Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Britanski milijarder Natanijel Rotšild, predsednik investicionog fonda vrednog 22 milijarde evra, proslavio je sinoć u tivatskoj marini Porto Montenegro 40. rođendan sa više od tri stotine VIP gostiju, među kojima su bili i bivši premijer Crne Gore Milo Đukanović i njegov naslednik Igor Lukšić.
Bogatstvo Natanijela Rotšilda se procenjuje na više od milijardu evra
Ekskluzivni gosti slavili su do kasno u noć, dok su najizdržljiviji dočekali izlazak sunca na jahti ruskog milijardera Olega Deripaske "Queen K".
Žurka se završila na jahti Olega Deripaske "Queen K"
Podgorički „Dan" piše da su proslavi rođendana prisustvovali vlasnik fudbalskog kluba Čelsi Roman Abramovič, bivši šef Britiš petroleuma Toni Hejvord, kanadski biznismen Piter Mank, vlasnik marine Porto Montenegro, zatim čileanski kralj bakra Androniko Lukšić, poreklom sa Hvara, princ Farhad Farman Farmaijan iz kajanske dinastije koja je 130 godina vladala Iranom, Jan Haman, direktor „Morgan Kazanove" i jedan od vodećih arhitekata u Evropi, koji se dovodi u vezu sa supermodelom Kejt Mos, i jedan od najbogatijih Poljaka Jan Kolžak..
Model Saša Volkova je žurci donela dozu glamura
Za glamur su bile zadužene glumica iz filma ,Avatar" Mišel Rodrigez, Tamara Melon, osnivač "Jimi Choo" luksuznog brenda, fototmodel, di džej i glumica Skaj Nelor, glumica Lordes Faberes, koja je bila zadužena za organizaciju transporta gostiju iz hotela „Splendid", i model Saša Volkova.
Rame uz rame sa Đukanovićem: Tamara Melon, osnivač "Jimmy Choo" brenda
Kako piše "Dejli telegraf", žurka na čiju pripremu je utrošeno više od milion evra počela je u petak uveče, kada je 400 Rotšildovih zvanica đuskalo kraj luksuznog bazena u Porto Montenegru, marini koja bi trebalo da načini Crnu Goru obaveznom stanicom za superbogate vlasnike superjahti.
Na zabavi je bio i Piter Mank, čelnik najveće svetske kompanije za iskopavanje zlata
Na zabavu je došao i glavni investitor Porto Montenegra, kanadski biznismen Piter Mank, milijarder i čelnik najveće svetske kompanije za iskopavanje zlata "Berik gold".
Gost Porto Montenegra: Roman Abramovič, vlasnik Čelsija
Bogatstvo Natanijela Rotšilda se procenjuje na više od milijardu evra, zahvaljujući promućurnim investicijama koje bi ga uskoro mogle krunisati kao najbogatijeg među ionako prebogatim Rotšildima.
Izvor: Blic M. Mijatović | 12. 07. 2011. - 00:02h | Foto: S. Prelević
TIVAT - Na zabavama koje su se od petka do nedelje danonoćno smenjivale u čast Natanijela Rotšilda, u ekstravagantnoj luci za megajahte “Porto Montenegro” kraj Tivta, najtraženije piće bio je koktel “mohito”, a od hrane crnogorska mocarela. Na meniju se uglavnom nalazila i orada, sveže voće i povrće... poznati gosti jedino na meniju nisu želeli kavijar.
Mink, Deripaska i Rotšild na otvaranju Porte
Već u petak u toku dana u hotel “Splendid” u Bečićima počeli su da pristižu prve Rotšildove zvanice, među kojima i svetski poznati modeli Saša Volkova i Skaj Mejor, te glumica Mišel Rodrigez i Tamara Melon, suosnivač poznatog brenda “Džimi Ču”.
Pri posluženju hrane i pića postojao je poseban protkol kako za same goste tako i za osoblje jer se hrana služila i spremala na licu mesta po tačno utvrđenom redosledu.
Među najtraženijim specijalitetima bilo je predjelo sa bosiljkom, dinjom, mocarelom i maslinovim uljem. Ova holivudska priča na crnogorski način ostaće upamćena i po tome što je za pripremu “mohita” utrošeno čak 35 kilograma čokolade sa mentom.
