Marsel Dišan

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Marsel Dišan






Marsel Dišan (fr. Marcel Duchamp, 28. jul 1887. – 2. oktobar 1968.) kontroverzni francuski umetnik i dadaista, koji je ostao najviše zapamćen po tome što je, pod pseudonimom R. Mat, poslao pisoar nazvan “Fontana”, na izložbu Društva nezavisnih umetnika 1917, gde je on sam bio član žirija. Tim postupkom on je izmislio tzv. “readymade” umetnost, koja je krajem 20. veka postala naročito popularna.
Još jedno poznato Dišanovo delo je bilo kada je "doterao" reprodukciju Mona Lize bradom i brkovima. "Mene interesuju ideje - ne samo vizuelni proizvodi," govorio je Dišan. On je pokušao da pronađe put "iza slikarstva", kako je to sam formulisao.
Njegovo udaljavanje od kubističko-futurističkih formulacija 1912. godine, dovelo je do perioda (1913-1918) često nazivanog "mašinski stil": stvaranje dvosmislenih "bića-mašina" realizovanih pomoću oblika pseudomehaničke prirode. Taj rani dada stil, Dišan je detaljno izložio prvo u Parizu, a posle i u Njujorku.
On je, oko 1920, izjavio da je reinkarniran kao žena po imenu Roze Selavi, koja živi u Ulici mira 14, gde između ostalih aktivnosti, "ona" uređuje knjige i potpisuje redimejdove.
Dišan je "sigurno prvi čovek koji se afirmisao kao dadaista i jedan od retkih koji je to ostao celog života", primećuje Robert Le-Bel.




( Vikipedija )




 
Natrag
Top