Matica nosila ženu više od kilometra

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Matica nosila ženu više od kilometra


3125_utapanjefotozras_f.jpg


Dramatično spasavanje četvoro Beograđana
Da nije bilo hrabrosti i prisebnosti Biljane i Bobana Glišića, vlasnika marine „Vidra“, jednočasovna drama četvoro Beograđana koji su se posle prevrtanja čamca našli u hladnoj Savi sigurno ne bi imala srećan kraj.
Dejan Stankov, Dragoslav Vasiljević, Mirjana Dimitrijević i Dragan Jaćimov krenuli su u petak uveče s jednog od splavova malim čamcem na levu obalu reke. Međutim, olujni vetar i ogromni talasi poigravali su se s plovilom koje putnici nisu uspeli da umire. U jednom trenutku čamac je udario u ponton marine „Vidra“, zatim se nakrivio i počeo da se puni vodom. Na kraju, plovilo se prevrnulo i poklopio Mirjanu Dimitrijević koju je voda odvukla u maticu i nosila skoro kilometar.
Dejan Stankov i Dragan Jaćimov uspeli su da se uhvate za ponton, dok je Dragoslav Vasiljević proveo skoro sat vremena u vodi između gazišta za brod i čamca .
Krik Mirjane Dimitrijević, koji je nadjačao je „ključanje“ Save i huk vetra koji je te noći duvao 63 kilometra na sat, čuo je prvi prijatelj Biljane i Bobana Glišića koji je oko 21.30 krenuo kući iz marine „Vidra“.
– Naš prijatelj je prvo pomislio da neka deca s obale galame, ali je ubrzo shvatio da vrisak dolazi sa vode. Potrčao je nazad i viknuo da se neko davi. Muž je izleteo i s prijateljem uleteo u radni čamac. Sa donjeg pontona nas četvoro smo videli nečiju glavu, ali je potom ona nestala u vodi. I onda krik koji mislim da nikada nećemo zaboraviti – nastavlja Biljana, dok muž Boban objašnjava kako su kružili u čamcu jer nisu mogli u mraku i od talasa dobro da vide osobu koja je vodila borbu za život.
– Nisam se u tom momentu setio da ponesem baterijsku lampu, ili nož. Neverovatno je da sam baš tog dana kupio gorivo, da se za svaki slučaj nađe pošto je najavljena oluja. Ipak, pratili smo povike žene i pokušavali da joj se približimo. Voda ju je više od kilometar nosila od mesta na kome je udario čamac, podvlačila se ispod tri broda, a pravo je čudo da se uhvatila za sajlu zadnjeg pontona. U suprotnom, otišla bi ka Brankovom mostu i sigurno bi je izgubili. Na kraju se sve dobro završilo – priča vlasnik marine „Vidra“ Boban Glišić, i dodaje da bi takvu noć u vodi teško preživeo i najbolji plivač.
U međuvremenu, na samoj marini pojavio se Draga Jaćimov i povikao: „Sve sam ih pobio“.
– Izvukao se nekako iz vode i došao do nas po pomoć. Pokazao nam je gornji ponton marine gde je čamac udario. Dejana smo brzo izvukli, ali je Dragoslav ostao priklješten izmeću gazišta za brod i čamca. Voda ga je podvlačila ispod broda. Uspeli smo tek toliko da ga pridržavamo da mu glava ostane iznad nivoa vode, sve dok Boban i naš prijatelj nisu stigli. Oni su na kraju nekako uspeli da ga izvuku iz vode – priča Biljana, koja je s prijateljicom pridržavala čamac.
– Kada smo izvukli ženu, saznali smo da nije jedina bila u čamcu koji se prevrnuo. Vraćali smo se uzvodno i gledali da li nekoga ima između čamca. Čuo sam potom ženu koja doziva „brzo, brzo!“. Prišao sam i uhvatio Dragoslava za pojas. Bukvalno smo ga izbacili na krov broda. Nije mogao da stoji, svi mišići bili su mu zgrčeni i pravo je čudo kako je izdržao tako dugo u hladnoj vodi – objašnjava Boban.
Prema njihovim rečima, za 11 godina koliko žive na vodi, nikada nešto slično nisu doživeli.
– Strah me je da pomislim šta bi se desilo s ovim ljudima da nam prijatelji nisu došli u goste i da smo otišli na spavanje, kako smo i planirali. Mogli su pored nas da se udave a da mi ništa ne čujemo ili da ne stignemo da ih sve zbrinemo. Takav splet okolnosti i da se sve kockice sklope, to može samo na filmu da se vidi – priča Biljana, i dodaje da ni ona ni muž i dalje nisu svesni šta sve desilo, ali i da su samo iskustvom i prisebnošću spasli tri života.

Sonja Šulović
 
Natrag
Top