Miki Manojlović: Režiram sjajan komad Mire Furlan

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Miki Manojlović: Režiram sjajan komad Mire Furlan

Glumac Miki Manojlović, u “Radionici integracije” priprema komad “Dok nas smrt ne rastavi” svoje koleginice Mire Furlan.

1.jpg
Ozbiljan komad: Miki Manojlović u ulozi reditelja

- Pročitao sam ga još pre tri godine i oduševio se, ali do sada nije bilo prilike, nije bilo vreme... nisu bile sklopljeni svi potrebni činioci - kaže za “Blic” Miki Manojlović.

Komad indikativnog naziva “Dok nas smrt ne rastavi” je dramski prvenac proslavljene glumice Mire Furlan, koja je knjigom “Totalna rasprodaja” pre dve, tri godine pokazala i da joj pero ide od ruke.

- Radnja u komadu se odvija sedamdesetih godina prolog veka, na ovim prostorima - napominje Miki Manojlović, koji se u toj predstavi pojavljuje u trostrukoj ulozi, kao glumac, reditelj i producent s obzirom da je čelnik Radionice integracije, prostora osmišljenog i po njegovoj ideji, čijim radom se svesrdno bavi, a koji je prevashodno namenjen osobama sa invaliditetom.

2.jpg
Pisanje joj ide od ruke: Mira Furlan

Uz Mikija Manojlovića uloge tumače Anita Mančić, Jasna Đuričić i Jovana Gavrilović (student FDU u klasi prof Vladimira Jevtovića. Scenski govor potpisuje Bogdan Diklić, scenografiju Darko Nedeljković, a kostimografiju Jelisaveta Tatić.

Upitan za žanr buduće predstave Manojlović kaže:

- Nema potrebe za krutim definisanjima. To je sjajan komad sa četiri lica i nije za lake note i lake produkcije. Na poseban, umetnički jak, uzbudljiv, upečatljiv način govori o ljubavi nestajanju. Okupili smo jaku ekipu; sa ovakvom glumačkom podelom, u ovom trenutku i činjenicom da je reč o praizvedbi pozorišnog komade Mire Furlan - predstava “Dok nas smrt ne rastavi” će biti jedinstven kulturni događaj.

Kostimograf Jelisaveta Tatić kaže da joj uz sav trud i napor ovaj posao predstavlja uzbuđenje i zadovoljstvo.

- Izvrstan, snažno emotivan komad. Prati priču kroz živote tri žene; majke, ćerke i bake. Na izvestan način naturalistički. Intiman, prosto mu pripada da bude u takvom prostoru. A o čudesa koja stvaraju vrsni glumci, ako hoćete - umetničke aždaje su posebnost svoje vrste - kaže Tatićeva.
Premijera je 25, a reprize 26, 27. i 28. aprila.


Kod nas tenderi ne važe

Na šaljivo pitanje o tenderima koje (ne)treba raspisivati za ovu predstavu, Miki Manojlović kaže:
- Tenderi važe od danas, a mi smo već počeli... taknuto-maknuto. Sem toga, po zakonu, tenderi ne važe za Radionicu integracije. Odnosno Radionica integracije ne potpada pod - love me tender.

Izvor: Blic Online
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
U četvrtak premijera prvenca Mire Furlan

U četvrtak premijera prvenca Mire Furlan

Dramski prvenac Mire Furlan "Dok nas smrt ne razdvoji" počeće svoj pozorišni život u četvrtak, na sceni Radionice Integracije

1.jpg
Mira Furlan i Miki Manojlović Foto A. Stanković

DRAMSKI prvenac Mire Furlan "Dok nas smrt ne razdvoji" počeće svoj pozorišni život u četvrtak, na sceni Radionice Integracije: u rediteljskoj postavci Mikija Manojlovića, igraju Anita Mančić, Jasna Đuričić, student FDU Jovana Gavrilović i reditelj.

- Ovo je komad gorkog ukusa. Porodična drama s četiri lica i dešava se u Zagrebu sedamdesetih godina prošlog veka - kaže Manojlović. - Nema politike, ali ima refleksije na današnje vreme. Mira je odabrala večne teme ljubavi, vere, nestajanja.
Poznata glumica, ovog puta u ulozi dramskog pisca, otkriva da u njenom komadu ima autobiografskih elemenata i da joj je inspiracija bila njena porodica:

- Način na koji smo odrasli oblikuje nas za ceo život, i kao ljude i kao umetnike - ističe Furlanova. - Stalno se vraćamo nekim temama, uostalom, time se bavi i psihoterapija. Ljudi se danas boje emocija i teških priča, postoji otpor prema toj vrsti materijala. Kao glumica znam koliko je teško zaroniti u osećanja, ali zato sam i odabrala ovu profesiju. Komad sam napisala davno u Americi. Na snimanju filma Danisa Tanovića sam s Mikijem pričala puno o životu, smislu i besmislu, pa mi je palo na pamet da bi ga mogao pročitati. Danas ću prvi put gledati probe, a dramu nisam ponovo čitala. Hoću da budem gledalac.

Autorka kaže da bi volela da se njena drama pojavi i kao tekst. Inače, do sada je napisala nekoliko scenarija mada je,kako kaže, s njima teško jer za realizaciju su potrebni drugi, producentski talenti:

- Razmišljam da jedan od njih "pretočim" u pozorišni komad. Kad sam pisala "Dok nas smrt ne razdvoji" imala sam ideju da možda u njemu i igram. Ali, meni je suviše blizak i "čistije" je da ga izvede neko drugi. Ovog leta me čeka jedan SF projekat - upala sam u taj žanr i on mi je otvorio prostor koji još traje. Izgubila sam svoju glumačku porodicu, kao da nigde više nisam pristala. Sada je sajnsfikšn neka vrsta moje, neobične, disfunkcionalne familije. Vanzemaljac jeste,negde, trenutno moja pozicija i nacionalnost - dodaje u šali Furlanova.

106 MESTA
Kostimograf predstave je Jelisaveta Tatić, scenograf Darko Nedeljković, dok je saradnik za jezik i scenski govor Bogdan Diklić. Ulaznica je hiljadu dinara, a u sali Radionice Integracije ima sto šest nenumerisanih mesta.

(Večernje novosti)
 
Natrag
Top