Merima nestala sa mape Kruševca

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Merima nestala sa mape Kruševca
[/h] Izvor: Politika



Kruševac -- Hemijska industrija Merima, nakon više od 170 godina postojanja, više ne postoji na industrijskoj mapi Kruševca.

6967740244fd5b3032567a984055923_640x360.jpg

(henkel.rs)

Vršnjakinje srpske industrijalizacije nema ni pod imenom Henkel Merima, koje je dobila posle tenderske prodaje bečkom Henkelu, 31. oktobra 2002. godine.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]O razlozima takvog poteza u Henkel Srbiji ne govore mnogo. Na nekoliko pitanja o aktuelnoj problematici i planovima za budućnost Henkelovih fabrika, ili pogona, u Kruševcu, odgovor je stigao od jedne pi-ar agencije: "Zahvaljujemo Vam na pitanjima i mejlu koja ste postavili našoj agenciji. Ovim putem želimo da Vas obavestimo da je ’Henkel Srbija’, kao jedinstvena kompanija, registrovana još u januaru 2011. godine, sa sedištem u Beogradu. Sve ostale informacije koje tražite spadaju u domen poslovne politike, koju možete najbolje spoznati kroz poslovne rezultate i napretka koji kompanija ’Henkel Srbija’ ostvaruje, kako na domaćem tako i na inostranim tržištima. Konstantan napredak, investicije, stručnost zaposlenih i najnovije tehnologije spadaju u domen svakodnevne poslovne politike naše kompanije“.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Gubljenje imena odigravalo se lagano, a pogoni u Kruševcu postali su sastavni deo firme koju je Henkel formirao u Beogradu pod imenom Henkel Srbija.

Kruševljani gotovo da i nisu primetili nestanak Henkel Merime sve dok Regionalna privredna komora Kruševac ovih dana nije objavila statističke podatke o spoljno-trgovinskoj razmeni Rasinskog okruga za prvi kvartal 2012. Vrednost izvezene robe, u odnosu na isti period lane, smanjena je čak za 35,8 odsto, a uvoza za 293.

Razlog nije u smanjenoj privrednoj aktivnosti, već zato što u statistički izveštaj od 1. januara ove godine ne ulaze rezultati Henkel Merime, kao prošle. Henkel Merima naprosto više ne postoji pod tim imenom. Henkel je Merimu, osam godina posle privatizacije, prisajedinio jedinstvenoj kompaniji u Srbiji Henkel Srbiji, sa sedištem u Beogradu.

Za privredu Rasinskog okruga statistički nestanak Henkel Merime, najvećeg aktera spoljno-trgovinske razmene, izmeštanje sedišta preduzeća iz Kruševca u Beograd, nije bila dobra vest. Doduše, Henkel Merima jeste bila najveći izvoznik, ali i uvoznik na području Regionalne privredne komore Kruševac, tako da sada za lidera slovi aleksandrovačka Vino Župa, koja je i do sada ubedljivo bila najveći neto izvoznik.

Henkel je u modernizaciju i razvoj Merime investirao oko 50 miliona evra (oko sedam više od ugovorne obaveze), uspostavio standarde kakve imaju njegove najrazvijenije fabrike, povećao produktivnost i ispunio sve uslove da bude obećani centar za snabdevanje regiona sa oko 50 miliona ljudi i to iz Kruševca.

Takođe je, bez obzira na jako dobro plaćen dobrovoljni socijalni program na spisak nezaposlenih u Kruševcu dodao gotovo hiljadu radnika, piše Politika.

 
Natrag
Top