Milijarderi troše na luksuz uprkos krizi

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Najbogatiji i ove godine razbacivali novac


Milijarderi troše na luksuz uprkos krizi




Izvor: Blic Jasna Stojković | 22. 12. 2010. - 00:02h

Ima li ičeg ekstravagantnijeg od izdvajanja 330.000 dolara za dva bela tartufa, najcenjenije i najskuplje gljive na svetu? Nije li sumauto da potrošite tolike pare na pečurke koje na kraju ne pojedete? Baš to je uradio milijarder Stenli Ho, kralj kazina u Makau, na prošlomesečnoj aukciji u Londonu, koji se plasirao na deseto mesto najčudnijih kupovina svetskih milijardera ove godine.
Počasno mesto na listi koju je napravio časopis „Forbs” pripalo je Romanu Abramoviču, vlasniku fudbalskog kluba Čelsi, koji je za 400 miliona dolara kupio ostrvo Nova Holandija kod Sankt Peterburga.

Naveliko ostrvo od svega osam hektara nije popularno među svetskim džet-setom kakva su ona u obliku palme u Dubaiju. Abramovič je uložio novac u propalu i oronulu nekadašnju vojnu bazu u sanktpeterburškom kanalu i planira da je renovira i pretvori u kulturni centar sa galerijama, hotelima, stanovima, restoranima prodavnicama i poslovnim prostorom. „Forbs” ocenjuje da ukupna imovina vlasnika Čelsija vredi 11,2 milijarde dolara.

102173_grafika_origh.jpg

Ostali najbogatiji ljudi sveta sa „Forbsove“ liste daju pare za mnogo primamljivije, ali ništa manje ekstravagantne stvari nego što su oronulo ostrvo i trule gljive. Tako je Džozef Lau, magnat nekretnina iz Hongkonga, na aukciji „Kristija” platio dve kadionice iz stare Kine neverovatnih 16,7 miliona dolara. Kadionice za tamjan imaju oblik ždralova, dugonogih ptica koje su u Kini simbol dugovečnosti.

Šeik Muhamed bin Rašid al Maktum, prestolonaslednik Dubaija i strastveni ljubitelj konjskih trka, obogatio je svoju ergelu sa 24 elitna rasna jednogodišnja trkača, koje je platio 5,4 miliona dolara na aukciji u Londonu.


Londonski juvelir Lorens Graf poznat je kao kolekcionar dragulja astronomske vrednosti: na aukciju u Ženevi prošlog meseca je bez premišljanja keširao 46 miliona dolara za redak ružičasti dijamant od 24,78 karata, koji je poslednji put bio na tržištu pre 60 godina. Čuveni briljant je odmah posle toga nazvan po njemu „ružičasti graf”. Dejvid Benet, predsednik međunarodnog juvelirskog odeljenja aukcijske kuće „Sadebi”, smatra da dragi kamen vredi svaku paru jer „zaista izuzetni predmeti toliko i koštaju”.


Najveći svetski bogataši nisu ove godine oborili rekord na tržištu nekretnina, ali su svakako doprineli njegovom oporavku. „U odnosu na prošlu godinu zabeležili smo porast od 125 odsto u prodaji nekretnina čija cena premašuje 20 miliona dolara”, kaže Džojs Rej, agent za nekretnine sa Beverli Hilsa. Tako je Kelsi Voren, teksaški tajkun i čuveni proizvođač cevi za naftovode, u aprilu ove godine kupio ranč u Koloradu koji se prostire na 1.500 hektara i platio ga 46,5 miliona dolara. Na svom novom imanju Voren istovremeno može da ugosti 50 posetilaca, a ceo kompleks obuhvata luksuzni spa-centar od 1.115 kvadratnih metara i akvapark. U nekretnine je uložio i najbogatiji čovek na svetu Karlos Slim, koji je kupio kuću na Petoj aveniji u Njujorku, preko puta muzeja „Metropoliten”, za 44 miliona dolara. On doduše kaže ne namerava tu da stanuje, već da mu je to unosna investicija. Prethodni vlasnik je bio Tamir Sapir, koji je zapao u novčane probleme. U nekretnine je uložio i Vejn Huizenga, preduzetnik sa Floride, koji je spasao „Federika klub”, privatni golf klub na ostrvu Sejnt Sajmon u Džordžiji, kupivši ga za 40 miliona dolara.


Prvi pakistanski milijarder Muhamed Manša je zauzeo treće mesto na spisku najvećih trošadžija u 2010: njemu se dopao ekskluzivni londonski hotel „Sejnt Džejms hotel i klub”. Svaka soba ga je koštala milion i po dolara, a sve zajedno čak 95 miliona „zelembaća”.


Drugi najekstravagantniji kupac sa „Forbsovog” spiska Amerikanac Stiven Koen, predsednik krupnog hedž fonda i poznati kolekcionar slika, zaobišao je sve aukcije i nezvaničnim kanalima došao do čuvenog platna Džaspara Džonsa „Zastava”, za koje je dao 110 miliona dolara. Time je postavio rekord kao vlasnik najskupljeg dela jednog živog umetnika. Prošlog meseca Koen je takođe kupio najčuveniju sliku Endija Vorhola „Koka-kola” iz 1962. To ga je „olakšalo” za 35,4 miliona dolara, daleko više od najviše prognozirane sume od 20 do 25 miliona dolara.


Sakupljač tartufa

Italijanska vrsta gomoljaste gljive koju je za 330.000 dolara kupio milijarder Stelni Ho ne koristi se kao kulinarski specijalitet. „One su skoro potpuno neupotrebljive”, objašnjava Brit Banjard, stručnjak za gljive. „Prezrele su, rascepljene, a neki delovi su im truli. Poznavalac tartufa bi ih zaobišao i potražio mlađe, svežije primerke.” To nije prvi put da Ho proćerda šestocifrenu sumu na nejestive pečurke. Banjard nije sasvim siguran zašto on i drugi superbogataši hrle da kupe „smrdljivi crni prljavi krompir” umesto neke druge luskuzne robe. „Uvek sam se to pitao. Kad je nešto retko i zaista skupo, bogataši to moraju da imaju.”
 
Natrag
Top