Međunarodni dan volontera

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Međunarodni dan volontera





5. decembar 2010. | 10:05 | Izvor: Tanjug

Beograd -- Obeležava se Međunarodni dan volontera, kojih, prema procenama, u svetu ima više stotina miliona, a ove godine volontiranje je i u Srbiji dobilo zakonski okvir.

Primena Zakona o volontiranju, koji je u republičkom parlamentu usvojen u maju, počinje dan kasnije, u ponedeljak, 6. decembra.

Volontiranje, koje se kod nas često poistovećuje sa stručnom praksom, "stvar je dobre volje" i ne donosi zaradu, ali ima, tvrde stručnjaci, značajne ekonomske i socijalne efekte.

Važna je komponenta i svake strategije smanjenja siromaštva, održivog razvoja, unapređenja zdravlja, zaštite od prirodnih katastrofa i društvene integracije, a posebno borbe protiv diskriminacije.

Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 5. decembar za Međunarodni dan volontera proglasila 1985. godine, kao podsećanje na dan kada je 1970. stvoren Program UN.

Veruje se, što pojedini egipatski zapisi i potvrđuju, da je oblik filantropije, sličan volontiranju postojao i 4.000 godina pre nove ere, a volonterizam se od tada javlja u raznim oblicima - od tradicionalnih običaja uzajamne pomoći do organizovanog delovanja zajednice u kriznim situacijama.

Organizovani pristup volontiranju prvi put se sreće krajem Prvog svetskoga rata - 1920. godine, u selu Esnes u Francuskoj, nadomak Verduna, gde je održan prvi međunarodni volonterski kamp, u okviru kojeg su grupe mladih iz tada zaraćenih država, Francuske i Nemačke, obnovile naselje.

U Evropi volontira više od 100 miliona ljudi, a oni koji odluče da tako pomognu društvu srešće se sa izazovima kao i na radnom mestu, rokovima i pritiscima.

I u Srbiji je sve više mladih spremno da slobodno vreme "potroši" radeći za "dž", ali pomoćnica ministra za rad i socijanu politiku Radmila Bukumirić-Katić smatra da svest građana o dobrovoljnom radu još nije na zadovoljavajućem nivou.

Prema njenim rečima, mnogi volontiranje vide kao način da doću do zaposlenja, pošto je sve manje novih radnih mesta i smatraju da se tako mogu "dokazati".

Bukumirić-Katić je u izjavi Tanjugu naglasila da, ipak, postoji pozitivan trend, ukazavši da se sve više komapanija u Srbiji, u okviru društveno odgovornog poslovanja, opredeljuje za volontiranje.

U volonterskim akcijama bi, smatra ona, trebalo da učestvuje i javni sektor, a Ministarstvo će se u 2011. koja je proglašena Međunarodnom godinom volontiranja, potruditi da obezbedi više sredstva za promociju volonterizma.

Govoreći o Zakonu, koji bi trebalo da doprinese afirmaciji volontiranja, Bukumirić-Katić je istakla da su završena neophodna podzakonska akta, pre svega, ona koja se odnose na način evidentiranja volontera i organizatora, kao i izgled volonterske knjižice.

Ona je napomenula da će to omogući forimranje baze podataka, bez koje se ne može utvrditi koliko je volontiranje, ustvari, zastupljeno u Srbiji.

U Srbiji je do sada otvoreno nekoliko volonterskih centara - u Vojvodini, Nišu i Beogradu, a jedan funkcioniše i u okviru organizacije Mladi istraživači Srbije, koja godinama neguje tradiciju volontiranja.

Kada je u glavnom gradu, u junu, u okviru Kancelarije za mlade, formiran volonterski servis, za nekoliko dana prijavilo se više stotina "dobrovoljaca".

Pođednako je bio dobar i odziv institucija, javnih i privatnih preduzeća i organizacija koje su volonterima "ponudile" različite programe i projekte.
 
Natrag
Top