Mitska bića narodnih predanja

Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Drekavac

Po legendi , drekavac je materijalna manifestcija umrlog,nekrštenog čoveka ( po nekim pričama mladog dečaka ) koji ne može da nađe mir , pa proganja one koji su mu zgrešili u životu. Kako predanja kažu, drekavac je malo, dlakavo stvorenje, slično životinji koje neprestano gazi na sopstveno krzno, a potom urla mešavinom plača i vučijeg zavijanja. Najčešće se šeta po grobljima, a žrtve davi u snu. Jako se plaši svetlosti, iako ne može biti uništeno dok ne nađe mir. Prema legendi drekavci napadaju ljude koji se kasno u noći zateknu u blizini groblja ili šume, tako što im skoče na leđa i teraju ih da hodaju celu noć , do prvih petlova. Ukoliko se žrtva ne povinuje zahtevima drekavca biće izgrebana i počupana ogromnim kandžama ovog bića.
drekavac_gifB0z4.gif



Jaud

Povampirena prevremeno rođena beba -Podvrsta nadaleko poznatog DREKAVCA koji u šumama i oko groblja u kasnim večernjim satima , prolaznike uzjaše i ne silazi dok se ne čuju prvi petlovi....Ispitivanja svih seoskih komisija su dokazala da isti postoje , pa je dalja rasprava totalno besmislena . Izvor- Vukajlija.
jaud_3.jpg




Cikavac


Cikavac je legendarno mitsko biće iz srpske mitologije zamišljeno kao krilata životinja sa dugim kljunom i vrećom. Cikavac bi se mogao pribaviti na taj način što bi se ukradeno jaje crne kokoške dalo ženi koja bi ga 40 dana nosila pod pazuhom . Za vreme ovog nošenja žena se nije smela ispovedati, rezati nokte, umivati se kao ni moliti . Jednom pribavljen cikavac bi sisao med iz tuđih košnica i mleko iz krava te ih zatim nosio svom vlasniku . Cikavac je vrlo privržen svom vlasniku koji zahvaljujući njemu biva obdaren razumevanjem nemuštog jezika.
cikavac.jpg
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.01.2014
Poruka
202
Evo i price iz prve ruke, tj. licnog iskustva jedne bliske rodjake, babe i majke mog bratsvenika, veoma ostroumne i vrijedne zene, koja je govorila da djavo postoji, pa jednom prilikom, sad vec davnih 80-tih godina, zamolih je da mi potanko isprica svoje dozivljaje.

Kaze da se prije rata, 30-tih godina, vracala sa muzem iz grada, po zimi i snijegu u planinu gdje su zivljeli, a kada su po sumraku dosli na proplanak blizu svoga katuna, ugledase crnu siluetu po liku covjeka kako im u susret ide, pa kada je dosao blizu njih dvoje, oni mu se obratise, ali ovaj samo pored njih prodje i bez rijeci, a njih se dvoje u cudu pogledase, pa stadose i okrenuse put ovoga sto je odlazio, al' im nesto bilo cudno, pa se muz uputi u pravcu gdje je ovaj isao, a u snijegu nije bilo nikakvih tragova, osim onih koje su njih dvoje ostavili, dok onaj zadje u sumu izgubivsi se iz vida.
Muz se vrati zeni i rece joj sta je uocio i da nema tragova od onoga sto prodje, pa oboje zakljucise da ovo bi sami vrag i brzo podjose u svoj katun.

Sjutra vece dok su oboje sjedjeli kraj ognja u svome katunu, pojavi se pred vratima, sa unutrasnje strane "covjek" u crnome i pridje blizu njih dvoje, a oni ga u cudu gledahu, imase lice ka u covjeka al' neprirodno tamno, pa ga njen muz upita ko je on, a ovaj cutase i samo ih gledase, tada njen muz uze skarama zar iz ognja, pa veli ovome, pokazi mi zube svoje, a ovaj otvori usta, i ugledase mu crnilo mjesto zuba, tad njen muz baci zar put ovoga, a ovaj u trenu nestade ka da ga nije ni bilo.

Njih dvoje u strahu shvatise da ih je ponovo pohodio vrag ili sami djavo, pa kad dodjose sebi, klekose i pomolise se Bogu da ih zastiti i sprijeci da ih demon pohodi.
Prica Baba da ga posle toga vise nikad nisu sreli nit vidjeli, ali da su culi i druge ljude po planini da su sretali crnu spodobu.

