Menadžeri su "ubice" mentalnog zdravlja

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.011
Menadžeri su "ubice" mentalnog zdravlja

Menadžeri su jedna od glavnih pretnji za mentalno zdravlje zaposlenih, upozoravaju britanski vladini savetnici za zdravlje, u dokumentu koji sadrži zvanične preporuke za smanjivanje stresa na radnom mestu.

Rukovodeći kadar bi trebalo češće da hvali zaposlene i da im pruži veću slobodu u obavljanju svakodnevnih radnih zadataka, savetuje britanski Nacionalni institut za zdravlje i kliničku praksu (Nice). Podaci instituta pokazuju da stres i anksioznost, kao i drugi mentalni problemi, koštaju britanske firme gotovo 1.000 funti po zaposlenom godišnje, a britansku ekonomiju oko 24 milijardi funti, uključujući i 14 miliona izgubljenih radnih dana.


6166_menadzer_f.jpg
...i onda kaže menadžer: Hoću da mi stvorite sliku na ekranu iako nema struje!



Nacionalni institut smatra da bi preporuke menadžerima, kao što su verbalni podsticaji i poveravanje više odgovornosti radnicima, mogle da značajno smanje ove troškove.

"Niko, potencijalno, ne narušava vaše zdravlje na radnom mestu više od menadžera", izjavio je profesor Keri Kuper, stručnjak za stres sa Lankaster univerziteta. "Menadžeri su ti koji određuju ostvarljive radne zadatke, realistične rokove i fleksibilnost u radu. Važno je da njih obučimo da shvate da se ljudima rukovodi i pohvalama i nagrađivanjem, a ne samo kritikovanjem", objasnio je on.

Kuper je istakao da novčani stimulansi nisu jedini vid nagrađivanja za dobro obavljeni posao i da to mogu biti i dodatni slobodni dani, rad kod kuće i interesantniji zadaci. Menadžeri moraju, takođe, da budu pravedni i pošteni i da "ne vode posao iza zatvorenih vrata" kako bi njihovi zaposleni sačuvali mentalno zdravlje.

"Svi menadžeri dobro znaju da su srećni radnici - produktivni radnici. Praksa pokazuje da su svi na dobitku kada se vodi računa o mentalnom zdravlju radnika ", zaključili su britanski stručnjaci.

Tanjug

 
Član
Učlanjen(a)
21.10.2009
Poruka
205
Problem predstavlja literatura za obrazovanje menadžera!!
Meni je dopala šaka neka od onih knjižica tipa "Upravljanje ljudskim resursima",
i u potpunosti sam shvatio kako u mojoj firmi menadžeri ili šefčići funkcionišu.
Najbanalniji primer je, ako vi tražite slobodne dane od 1-15, on će vam ih dati
od 15-30, pa nakon svađe s njim, ubediće vas da je raspored već napravljen
te da morate sami da se snađete.

Da li ste doživeli stres?
Zeru :lol:!!

Ima još primera, najčešći je deranje na podređenog bRez razloga!!
To sad zavisi od vas i vašeg karaktera.

Elem, najbolji lek protivU takvih, koji uče iz takvih knjiga, a koji su definitivno
bRez svog JA (to su oni koje kad nešto pitate kažu, "ne da direktor"),
je da ih preskačete. Imaju fobiju autoriteta :lol:!!
Par puta to uradite i biDnu ka' da ste ih izvajali po sopstvenoj želji!!

Ima još jedna varijanta, koja nama muškim više paše!!
Ja sam mog pre par godina otero u tri 3.14čke materine, pa mi sad i kafu
ponekad donese :lol: :lol:!!

Sve u svemu, tuku na vaš strah!!
Kad to prevaziđete, mogu da vam ga duvaju :lol:!!
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.011
Upravo tako.
Radila sam ranije za jednog takvog tiranina, i na sve je vikao osim na mene. Na mene je viknuo jednom, ja sam se izvikala na njega, i zaćutao je. Nikad više ni glas nije povisio na mene, niti je pokušavao da me maltretira kao ostale. Ostali su ga puštali da ih maltretira, ćutali i slušali ga kako urla na njih satima... ne ja!
Ako je imao šta da mi kaže, rekao bi mi to normalnim tonom, ja rekla - u redu, neće se ponoviti i otišla dalje da radim. Bez vikanja i dodatnog trućanja.
Apsolutno stoji ono "veži konja gde ti gazda kaže", ja obično dodam i "pa makar crkli i konj i gazda", ali, ne dozvolite im da vide strah u Vašim očima, jer takvi uopšte nemaju meru.
"Pokažite zube" jednom - pa će Vas posle ceniti i poštovati.
 
Član
Učlanjen(a)
21.10.2009
Poruka
205
E baš!!

Znam Ja da je možda meni lako to reći, da ljudi ipak osećaju
strah od gubitka posla u ova nesrećna vremena, ali...

Takvih ušljivih poslova, sa glupim šefovima i toliko malom platom ima na angro!

Od VAS zavisi koliko će te im dopustiti i dokle će to trajati!!
Samo od VAS!!


Probajte jednom!!
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.011
Slažem se.
I upravo to i jeste razlog što se takvi poslodavci osile, pa Vam kažu onu čivenu rečenicu: "Ako nećeš ti - ima ko hoće", što je odlično za "uterivanje straha u kosti", izbegavanje prijavljivanja radnika, jer su u stanju da ih menjaju na mesec, dva, tri, pa ih tako lepo plaćaju na ugovor o delu i prema njima nemaju nikakve veće obaveze, a o obaranju cene rada da i ne govorimo.
Mnoge stvari zavise od nas samih, ali većina toga nije svesna.
Probajte, samo prvi put je malo teže.

P.S.
Bako, šta nam je? Pričamo o ozbiljnim stvarima i apsolutno se slažemo? :)
 
Član
Učlanjen(a)
21.10.2009
Poruka
205
Ja neku temperaturicu dobiJo,
još ako ti kašlješ,
H1N1 u duJetu :lol: :lol:!!
 
Natrag
Top