Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679
Za mog prijatelja Janka.



Miladin Šobić

Miladin+Sobic+mile.jpg






Miladin Šobić je rođen 1956. godine u Nikšiću gdje je odrastao i završio srednju školu. Nakon srednje škole, Šobić upisuje fakultet za turizam u Dubrovniku. Taj period se smatra ključnim za njegovo stvaralaštvo. Pod utiskom studentskog života i velikih prijateljstava, on stvara svoje najveće pjesme. 1975. godine objavljuje prvu pjesmu "To sam ja", koja u to vrijeme u privatnim studentskim dubrovačkim krugovima dobija status studentske himne. Godinu dana kasnije na muzičkom festivalu "Omladina 76" u Subotici osvaja drugo mjesto sa pjesmom "Daj nam neba".

Nakon toga se preselio u Sarajevo gdje je doživio vrhunac karijere. 1980. godine izdaje svoj prvi album "Ožiljak" za sarajevski Diskoton. Sa tog albuma se izdvajaju legendarna studentsko-socijalna tema "Džemper za vinograd" i najpoznatija "Kad bi došla Marija". Na tom LP-ju su se našle "Ne pokušavaj mijenjat' me", "A vrijeme ide dalje".

Godine 1982. završava album "Umjesto gluposti". Album počinje da se radi u Studiju muzičkog ateljea u Subotici, u noći 21. februara a završava se 8. marta iste godine. Pored naslovne pjesme tu su: "Đon", "Od druga do druga", "Opet krivi tip", "Svetozara Markovića 39" i dr. Održao je niz koncerata na kojima je okupio veliki broj ljudi. Uvijek se odazivao i na pozive studenata i ljudi iz manjih gradova.

U vrijeme najvećeg uspjeha Miladin Šobić doživljava porodičnu tragediju. Njegova sestra umire nakon teške bolesti. Nakon svega Šobić se povukao.

Snimio je i treći album pod nazivom "Barutana ljubavi" ali zbog porodične tragedije ostavlja muziku i album nikad nije izdan.

Ožiljak je prvi album Miladina Šobića, izdat u produkciji Diskotona 1981. godine.
Spisak pjesama:

1. Džemper za vinograd
2. Stare novine
3. Pokvaren telefon (Izbjeglica)
4. Kad klonem snagom
5. Sunce tebi, sunce meni
6. Prođoh gradom
7. Prvi jutarnji
8. Kad bi došla Marija
9. A vrijeme ide dalje
10. Od druga do druga

Umjesto gluposti je drugi album (Diskoton, 1982.) Miladina Šobića
Spisak pjesama:

1. Đon
2. Cipele nove
3. Umjesto gluposti
4. Opet krivi tip
5. Svetozara Markovića 39
6. Hram ljubavi
7. Nevjernice
8. Četa luđaka
9. Željezničke tuge
10. Ne pokušavaj mjenjat' me




 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top