Takođe se pokazalo da su slavni gosti ujedno i najšire ruke jer su samo u prvih par sati boravka u hotelu napravili ceh od čak 15.000 evra, iako ih je iste večeri čekala raskošna večera u “Porto Montenegru”.
- Radili smo kompletan ketering za ovaj događaj i ništa nije bilo prepušteno slučaju. Iz Britanije je stiglo sedam kuvara koji su na raspolaganju imali celu našu kuhinju, a njima je pomagalo 17 kuvara iz našeg hotela i 75 konobara. Kako su bili izuzetno zadovoljni rezultatima, već sutradan su čitavu pripremu hrane prepustili našim ljudima. Insistirali su da posluženje bude pripremljeno od namirnica sa ovog podneblja, te su tako umesto italijanske koristili crnogorsku mocarelu, od ribe je najtraženija bila orada, dok su domaći začini poput nane i bosiljka bili potpuni hit - kaže Žarko Radulović, jedan od suvlasnika hotela “Splendid”.
Među gostima koji su privukli veliku pažnju bio je i takozvani kralj platine - Kgosi Leruo Molotlegi, vladar južnoafričkog kraljevstva Bafokeng bogatog upravo rudnicima platine, koji je toliko bio oduševljen muzikom klape iz Herceg Novog, koju je čuo na terasi hotela, da je tražio da jedan CD sa njihovom muzikom ponese sa sobom.
Nedavna proslava rođendana jednog od Rotšilda, pri kojoj je ovaj potrošio nebrojeno blago, kakvo običan smrtnik samo može sanjati da bi presrećan i prezadovoljan proveo ostatak života, skrenula je ponovo pažnju na ime i porodicu.
A nisu uvek bili u senci: dobar deo XIX stoleća porodica Rotšild bila je u centru pažnje, sve vrste novina su redovno pisale o njima, bezbroj karikatura je nacrtano i objavljeno, a napisan je i priličan broj romana u kojima su oni, makar i pod drugim imenima, bili junaci.
Svako je, makar u Evropi, znao za njih; kraljevi su od njih pozajmljivali, siromasi im se divili i istovremeno ih mrzeli, antisemitima su bili odličan uvod u svaku antijevrejsku kampanju, a bezbrojne anegdote o njima bile su bitan deo što usmene, što pisane književnosti toga doba. Često ih pominju i naši pisci, Sremac ili Nušić, na primer.
Kao u svakoj sličnoj priči, početak je u siromaštvu, u jevrejskom getu Frankfurta. Major Amšel Rotšild i njegovi sinovi imali su sreću, koja je mnogima drugima bila nesreća, da žive u burnim i mutnim vremenima ratova i revolucija. To je upravo vreme kada se ni iz čega stvaraju velika bogatstva - dragi čitaoče, da li vam ovo zvuči poznato?
Kada se bogatstvo stvori, onda se, po pravilu, želi nastanak i održanje jednog stabilnijeg sistema, te se Rotšildima pripisivala i zasluga za neke periode mira u Evropi. Svakako preterano, mada su se, bar u uskom krugu, time i hvalili, govoreći kako ratobornim kraljevima ne daju pare za rat. Što se revolucija tiče, podrazumeva se da su one bile noćna mora; nisu revolucije bile neophodne, svaki je veći društveni potres mogao biti udarac, poput nacionalizacije banaka u vreme vlade Fransoa Miterana.
Određenim oblicima luksuznog, pa čak i razmetljivog trošenja, Rotšildi su bili skloni od početka. Već su osnivači unajmljivali najslavnije evropske kuvare i njihove večere su bile čuvene, mada bi neki od osnivača tu slabo šta okusili, jer su se držali isključivo košera. Mogli bismo smatrati da je to bila neka vrsta marketinškog poteza, kao i raskoš njihovih vila - koju su mnoge estete ocenjivale kao neukusnu.
Porodica Rotšild je jedna od retkih porodica poteklih u to doba koja ne samo što je ostala bogatom već je, u vreme multinacionalnih kompanija, bogatstvo dobrim delom sačuvala kao porodično bogatstvo. O tome se od početka veoma vodilo računa. Rotšildi su dugo svoje brakove sklapali isključivo u okviru porodice, do granice incesta. Razne su i brojne taktike stvaranja i čuvanja bogatstva.
I dalje bogati, što znači moćni, Rotšildi, osim povremeno, nisu više u centru medijske pažnje. Možda je i to dobra taktika.