Mesec dana od razornog zemljotresa

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Mesec dana od razornog zemljotresa




3. decembar 2010. | 00:15 | Izvor: B92

Kraljevo -- Građevinski radovi u Kraljevu su i mesec dana nakon razornog zemljotresa u punom jeku. Danas bi trebalo da počnu radovi na izgradnji temelja za montažne kuće.

5762103354cdfbb9518331793459678_450x299.jpg

(Tanjug)

Ipak, iz ovog grada poručuju da im je pomoć i dalje neophodna, jer sanacija teče mnogo sporije nego što bi trebalo.

Takođe, mnogi građani još uvek u šatorima čekaju procenu štete, iako je pao i prvi sneg. Mesec dana kasnije, u Kraljevu se još uvek bez prestanka radi.

Muzička škola, koja u ponedeljak počinje sa radom, poslednja je školska ustanova u Kraljevu koja je zbog oštećenja zatvorena. Ipak, iako se đaci vraćaju u svoje školske klupe, u velikom broju slučajeva njihovi domovi još uvek čekaju da budu obnovljeni ili ponovo sagrađeni.

Prema rečima dopisnice B92 Sonje Cvetković, Kraljevu su o ovom trenutku najpotrebniji stručnjaci, koji će ubrzati procenu štete, a samim tim i pomoći građanima da što pre dobiju novac za obnovu svojih kuća.

"Iz štaba za vanredne situacije ponavljaju apel svim opštinama i gradovima u Srbiji da pošalju bar po jednu komisiju za procenu štete, u kojoj treba da bude jedan licencirani građevinski inženjer i dva tehničara, odnosno činovnika sa vozilom, koji će u Kraljevu boraviti bar sedam dana", kaže ona.

"Apel je usledio, jer poslednjih dana u Kraljevu ima svega tek dvadesetak komisija za procenu štete. Ako se nastavi u ovom tempu, procena štete neće biti moguća u roku od dva meseca, kako nalaže zakon“, navodi dopisnica B92.

Kolika je tačno šteta pričinjena u tom gradu, zbog nedostatka onih koji to procenjuju, ne zna se ni mesec dana kasnije.

Gradonačelnik Kraljeva, Ljubiša Simović kaže da će, prema proceni nadležnih službi, oko 500 objekata biti srušeno. Takođe, preko 2 hiljade je za ozbiljnu sanaciju, dok čak 12 hiljada treba da pretrpi lakši oblik obnove.

Za sada je, prema rečima Simovića, komisija pregledala svega 4500 hiljade objekata. Uprkos svim naporima, kaže gradonačelnik, 50 porodica još uvek spava u šatorima.

"Ono što mene zabrinjava je što ti ljudi ne žele da se pomere od svojih kuća, iako su srušene. Meni je jasno da mnogi od njih imaju objektivne razloge za to, tu im je farma, tu su im uslovi za privređivanje, ali ako im mi obezbeđujemo prevoz onoliko puta dnevno koliko oni žele, onda bi zaista bilo dobro da to prihvate da ne bi došlo do ugrožavanja njihovog zdravstvenog stanja, ipak je decembar mesec“, kaže on.

Ipak, dokaz da radovi napreduju je ugovor koji je u sredu potpisan, a tiče se izgradnje 500 montažnih kuća. Kako javlja dopisnica b92 Sonje Cvetković, te kuće koristiće porodice čiji su domovi potpuno oštećeni u zemljotesu 3. novembra.

Čak i najveći optimisti se ne usuđuju da prognoziraju koliko dugo će se grad Kraljevo oporavljati. Posledice zemljotresa će ukoro biti još vidljivije jer je oko 500 privrednika pretrpelo velike gubitke u poslovanju zbog zemljotresa.

Meštani navode i da je nestao polet koji je u danima nakon zemljotresa u Kraljevo doveo mnoge volontere spremne da pomognu.
 
Natrag
Top