prelilo na potrošače. Zato smo od Ministarstva poljoprivrede zatražili da nam se obezbedi hrana, jer je nema. Bez nje, farme će se jednostavno gasiti".

Prema njenim rečima, od nadležnih je zatraženo da omogući proizvođačima da kupuju koncentrovani deo hrane po cenama od marta ove godine, a da razliku nadomesti država.

Drugi zahtev je da se Uredbom reguliše odluka o neplaćanju zakupa državne zemlje, koja je prepuštena na milost lokalne samouprave.

"Država subvencioniše kamate, ali banke daju glavnicu. I zamolićemo državu da podmiri sve obaveze prema proizvođačima. Uz ovakvu pomoć države, proizvodnja bi opstala sa otkupnom cenom od nešto više od 40 dinara".


Izvor:
B92.net
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Imlek povećao otkupnu cenu mleka za tri dinara po litru






Kompanija Imlek je povećala otkupnu cenu sirovog mleka za tri dinara po litru, sa 36 na 39 dinara, saopšteno je danas iz te kompanije.

218778_mleko2-foto-dimitrije-gol_f.jpg


- Imajući u vidu sušu i smanjenje primarne proizvodnje mleka, Imlek je ovim potezom nastavio sa politikom podsticanja proizvodnje sirovog mleka kao ozbiljne sirovinske osnove - istakli su u toj kompaniji.

Svetlana Glumac, direktorka korporativnih poslova Dunav hrana grupe u okviru koje posluje Imlek, istakla je da ta industrija mleka želi da pomogne farmerima koji se susreću sa sve većim posledicama suše, kao i povećanjem troškova primarne proizvodnje.

Imlek želi i da pospeši dobijanje kvalitetnog, prvoklasnog mleka evropskog standarda, dodala je Glumac.

- Strateški cilj Imleka je da nastavi da bude lojalana farmerima. Neophodno je oživljavanje i zaštita domaće proizvodnje, ali i realan kurs dinara, što sada nije slučaj - zaključila je Glumac.

Izvor:
Blic.rs
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Otkupna cena mleka ide do 40 dinara




Dve mlekare su ove nedelje povećale otkupne cene sirovog mleka svojim dobavljačima dva do tri dinara po litru.Tako da će najviša otkupna cena sirovog mleka dostizati gotovo 40 dinara po litru.

Prema rečima direktora sirovinskog sektora Mlekare Subotica dr Gorana Stoparića, to je drugo ovogodišnje povećanje otkupne cene, a novi cenovnik, s cenama u rasponu od 23 do preko 39 dinara po litru, počinje da se primenjuje u ponedeljak, 1. oktobra.


mleko.jpg



On je precizirao da je ulaz sirovog mleka u Mlekaru 15 do 20 posto veći u odnosu na isti period prošle godine, uz napomenu da je ta proizvodnja bila zasnovana na proizvodnji stočne hrane u 2011.

Stoparić je rekao da je Mlekara „Subotica” u septembru otkupljivala u proseku dnevno 160.000 litara sirovog mleka.

Mlekara Subotica je jedina domaća mlekara s dozvolom za izvoz proizvoda na tržište Evropske unije, zajedno s „Imlekom” posluje u sklopu „Denjub fuds grupe” (DFG), pod kontrolom Investicionog fonda “Salford”.

Nedavno je i „Imlek” podigao otkupne cene sirovog mleka svojim dobavljačima.

U nedavnoj izjavi Tanjugu, direktorka za korporativne i regulatorne poslove DFG-a Svetlana Glumac najavila je da će nakon povećanja otkupne cene sirovog mleka biti razmatrano i poskupljenje krajnjih proizvoda.

"Početkom jula smo podigli otkupnu cenu sirovog mleka za naše farmere, a nakon tog povećanja usledilo je poskupljenje mleka i mlečnih proizvoda, i to parcijalno, dinar do dinar i po, dok neki proizvodi tada nisu ni menjali cenu"
, izjavila je Svetlana Glumac.


Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top