„Meriva“ je više od čudnih vrata

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Meriva je više od čudnih vrata



"Opel" je poslednje dve godine, u najtežim trenucima u svojoj istoriji, izašao sa modelima koje su prihvatili i kupci i kritičari. "Insignija" je proglašena evropskim automobilom 2009, dok je nova "astra" poremetila ravnotežu u kompaktnoj klasi.

8623_autoglavni001_f.jpg


Poslednji, ali verovatno ne i zadnji adut proizvođača iz Raselhajma je druga generacija "merive", čija je velika premijera zakazana za 4. marta na Salonu u Ženevi. Novinarima je, međutim, bilo omogućeno da na statičnoj prezentaciji u Frankfurtu od glave do pete "pregledaju" prototip nove "merive", koja bi u prodaji trebalo da se pojavi tokom leta.

Originalan pristup

"Meriva" je klasičan primer originalnosti u segmentu gde cena i praktičnost određuju prodaju. "Opel" je, međutim, kupcima hrabro ponudio jedinstven automobil u svakom pogledu, koji pri tome neće biti skuplji od konkurencije ("škoda rumster", "sitroen C3 pikaso", "nisan kjub"...). Dizajneri su uspeli da postignu da "meriva" izgleda drugačije u zavisnosti od ugla iz kojeg je gledate. Prednji deo karakteriše varijacija "Opelovog" novog lica, promovisanog sa "insignijom". Zadnje staklo je "produženo" i oivičeno crnom, plastičnom površinom, koja "merivi" daje futuristički izgled. U svakom slučaju, gde god da stojite, znate da se pred vama nalazi "Opel".

Cena oko 15.000 evra

Druga generacija "opela merive" verovatno će dugo ostati upamćena po zadnjim vratima koja se, kao kod "rols-rojsa gousta", otvaraju suprotno od prednjih. Šarkama su prikačena za C stub kako bi putnicima bio olakšan ulazak i izlazak. Svakako je za pohvalu kraljevski tretman koji će dobiti redovno zapostavljeni putnicu iz drugog reda u automobilu čija će početna cena biti oko 15.000 evra. Za sve koji nisu "rođeni" u "rols-rojsu" potrebno je ipak kraće vreme da se priviknu na "FlexDoor" sistem. "Opelovi" inženjeri priznaju da su zainteresovani kupci tokom testiranja imali problema sa ulaženjem. Oni nisu znali da li da zakorače levom ili desnom nogom, ili možda da prvo krenu glavom. Koncepti srodni "fleksdoru" napušteni su još 60-ih godina prošlog veka. Bili su nepouzdani i opasni po život, jer se dešavalo da putnici u krivinama ispadnu iz automobila. Tehnologija je u međuvremenu napredovala i omogućila je bezbedno "vezivanja" zadnjih vrata na C stub. Tako se vrata na "opel merivi" otvaraju za 84 stepena (kod klasičnih automobila između 68 i 70 stepeni). Roditelji dobro znaju koliko je teško zavezati pojaseve na sedištima za decu pošto se vrata ne otvaraju dovoljno široko. Takođe, istovremenim otvaranjem prednjih i zadnjih vrata stvara se zona koja vozača i putnike prilikom izlaska štiti od naletanja prolazećih automobila.


8624_autoglavni003_f.jpg


Kabina na preklapanje

Multifunkcionalna kabina je opremljena unapređenom verzijom "FlexSpace" sistema zadnjih sedišta, koja brzo i jednostavno mogu da se rasporede, pomere i preklope po želji vozača. U "Opelu" su vredno radili da pronađu pravo mesto za sitnice bez kojih ne može da se zamisli svakodnevna vožnja. Jedno od rešenja je i "FlexRide" sistem konzola koje klize po šinama između prednjih sedišta. "Meriva" više nije samo automobil izveden iz "korse", već deli novu "delta platformu" sa poslednjom generacijom "astre" i "ševrolet kruzom". Zbog toga i ne sumnjamo u vozna karakteristike "Opelovog" monovolumena u koji će se ugrađivati po tri benzinska i dizel agregata. Baznu verziju pokreće 1,4-litarski benzinaca sa 100 konja, kojeg prate "braća" po zapremini, ali sa turbopunjačima i 120, odnosno 140 konja. Štedljivi 1,3-litarski dizel motori sa 75 i 90 KS idealni su za porodice koji većim delom automobile koriste u gradu, dok je za duža putovanja izbor 1.7 CDTi sa 125 konja.



Izvor: Blic/Aleksandar Pijevac
 
Natrag
Top