milankovicev kalendar

Član
Učlanjen(a)
22.02.2010
Poruka
65
Milutin milakovic je na osnovu kretanja zemlje i njene udljenosti od sunca odredio je vreme i kalendar koji kasni 1 sat na 400.000 godina.njegovu primenu je htela prihvatiti pravoslavna crkva,ali i ne i ostali svet.
 
Član
Učlanjen(a)
16.11.2009
Poruka
205
Њего календар је прихватила Грчка православна црква (изузетак су тзв. старокалендарци који су се одвојили и даље користе стари јулијански календар) и још неке православне цркве, али неке од њих Васкрс и Божића и још неке празнике славе по старом јулијанском календару, што по мени губи смисао, јер су и календар и празници људска творевина, и тиме подложни променама.

Миланковић је 1923. године предложио нов начин рачунања времена, о чему је више речено овде:
Миланковићев календар - Википедија

Ево онога што је најбитније:
Календар су, потом, примениле само грчка, румунска, цариградска и александријска црква. Миланковић је забележио да је Архијерејски сабор Српске православне цркве септембра 1923. у Сремским Карловцима у принципу усвојио нови календар, али је спровођење одложено за време „када реформисани календар прихвате и примене и све остале православне цркве“.

Дакле, још једном смо показали да смо међу последњима који ћемо прихватити нешто што је наш човек направио и што је цео свет признао и за то му указао поштовање.

А колико сам причао са некима, које бих пре окарактерисао као религијске фанатике него људе од истинске вере, њима је највећи проблем да ли ће прихватањем новог календара имати паузу у посту између Васкршњег и Петровског поста него да означавање датума и мерење времена буде што тачније и у складу са астрономским чињеницама.
Њима није до тачности, јер су се такве, често доминанте, струје у Цркви и бориле против науке и истине, јер им није одговарало да људи поседују знање, јер такви људи нису добри о послушни поданици.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Ne bih baš želeo da blatim SPC kao moj prethodnik (mada se sa njim u velikoj meri slažem), samo da dodam da je milankovićev kalendar za vernike SPC još uvek neprihvatljiv ne zbog posta ,već zato što se u velikoj meri poklapa sa gregurijanskim kalendarom. A pošto postoji izvesni istorijski animozitet (negativne istorijske asocijacije) prema baštinicima gregurijanštine , prihvatanje takvog kalendara izazvao bi reakciju dela vernika koji bi takvu odluku tumačili kao izdaju. Znači došlo bi do ozbiljne podele unutar SPC, a ako je tako, onda se astronomska tačnost vremena može i mora odložiti.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
16.11.2009
Poruka
205
Тај разлог се од самог почетка подразумева, али га нисам наводио, јер га нико званично и не наводи, иако потајно и у подсвести он игра доминантну улогу у одлучивању. Међутим...
Замислимо хипотетичку ситуацију да се једног дана докаже да су у некој догми, која се разликује од православне, католици били у праву а православци не. Да ли то значи да из ината и да би се разликовали и даље треба да живимо у заблуди и верујемо у нешто што је погрешно?

Наравно, чуо сам небројено пута, па чак и на државној телевизији, да су нпр. грци прихватили Грегоријански календар (и то на нашим телевизијама, дакле или не знају или намерно неће да кажу да је то календар који је створио један србин!), тако да би прихватање Миланковићевог календара сигурно било тумачено као прихватање Грегоријанског и још једна победа Католичке цркве (поред многих пљачки по светој гори, још увек некажњеног помагања усташа у другом светском рату итд.).

Али, оно што мене често иритира је инсистирање неких верника да тачност календара уопште није битна!?
Па ако није, што користимо и Јулијански, што смо га уопште и прихватали, зашто не бисмо користили нпр. лунарни? Зашто не поделимо дан на 25 сати, него смо узели поделу на 24 као остатак света. Зашто једноставно и дефиницију секунде не направимо различиту од остатка света? Наравно, очигледно је да бисмо имали проблем у комуникацији са остатком света.
Имамо тај проблем и са календаром, па зато не кажемо да славимо Божић 25. децембра по старом календару (каже се тако, додуше, у јавним медијима, али у народу...) већ кажемо да је Божић 7. јануара!!!!

У том смислу, одговор Грчке православне цркве старокалендарцима (који су се отцепили од званичне грче цркве) гласи да у ствари ти старокалендарци користе „нови“ календар, јер славе Божић 7. јануара (и означавају га тако у комуникацији, а само у званичним обавештењима и документима пишу да је то 25. децембар по Јулијанском календару).

Исто важи и за нас. Мада, није то неки сад велики проблем и не представља суштину проблема због којег смо као народ дошли ту где јесмо.
Највећи проблем је што смо ми убеђени да смо сад на неком правом путу и да смо једино ми исправни, само зато што терамо по старом, користећи календар за који је астрономија показала да је нетачан и колико је нетачан, и ми то, иако признајемо, одбијамо да исправимо и свесно настављамо са погрешним рачунањем времена, а за то налазимо оправдања која немају благе везе са здраворазумском логиком!


Уосталом, какве везе има какав календар користи Католичка црква?
По тој логици би требало да престанемо да користимо крст јер га и они користе!
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Moje je mišljenje da bi trebalo da prihvatimo kalendar koji je tačniji, ne ulazeći u polemiku o prirodi računjanja vremena, da li je ona objektivna ili subjektivna kategorija. Znači racionalno kada bi posmatrali stvari promena kalendara približila bi nas zapadnim zemljama što bi se pozitivno odrazilo na poslovanje naših ljudi i komunikaciju sa ovim zemjama od kojih većina nisu katoličke . Međutim, kod velikog broja vernika se ne radi o racionalnom (objektivnom ) mišljenju, već mišljenju koje je emotivno obojeno negativnim istorijskim iskustvom (asocijacijama) i strahom od gubitka religioznog i nacionalnog identiteta. Sad, koliko je taj strah opravdan , to je drugo pitanje ali ni od jedne crkve, pa ni od SPC se ne može očekivati da donese neku odluku kojom bi dovela do ozbiljne podele vlastitih vernika.
NA kraju, poređenje sa krstovima nije adekvatno jer i katolici i pravoslavni, zapravo SPC koriste odvajkada krstove . Ne traži se od SPC da promeni vrstu krsta koju koristi, a da neko to traži, tu bi tek bilo otpora.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
58
Milutin Milankovic jeste jedan od nasih najvecih naucnika, ali kada se govori o Milankovicevom kalendaru, nepravedno ze ne spominje ime Maksima Trpkovica, profesora matematike, fizike, kosmologije i mineralogije.Jos jedna zabuna.Milankovic je napravio reformu julijanskog kalendara, a ne novi kalendar.I u nasoj crkvi došlo je do raskola zbog ovog kalendara. Ja se slazem da ga treba prihvatiti, jer najveci problem koji je iskrsao u primeni ovog kalendara je zbog slavljenja Uskarsa, a i ovako pogledajte pravoslavci u Americi ga slave 6-7 sati posle pravoslavaca u Srbiji. I tacno, kakve veze ima kakav kalendar koristi Katolicka crkva?Da li treba da se trudimo da nama bude bolje ili da se razlikujemo po svaku cenu od drugih?
o dogadjajima u Carigradu 1923.god. na Svepravoslavnom kongresu moze se vise saznati iz Milankoviceve knjige "KROZ VASIONU I VEKOVE"
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top