Meso sa isteklim rokom prečesto na trpezama

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
„Blic” istražuje Da li mesari podvaljuju potrošačima


Meso sa isteklim rokom prečesto na trpezama




Izvor: Blic Marija Škrbić | 07. 03. 2011. - 00:02h

BEOGRAD - Za razliku od evropskih zemalja gde se sveže meso kome je istekao rok spaljuje ili završava u preradi za hranu za životinje, bajato meso u Srbiji u 90 odsto slučajeva završava na trpezama potrošača, upozoravaju stručnjaci. Najčešće ga, kažu, kupujemo kao ćevape ili pljeskavice, kao gotova jela koja se mogu kupiti u radnjama koje uslužno peku meso ili u prerađevinama kao što su salame ili kobasice.
122773_0802-meso_f.jpg

Posebno treba biti obazriv pri kupovini mlevenog mesa


U trgovinskim lancima ističu kako se meso sa isteklim rokom valjanosti kod njih ne može zateći u prodaji, jer oni sveže meso najčešće nabavljaju na dnevnom nivou u količini koliko procene da mogu da ga prodaju za jedan dan.

- U slučaju da se desi da nešto malo preostane i vidimo da će se ubrzo pokvariti, mi takvo meso otpisujemo i uništavamo ga. Uz odgovarajuće zapisnike i ostalu dokumentaciju to meso transportujemo na deponiju u Vinči, gde se ono uništava u prisustvu komisije koju čine predstavnik firme, nadležni organ i predstavnik deponije u Vinči. Ali to se retko dešava - kažu u „Super Veru”.

U „SOS marketima” kažu da njihovi mesari ne čekaju da mesu prođe rok, već ga nekoliko dana kako se istek roka trajanja približava, samelju i prodaju kao mleveno meso, pljeskavice, ćevape ili kobasice.


I dok trgovci objašnjavaju da se oni ne igraju sa svojom reputacijom tako što bi sebi dozvolili da prodaju bajato meso, podaci sa terena pokazuju drugačiju sliku.
Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije, kaže da potvrde o prodaji mesa sa isteklim rokom trajanja ova organizacija dobija kroz česte pritužbe od strane potrošača.


122787_1011_hf.jpg

- Najčešće se žale na neprijatan miris i ukus svežeg mesa koje kupuju kako u velikim, tako i malim radnjama. Trgovci ih ubeđuju da to što meso koje im prodaju ima jači miris nije ništa strašno i da potrošači taj miris mogu da izvuku tako što će meso potopiti u čaj od kamilice. To je nedopustivo jer se zarad zarade igraju zdravljem potrošača - kaže Papović.

On ističe da je rok valjanosti sveže piletine pet dana, svinjetine sedam, a junetine 12 dana. Kada taj rok istekne, to meso mora da se uništi.


- Ne treba da se uz gomilu začina prodaje kao svež ćevap, kobasica ili pečena šnicla ili da se vraća proizvođačima da bi oni od njega pravili salame, jer se na taj način 90 odsto mesa sa isteklim rokom na kraju nađe na trpezama potoršača. Verujemo da veterinarski inspektori nalažu uništavanje takvog mesa, ali nikada nismo dobili povratnu informaciju da je to zaista i učinjeno - ističe Papović.


122788_1011a_hf.jpg

Iz Veterinarske inspekcije poručuju da njihovi inspektori svakodnevno rade na terenu i da sve nesipravno meso koje zateknu završi na spaljivanju u kafilerijama u Somboru, Zrenjaninu ili Ćupriji.

Dušan Ljuština, šef odseka Republičke inspekcije za grad Beograd, kaže da je samo u toku prošle godine u prestonici izvršeno 5.556 kontrola tokom kojih je zaplenjeno 18.130 kilograma neispravnog mesa, dok je u januaru ove godine iz prometa povučeno 430 kilograma mesa.


- Tokom tih kontrola mesa zaticali smo više vrsta nepravilnosti - od nepotpunih deklaracija, nepostojanja žigova na mesu, preko promene organoleptičkih svojstava kao što su boja i miris, do mesa sa isteklim rokom trajanja. Takvog mesa je, međutim, bilo malo - kaže Ljuština i dodaje da inspektori nepravilnost najčešće zatiču u malim radnjama.


Ispravno meso je svetloružičasto

Da bi potrošači bili sigurni da u marketu ili mesari kupuju ispravno meso, kaže Ljuština, moraju da obrate pažnju na njegovu boju.
- Ispravno meso je svetloružičaste boje. Ukoliko je boja mesa u radnji u kojoj ga kupujete potamnela, radnju prijavite lokalnoj veterinarskoj inspekciji i mi ćemo odmah izaći na teren - kaže načelnik Republičke veterinarske inspekcije Dušan Ljuština.
 
Natrag
Top