Mlecna zmija (Lampropeltis sp.)

Hoyas
LEGEND
Učlanjen(a)
06.06.2009
Poruka
21.085
Mlecna zmija (Lampropeltis sp.)

3997306064_79da904929_o.jpg


:info:

Porodica : Colubridae

Rod : Lampropeltis

Poreklo : Severna i Centralna Amerika

Stanište : SAD, Meksiko

Terarijum : Lampropeltisi ne zahtevaju preterano prostrane terarijume. Ovo su, uglavnom, zmije manje od 150 cm, pa je terarijum od 80- ak litara sasvim dovoljan za odrasle primerke. Mladunci i polu-odrasli Lampropeltisi mogu da se cuvaju u manjem terarijumu. Ukoliko terarijum nije dobro zatvoren zmija ce ga sigurno napustiti, tako da se o tome mora povesti racuna. Neophodno je i obezbediti nekoliko mesta za skrivanje, a grana ili neki drugi objekat za penjanje su dobrodošli, iako ove zmije najveci deo svog vremena provode na podu terarijuma.

Podloga : Mogu se koristiti razne vrste podloge. Treset je najadekvatnija podloga za Lampropeltise jer su ovo rijuce zmije. Podloga može da bude i piljevina, mada treset u terarijumu izgleda mnogo lepše i prirodnije. U krajnjem slucaju podloga može da bude i obican papir, što je najprakticnije za održavanje, ali estetski nije baš najbolje rešenje.

Temperatura : Temperaturni gradijent je obavezan, kao i za ostale zmije. U najtoplijem delu treba da bude oko 30-32 stepena Celzijusa, dok je u hladnijem 25 stepeni povoljna temperatura. Nocu temperatura može malo da padne, bez posledica po zmije. Kao grejno telo bolje je koristiti kabl-grejac nego sijalicu, jer ove zmije ne vole prejako svetlo, s obzirom da u prirodi najveci deo svog života provode pod zemljom, a aktivne su nocu.

Vlažnost vazduha : Nije potrebna preterana vlažnost vazduha, tako da fajtanje terarijuma nije neophodno, mada ga treba praktikovati par dana pre presvlacenja zmije da joj se olakša skidanje stare kože.

Voda : Neophodno je obezbediti dovoljno veliku posudu u koju zmija može da stane, sa svežom vodom. Zmije cesto pred presvlacenje provode vreme u vodi, a povremeno izbacuju izmet u posudu sa vodom. Iz tog razloga potrebno je redovno cistiti posudu i menjati vodu.

Ishrana : Lampropeltisi se u zarobljeništvu hrane miševima. Preporucuje se omamljen ili mrtav miš, pre nego aktivan, jer može povrediti zmiju. Mlade Lampropeltise je moguce hraniti samo bebama miševa, jednom u 4 ili 5 dana. Obroci se mogu prorediti i na nedelju dana, pa i rede, ali ce onda zmija slabije napredovati. Odrasli primerci jedu odrasle miševe, nešto rede, pa je dovoljno hraniti ih jednom nedeljno. Lampropeltisi su kanibali pa nije preporucljivo spajati vise primeraka, osim radi parenja.

Velicina : Lampropeltis getula, ili king snake u ekstremno retkim slucajevima dostiže i nešto malo više od 200 cm. Podvrsta californiae, koja se najcešce cuva, retko prelazi 120-130cm. Lampropeltis triangulum – milk snake, dostiže maksimalno 130 cm, mada su obicno krace. Lampropeltis mexicana i L. pyromelana su manje vrste, i obicno ne prelaze 90 cm. Ostale vrste roda Lampropeltis se kod nas još nisu pojavile kao kucni ljubimci.

Ponašanje : Ovo su mirne zmije, vrlo retko se može naici na agresivne primerke, i donekle se mogu navici na uzimanje u ruke. Dok su mlade mogu dosta brzo da se krecu, a kad porastu bivaju mirnije. U rukama nece ležati mirno, kao i vecina zmija, vec ce stalno pokušavati da ih napuste. Medutim, ukoliko se pažljivo uzimaju, bez naglih pokreta nece biti nervozne i nemirne. Bitno je da se zmije ne uzimaju u ruke posle obroka dan-dva. Pre i posle uzimanja zmija neophodno je oprati ruke.
 
Član
Učlanjen(a)
09.01.2010
Poruka
1
Imam mlecnu zmiju koja je stara oko 5 meseci. Navikla je da jede samo zive miseve. Kako da je naucim da jede zamrznute, jer uporno odbija.
Kad posle presvlacenja da joj nudim hranu ?
 
Natrag
Top