Minus u fondovima veći od 366 miliona

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Alarmantni finansijski pokazatelji


Minus u fondovima veći od 366 miliona




Izvor: Blic TIJANA VESELINOVIĆ | 25. 12. 2010. - 00:02h | Foto: S. Pašalić

Banjaluka - Ukupan deficit četiri vanbudžetska fonda Republike Srpke na kraju 2009. premašio je 366 miliona maraka, saznaje „EuroBlic“. Još je alarmantnija činjenica da su fondovi samo u 2009. napravili veći deficit u odnosu na kumulativni minus do kraja 2008. Tako su fondovi PIO, zdravstvenog osiguranja, dečje zaštite i Zavod za zapošljavanje prošle godine napravili gubitak od 144,5 miliona KM, a na kraju 2008. kumulativni deficit je bio 142,3 miliona maraka.
102992_banjaluka01-penzioneri-foto-s-pasalic_f.jpg

Penzioneri


Ukupan deficit je skočio na više od 366 miliona KM jer je Fond ZO, odlukom Vlade RS, dobio 80 miliona KM sa računa od privatizacije za isplate plate u zdravstva. Fond taj novac još nije počeo da vraća.

Najveći gubitaš je Fond PIO sa ukupnim deficitom od 222,2 miliona maraka, a samo u 2009. su napravili minus od 113,8 miliona maraka. Iza njega je Fond ZO sa gubitkom od 64,8 miliona KM plus 80 miliona KM nevraćenih na račun od privatizacije.


Fond dečje zaštite i Zavod za zapošljavanje do kraja 2008. nisu bili u deficitu, a u 2009. su završili sa gubitkom od skoro 20 miliona maraka - Fond dečje zaštite 15,8 miliona i Zavod za zapošljavanje 3,9 miliona KM.


Strategija saniranja deficita, koji će na kraju ove godine definitivno biti još veći, ne postoji. Vlada RS pokušava da namakne više novca u fondove, naoročito u PIO i ZO, povećanjem stope poreza na dohodak za dva odsto i doprinosa za 2,4 odsto. Ovaj namet stupa na snagu 1. februara 2011, a po kojem bi, po računici Ministarstva finansija, budžet „zaradio“ dodatnih 19 miliona KM godišnje.


Vlada RS je pokušala da rastereti Fond PIO i sa ukidanjem garantovanog osnova za boračke penzije, ali se pod pritiskom Boračke organizacije u poslednjem trenutku predomislila i povukla iz skupštinske procedure izmene Zakona o PIO. U obrazloženju tog zakona je bilo navedeno da hitno neusvajanje znači probleme u likvidnosti Fonda PIO. Nedoslednost u strateškim odlukama Vlada je pokazala i sa boračkim dodatkom koji predlogu budžeta za 2011. nije bio predviđen, a ministar finansija je objasnio da je u saradnji sa BORS u toku revizija svih boračkih prava i da će nakon toga biti konačno regulisana njihova prava. „Ima toliko zloupotreba u boračkim pravima. Ne može neko ko je za vreme rata radio u vojnoj kuhinji u Banjaluci da prima borački dodatak. Nastojaćemo da prioritet imaju nezaposleni borci“, poručio je ministar, da bi samo dan posle prihvatio amandman kolega iz svoje stranke, SNSD, i „uzeo“ 12 miliona KM namenjenih Fondu PIO za borački dodatak za 2011. godinu.


Ekonomska analitičarka Svetlana Cenić ocenjuje da će se povećanje stope poreza i doprinosa odraziti u samo prvih nekoliko meseci 2011, a da će nakon toga biti značajan pad. „U početku će plaćati oni koji i sada sve uredno plaćaju. Onda će biti sve teže u poslovanju, uslediće smanjenje plata, manje plate će prikazivati i oni koji to sada ne rade, radnici će ostajati bez posla. To su iskustva svih zemalja koje su u krizi povećale poreze i doprinose“, ističe ona. Istovremeno će, kaže, rasti broj siromašnih, nezaposlenih, penzionera, a para će biti sve manje.


Predstavnik Udruženja ekonomista SWOT Saša Grabovac ocenjuje da je pre nekoliko godina trebalo reformisati sistem PIO jer bi sada bilo manje problema i bio bi manji deficit Fonda PIO. „Međutim, to su sve političke odluke. Zemlje koje su to uradile na vreme, sada nisu u ovakvim problemima. Ako želimo da krenemo napred, mi odmah moramo reformske zakone da donosimo“, poručuje Grabovac.


Sve manje optimizma

Predsednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić nije optimista i ne veruje da će dodatni nameti biti dovoljni i za tekuće funkcionisanje fondova PIO i ZO. “Ponavljam kao papagaj i pitam Vladu zašto opterećuju privredu kada u sivim tokovima ima 800 miliona maraka. Neka preseku barem deo i prebace u budžet”, poručuje ona, uverena da država može uvesti maksimalno restriktivne mere, ali da one ništa ne počne obračun sa sivom ekonomijom i kriminalom.


Deficiti

Fond - Ukupan deficit u 2009.

PIO 222,2
ZO 142,8
Dečje zaštite 15,8
Zavod za zapošljavanje 3,9
*svi iznosi su u milionima KM
 
Natrag
Top