Ministarstvo: Od danas subvencionisano skladištenje malina
Beta, Tanjug | 01. 07. 2011. - 18:31h | Foto: Blic
BEOGRAD - Proizvođači maline u Srbiji od danas mogu da predaju robu u licencirane hladnjače, a Ministarstvo poljoprivrede subvencionisaće 50 odsto troškova skladištenja maline, saopštilo je to Ministarstvo.
Kako je saopšteno, subvencionisaće se skladištenje četiri kategorije malina - roland, griz, blok i polublok, sa 1.200, 1.000, 1.000 i 800 dinara po toni.
Prema rečima direktora Kompenzacionog fonda Milana Đakova, sistem javnih skladišta pruža mogućnost poljoprivrednicima da robu uskladište i da im se izda robni zapis .
"Proizvođaču se na taj način pruža mogućnost da ne proda malinu u momentu kada je cena najniža, nego da je uskladišti i ukoliko su mu potrebna sredstva za obnavljanje proizvodnje i za sopstvene potrebe, može da uzme povoljne kratkoročne kredite i da robu proda u onom momentu kada cena na tržištu bude povoljna", kazao je on.
U saopštenju se navodi da robnim zapisom poljoprivredni proizvođač može da trguje, neposredno ili preko Produktne berze u Novom Sadu, a takođe može da koristi robni zapis kao sredstvo zaloga kod poslovnih banaka u Srbiji.
Licencirane hladnjače u sistemu javnih skladišta su: "Vino Župa" - Aleksandrovac, "Pecka" - Požega, "Libertas" - Šabac i Zemljoradnička zadruga Arilje u Arilju, saopšeno je.
Vlada Srbije je polovinom juna donela Uredbu o subvencionisanju troškova skladištenja pšenice, kukuruza i zamrznute maline ovogodišnjeg roda u javna skladišta.
Odlukom ministra Dušana Petrovića tada je odobreno i pet pratećih pravilnika kojima se definiše pravni okvir za početak uključivanja hladnjača u sistem javnih skladišta za poljoprivredne proizvode.
U saopštenju se navodi da podnosilac zahteva ima pravo na podsticajna sredstva za skladištenje za period najviše do šest meseci.
Prijem zahteva za subvencionisane kredite
Komercijalna banka počela je sa prijemom zahteva za subvencionisane poljoprivredne kredite. Zajmovi su namenjeni za stočarsku i ratarsku proizvodnju, voćarstvo, vinogradarstvo i povrtarstvo, ulaganja u poljoprivrednu mehanizaciju i opremu za investicije u poljoprivredne objekte.
Detaljnije informacije klijenti mogu da dobiju u ekspoziturama Komercijalne banke, na web sajtu www.kombank.com ili pozivom kontakt centra, na brojeve telefona 0700/ 800 900 ili 011/20 18 600.
Krediti će biti odobravani na period do tri godine, sa efektivnom kamatnom stopom od osam odsto godišnje. Mala poljoprivredna gazdinstva moći će da dobiju zajam do pet miliona dinara, dok će poljoprivredne zadruge za nabavku mehanizacije moći da dobiju tri puta veća sredstva, odnosno 15 miliona dinara.
Ugovore su, pored Komercijalne banke, potpisali Agrobanka, Credit agricol banka, Hipo alpe adrija, Poštanska štedionica i Societe general banka.