Mašinovođe same kupuju delove za lokomotive

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Mašinovođe same kupuju delove za lokomotive


Loše stanje na srpskim železnicama dočarava prizor sa železničke stanici u Užicu. Mašinovođa kompozicije koja stiže iz Beograda voz predaje kolegi, ali prethodno sa lokomotive skida retrovizor i stavlja ga u torbu! Vozovođa koji treba da preuzme komande istovremeno iz svog ruksaka vadi drugi retrovizor. Kači ga na držač iza prozora, pali mašinu i nastavlja put ka Prijepolju.

177148_0817-vozovi-bez-retrovizora-foto-m-cvetkovic_f.jpg

Voz koji je juče stigao u Užice nije imao retrovizor (zaokruženo)


Ima i gorih slučajeva. Juče oko podne na teretnoj železničkoj stanici u Užicu zaustavio se putnički voz iz Beograda. Istovremeno iz suprotnog smera došao je i teretnjak. Nijedna od lokomotiva dva voza nije imala retrovizore.

- Neke lokomotive nemaju svoje retrovizore, pa mnoge mašinovođe takva ogledala kupuju na buvljacima. Ja imam svoj, nabavio sam ga u Pančevu za 300 dinara. Kada preuzimam voz, postavim ga na stalak, kada razdužujem lokomotivu skidam ga i nosim sa sobom. I nije to slučaj samo sa retrovizorima. Pojedinci nose i zavese da bi se zaštitili od vrućine - priča Vidosav Radojević, predsednik Sindikata mašinoviđa „Solidarnost“ iz Užica.


Pogledom u retrovizor sagledava se samo deo poraznog stanja na barskoj pruzi, naročito na deonici od Užica do crnogorske granice. Trasu dugu 90 kilometara putnički vozovi su do pre 10 godina savladavali za sat i 25 minuta. Danas su im potrebna dva i po sata. Prosečna brzina na ovom delu je 35 kilometara na sat, iako se projektovana brzina kreće od 70 do 90 kilometara na sat. A to je uslovljeno lošim šinama i trulim železničkim pragovima koji nisu menjani još od izgradnje pruge.


- Bezbednost putnika, železničkog osoblja i robe od Užica do granice je ugrožena. Pruga je propala, infrastruktura se raspada i zato tražimo hitan generalni remont - kaže Radojević.



Blic
 
Natrag
Top