Meni je to tada sve bilo smijesno i nevjerovatno, pa je ponovo upitah, dal je sigurna da se to bas tako desilo i jel bi se mogla zakleti u zivot svojih unuka da je to sve istina, a ona mi sve ozbiljno potvrdi, pa se i ja uozbiljih.

Al' na kraju je ipak pitah, je li Baba, a zasto se djavo i sad ne pojavljuje, pa da ga svi vidimo ?

Ona me u cudu pogleda, pa mi smireno veli, moj sinko, sada postoji Televizor i svi to gledaju !

Ja ostah zbunjen odgovorom, i ponovo mi sve to bi smjesno i nevjerovatno, pa pomislih, bujnu mastu ima Baba.

U poslednje vrijeme, kako uopste ne palim, nit gledam televiziju, sasvim mi jasno sto mi Baba onda rece.

Al' mi ni sad nije jasno, otkud njoj da jos onda tako shvati, prostodusno kaze i sve tacno zakljuci !?

Pametna zena, ostroumna bila, i vec odavno pociva sa svojim hrabrim muzem, nadam se tamo gdje je Bozja-vizija.

Amin !
 
Član
Učlanjen(a)
15.01.2013
Poruka
555
Za "drekavca" sam čuo u filmu "Lepa sela lepo gore" a za televitziju sam čuo i video u dnevnom boravku (susednoj prostoriji), na istoj toj televiziji sam i gledao spomenuti film. Evo dokaza za sve šta piše i svojim pisanjem insinuiše ovaj gore (iznad mene) gospodin. Sve su to đavolja dela, od televizije preko veš-mašine, do pegle i miksera. Jedino je kompjuter, preko kojeg se dopisujemo anđeoski, inače "Bogomzgubidani" ne bi bio, ma šta bio, ne bi toliko pisao, tolike,nadasve verski nadahnjujuće tekstove na kompjuteru. Evo, sad baš gledam i tražim gde su krila na mom kompjuteru, `al nikako da ih vidim i nađem. Mora da je to zato što ja nisam "bogomdani" .... mislim da to samo "specijalni ljudi", kao šta je "bogomzgubidani" mogu da vide. Mi ostali smo obični smrtnici pa zato mi to ništa ne vidimo i tako ništa ni ne znamo. Srećom, imamo ovog gore,(iznad mene), gospodina koji ume da nam sve lepo objasni, inače bi umrli u neznanju.
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Zanimljiva priča Bogomdani, evo jedne priče isto iz prve ruke. Moja baba je više puta tvrdila da je videla ni manje ni više nego zmaja. Kada bi se deca sakupila baba bi počela da priča o vilama, vilenjacima i zmajevima i detaljno opisivala kako je videla zmaja. Kada je bila mala sa ocem je išla nekim putem i začilo se hučanje sa neba i onda se iza brda pojavio zmaj a na njemu boja raznih što ih ima na celom svijetu toliko boja na njemu i presijava se od sunca. A kad ide nebom huči kao neko močilo. Kada je zapitala oca šta je ono na nebu otac joj je rekao, e ono ti je dijete zmaj. Pošto je više puta prepričavala tu priču kao dokaz da postoje zmajevi ja sam je jednom pitao : dobro baba možeš li da nacrtaš tog zmaja kako si ga videla i dao sam joj olovku i list papira. Kad je nacrtala zmaja pitam je : Pa dobro baba vidiš li da ovo što si nacrtala liči na avion četvorokrilac ? A ona kaže , ma nije djete avion to je bio zmaj. I tako ostade da je baba videla zmaja.
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Žgambuz je legendarno biće slično patuljku ali sa neproporcionalno kratkim nogama zbog čega se nespretno kreće ali samo naizgled jer kada se nađe sa čovekom iznenada šmugne iza najbližeg žbunja. Veoma je retko stvorenje a u prilog tome ide i činjenica da ga niko do sada nije opisivao tako da ga ne možete pronaći ni sa jednim internet pretraživačem mada je u krajevima oko Zlatibora ovo stvorenje od davnina poznato. Ako ne verujete pogledajte. Žgambuz - Google претрага
 
Natrag
Top