"Menjati rektore i dekane,ne zakon"

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]"Menjati rektore i dekane,ne zakon"
[/h] Izvor: Danas


Beograd -- Zahtevom da 48 bodova i naredne godine bude uslov za budžet studenti ne dobijaju ništa, jer se time samo zataškavaju stvari, kaže rektor BU Branko Kovačević.

20783609184f3d5dd9f2fca548569017_orig.jpg
"Taj zahtev govori da reforma visokog obrazovanja nije dovršena, jer se svuda u svetu naredna godina upisuje sa 60 bodova, a ako vi upisujete sa 48 bodova to prolongira studije i dovodi u pitanje validnost diplome", rekao je Kovačević povodom zahteva Studentske konferencije univerziteta Srbije da uslov za budžet i naredne godine bude 48 bodova.
Predstavnici studentskih parlamenata univerziteta u Srbiji svih većih studentskih organizacija takav zahtev su obrazložili argumentima da reforma nije izvršena na pravi način, da opterećenje studenata nije dobro podešeno, te da su naši studenti mnogo više opterećeni od kolega u Evropi. Oni, kako kažu, ne traže 48 bodova zato što su lenji, već zato što država i fakulteti nisu obavili optimizaciju gradiva kako treba“.

"Ako studenti tako misle, onda treba menjati bodove, a ne zakon. Oni moraju da vrše pritisak na fakultete i univerzitete, a ne na vladu. Reforma je zajednički posao, u kome su studenti partneri, a ako univerziteti i fakulteti nisu u stanju da izvrše reformu treba menjati rektore i dekane, a ne zakon", kaže Kovačević.

On podseća da ispunjenje ovog zahteva podrazumeva promenu Zakona o visokom obrazovanju i da je pitanje ko će i kada doneti takvu odluku, s obzirom da vlada i parlament pred izbore postaju praktično tehnički. Ministar prosvete i nauke Žarko Obradović najavio je ranije za Danas da je „nerealno očekivati da će do kraja mandata ove vlade biti usvojene izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju“, i da je „objektivno da se to uradi do početka naredne školske godine“.

"Ne znam na osnovu čega su studenti zaključili da su previše opterećeni. Takođe je nejasno šta studenti hoće. Ako hoće da 48 bodova bude uslov za budžet, taj zahtev može da bude opravdan, jer je nerealno da se na budžet upiše sa 60 bodova. Kod nas se stalno brkaju dve stvari - jedno je način finansiranja, a drugo kvalitet znanja koje se stiče. Pitanje je da li studenti hoće da im diploma vredi i u svetu ili hoće samo papir", kaže za Danas Miodrag Popović, dekan Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu.

Prorektorka za nauku BU Neda Bokan smatra da je bez analize teško reći jesu li studenti u pravu kada tvrde da opterećenje nije dobro „podešeno“ i dodaje da će odgovor na to pitanje dati samoevaluacija visokoškolskih ustanova, koja treba da bude izvršena ove godine. Ona smatra da bi već u ovom semestru ustanove koje su akreditovane u prvom krugu mogle da urade izveštaje o samoevaluaciji. Bokan kaže da bi trebalo sagledati da li se smanjio broj studijskih programa na kojima je prolaznost izuzetno niska, napominjući da poslednja analiza za školsku 2009-2010. godinu pokazuje da je na 11,4 odsto predmeta prolaznost ispod 30 odsto.

"Senat je zauzeo stav da bi trebalo uporediti naše studijske programe sa programima na stranim univerzitetima sa kojima smo u konzorcijumima za mobilnost studenata, ali ne tako što bi se gledalo da li su ti programi isti, već da li je opterećenje približno", ukazuje Bokan.

[h=2]Obradović: Fakulteti da se izjasne o reformi[/h] "Tražiću od fakulteta da se njihova nastavno-naučna veća do 1. juna izjasne da li su reformisali studijske programe, to jest da li je izvršena reevaluacija opterećenja studenata, a onda će i studenti biti u situaciji da kažu svoje mišljenje. Primetio sam da i jedni i drugi izbegavaju da pričaju o tome, a bez tog razgovora se stvari ne mogu pomerati napred. Studentima sam još pre dve godine predložio da na svojim parlamentima analiziraju situaciju na matičnim fakultetima i da jasno kažu koji studijski programi nisu reformisani i da li ima profesora koji, po njihovom mišljenju, ne rade svoj posao kako treba", izjavio je za Danas ministar prosvete i nauke Žarko Obradović.
 
Natrag
Top