Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Marvin Gaye
ENTB_MarvinGaye_4C_0501_zpsf8261329.jpg


Marvin Pentz Gay, Jr je rođen u Washingtonu 1939. godine. Njegov otac je bio jedan od najutjecajnijih svećenika konzervativnijih katolika, koji su se okupljali u crkvi zvanoj ‘Božija kuća’. Njihova vjerovanja su uvijek bila bliža judizmu, nego kršćanstvu iako su pripadali krišćanskoj crkvi.

Marvin svoje djetinjstvo opisuje teškim, jer zbog strogog oca i vaspitanja nije se uklapao u društvo, kao i njegove dvije sestre i brat. Jednom prilikom na pitanje kakvo je proveo djetinjstvo rekao je ”kao sin sveštenika nisam se smio tući sa drugom djecom, a kad se prezivate Gay, znate šta to znači”.

Nakon što je izbačen iz srednje škole, isto je učinjeno i na vojnoj akademiji gdje je u više navrata odbijao slušati naredbe zapovjednika.

Muzičku karijeru bez očeve dozvole počinje u grupi The Marquees, nakon što je postao član popularijeg sastava The Moonglows morao je otići do oca i tražiti dozvolu. U ubjeđivanju su pomogli i ostali članovi ko i menađer objašanjavajući da je Marvinov glas nevjerovatan.

Nakon raspada The Moonglowsa Marvin potpisuje za čuveni ‘Motown Records’, kuću koja je oduvijek bila sinonim za izvorni R&B i Funk. Nakon godinu dana sviranja bubnjeva, Marvin je dobio šansu da pokaže i svoj crkveno školovni glas. ‘The Soulful Moods of Marvin Gaye’ je njegov prvi zvanični snimak za ‘drvenu’ kuću koja će ga proslaviti.

Uskoro Marvin piše i prve hitove poput, “Hitch Hike”, “Can I Get a Witness”, “You Are a Wonderful One” sa The Supremesima, “Try It Baby” sa The Temptationsima i sigurno najveći hit iz tog doba “How Sweet It Is (To Be Loved By You)”

Običaj u Motownu je bio da svakog muškog umjetnika spare sa odgovarajućim ženskim, što je publika odlično prihvatala. Marvinov match je bila Tammi Tarrell, a stvar ” Ain’t No Mountain High Enough ” koju su uradili napravila je bum. Uskoro postaju najpopularniji muzički par. Motown oblino koristi popularnost ovog para, te oni konstantno rade zajedno, sve prerane smrti Tammi. Totalno devastirni Marvin se povlači na dvije godine.

U međuvremenu rat u Vijetnamu bijesni, a isfrustrirani Marvin piše “What’s Going On”.

Nakon socijalne tematike u “What’s Going On”, Marvin se vraća ljubavnoj-sexualnoj tematici albumom ”Let’s Get It On” i velikim istoimenim hitom. Marvin sada ponovo prilazi funku i sve češće kombinuje taj muzički izraz sa svojim soul korijenima.

Marvin u to vrijeme sve češće ima problema sa drogom, te ostaje upamćeno da je Dianu Ross par puta vraćao iz studija jer je bila trudna, a on nije želio prestati pušiti.

Narednim albumom ”Live at the London Palladium” obiluje funk zvuk koji Marvin uspješno miješa sa tada globalno popularnim discom. Kao najveći hit izdvojila se famozna funk stvar ”Got to Give It Up”. 1978. godine Marvin se razvodi od svoje prve žene, Anne, a da bi platio alimentaciju snima album ”Here, My Dear”. Album je bio populjuvan od strane kritičara kao vrlo komercijalan, što je zaparavo i bio Marvinov cilj, s obzirom na sve veće problema sa porezima i drogom.

Nakon toga odlazi na Havaje, gdje živi u jednom napuštenom kombiju. Engleski manager, Jeffrey Kruger, saznaje za njegovu tešku situaciju te ga dovodi u London. Jedan od prvih nastupa je trebao biti za britansku princezu Margaret. No zbog prevelike treme, uticaja droge, znojenja, Marvin je zakasnio 15 minuta na nastup, a princeza i njena pratnja su već napustili zgradu. Nakon ovog velikog udara na njegovu karijeru, Marvin živi kao beskućnik na londonskim ulicama, te u hotelima gdje vlada ‘najstariji zanat na svijetu’ u isto vrijeme sa 3-4 žene.

Čuvši za Marvinovu tešku situaciju u London dolazi producent iz Belgije, veliki ljubitelj marvinove muzike, nudi mu da živi s njim na jednom belgijskom selu, što ovaj prihvata. U Belgiji ostaje dvije godine, liječi se od droge i piše njegov najveći hit ”Sexual Healing”. ”Sexual Healing” mu je donio dva Grammya, a kao inspiracija poslužio je zvuk valova koji su odarali u belgijsku obalu.

Nakon Grammya i vrhunca popularnosti, Marvin prihvata turneju po SAD-u za mizernih 10.000 US$. Na turneji dolazi do fizičke iscrpljenosti, počinje piti i koristiti ponovo droge. Turneju privodi kraju i odlazi u Los Anglos kod roditelja. Nakon konstantih svađa sa ocem, koji nikad zapravo nije prihavtio Marvinovu muziku, 1.4.1984. biva ubijen od strane svog oca, Marvin Pentz Gay, Sr.


Izvor: Buzz.ba









 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Dve decenije od ubistva Marvina Geja


Autor: MONDO/Tanjug


Poznati soul pevač ubijen je na današnji dan pre 20 godina, a pucnjem u glavu iz pištolja usmrtio ga je njegov otac dan pred 45. rođendan.

gej_zps430b9656.jpg


Ovaj pevač, tekstopisac i producent, u poslednjim godinama života imao je dosta problema sa alkoholom, drogom pa i zakonom zbog dugovanja poreza.
Svetsku slavu stekao je kao izvođač u diskografskoj kući "Motown" šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka.

Sedamdesetih godina objavio je veoma uspešne albume "What's Going On" i "Let's Get It On".

Marvin Gej je u to vreme uz Stivija Vondera i i Lutera Vandrosa bio je jedan od najtalentovanijih i najuticajnijih muzičara sa etiketom "Motown".

Slojeviti zvučni izraz albuma "What's Going On", koji je bio pod uticajem fanka i džeza i sa zanimljivim tekstovima doneli su mu veliku popularnost tih godina, ali i prekid saradnje sa kućom "Motown".

Dva velika hita "Mercy Mercy Me (The Ecology)" i "Inner City Blues (Make Me Wanna Holler)", dolaze na Top 10 pop muzike i na prvo mesto R&B Top lista.

Album prerasta u jedan od nezaboravnih soul albuma svih vremena, baziran na temi koncertnog albuma i postavio je nove granice u soul muzici.

Taj album često se navodi kao jedan od najboljih u popularnoj muzici, a časopis "Rolling Stone" svrstao ga je na deveto mesto liste 500 najboljih albuma svih vremena.
Nakon toga, jedno vreme je proveo u Evropi, da bi se na scenu vratio albumom "Midnight Love" 1982. godine, koji je širom sveta bio prodat u više od šest miliona kopija.

Sa njega se izdvojio i veliki hit "Sexual Healing", koji je Geju doneo prvu Gremi nagradu 1983. godine.

Otac Geja Marvina zbog ubistva sine osuđen je na šest godina zatvora. Tokom suđenja doktori su mu otkrili tumor i on je 1998. godine umro u svojoj kući od upale pluća.

Gej Marvin je posthumno, 1987. godine, ušao u Rokenrol dvoranu slavnih.

 
Natrag
Top