Megamarketi oduvali bakalnice

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Megamarketi oduvali bakalnice


Dolazak moćnih trgovinskih lanaca doveo je do zatvaranja više desetina manjih prodavnica u Kragujevcu, a zbog drastičnog pada prometa vlasnici „preživelih” radnji prinuđeni su da otpuste polovinu svojih radnika

kRAGUJEVAC.jpg


Male radnje ustuknule pred velikim kompanijama Foto M. Ignjatović



Kragujevac – Najveći broj Kragujevčana sa oduševljenjem je dočekao dolazak velikih trgovinskih lanaca koji su na svoje rafove izneli sve „od igle do lokomotive“. Čelo su, uglavnom, mrštili vlasnici prodavnica snabdevenih osnovnim životnim namirnicama i tek pokojim artiklom iz domena robe široke potrošnje. Njihove zle slutnje brzo su se obistinile i nije prošlo mnogo vremena kada su jedan po jedan počeli da zatvaraju radnje.

Dolazak „Metroa“, „Rode“, DIS-a i „Delte“ podstakao je konkurenciju i kupcima omogućio da biraju jevtinije proizvode, ali na drugoj, gubitničkoj strani ove tržišne utakmice ostalo je mnogo kragujevačkih trgovaca kojima su porodične radnje bile jedini izvor prihoda. Istovremeno, veliki broj radnika koji nisu uspeli da dođu do mesta za kasom nekog od megamarketa završio je na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje.
Životije Pantić, vlasnik prodavnice u naselju Erdoglija, kaže da mu ni inflacija nije zadala toliko muka kao dolazak velikih trgovačkih kompanija. Promet mu je manji za oko 40 odsto, a od kupaca su mu ostali verni, uglavnom, penzioneri i oni koji bi nešto da dopune posle velike nabavke u nekom od megamarketa.
– Ako velike kompanije nastave da dolaze, ja ću, možda, i da zatvorim radnju. Ovako više ne ide. Prvo moram da otpustim polovinu radnika, a posle i da korigujem asortiman robe. Moraću da izbacim sve što nema zadovoljavajuću dinamiku prodaje, a to automatski znači još manje kupaca – kaže ovaj poznati kragujevački trgovac.
Naš sagovornik tvrdi da je konkurenciju velikih trgovinskih kompanija gotovo nemoguće izdržati, pre svega zato što posluju po daleko povoljnijim uslovima nego male radnje.
– Velike kompanije od dobavljača dobijaju nižu cenu, pošto nabavljaju veće količine robe. Mi mali tu ne možemo da im pariramo. Istovremeno, megamarketima je dozvoljeno da plaćaju na odloženo, dat im je rok od dva ili tri meseca da izmire svoje obaveze. Nama su dobavljači taj rok smanjili sa trideset na sedam dana, a često zahtevaju da avansno platimo svu robu – ističe Pantić.
Zbog drastičnog pada prometa u malim dućanima, Agencija za knjigovodstvene usluge BVI izgubila je trećinu svojih klijenata koji su se bavili trgovinom.
– Deset naših klijenata bilo je prinuđeno da odjavi radnje, pošto nisu bili u stanju da se nose sa konkurencijom velikih trgovinskih lanaca. Onima koji su preživeli promet je opao za 30 do 40 procenata i sve teže posluju. Pre dolaska velikih trgovina, uspevali su da nadoknade gubitke u danima praznika, a sada se sve velike nabavke obavljaju u megamarketima – objašnjava Vera Bajović iz BVI agencije.
Na evidenciji kragujevačke filijale Nacionalne službe za zapošljavanje trenutno je 1207 trgovačkih radnika. Među njima je veliki broj onih koji su ostali bez radnog mesta posle zatvaranja malih prodavnica. Velike kompanije su u početku prihvatile jedan broj nezaposlenih, ali su se brzo i odrekle njihovih usluga. Po isteku ugovora o radu, koji su potpisivani na rok od tri do šest meseci, mnogi su opet na istom – na „birou rada“.
U posebno teškom položaju su stariji od 50 godina. Oni čine četvrtinu nezaposlenih trgovačkih radnika u Kragujevcu, a šanse da dobiju posao u nekoj veletrgovini su minimalne – kaže Ljiljana Petrović, direktorka kragujevačkog odeljenja Nacionalne službe za zapošljavanje.
Malim trgovcima gotovo ništa ne ide u prilog, osim, možda, nostalgije kupaca za dućanima u kojima se može pazariti i na veresiju, uz prijatno ćaskanje sa vlasnikom ili prodavcem iz komšiluka. Da li će ih megamarketi u potpunosti „oduvati“ ili će opstati na tržištu, zavisi i od dubine džepa kupaca. U tome vlasnici dućana vide svoju šansu, budući da Kragujevčani imaju sve manje „vremena“ za velike nabavke i odlazak u trgovinske centre.

B. Kartalović
objavljeno: 26.11.2010.
Izvor: Politika



 
Natrag
Top