Mantije pod opasačem

Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Mantije pod opasačem



Vojska Srbije posle šest decenija ponovo uvodi vojne sveštenike u jedinicama. Sveštena lica imaće status profesionalnih vojnih lica, poput oficira





JEDINICE Vojske Srbije posle više od šest decenija ponovo će dobiti vojne sveštenike. Kako je najavio ministar odbrane Dragan Šutanovac, Ministarstvo trenutno priprema dokument koji će regulisati verski život vojnika i starešina.
Uredba o verskoj službi omogućiće ispovedanje vere u garnizonima i kasarnama. Namera je da se vojnicima svih veroispovesti omogući da zadovolje svoje duhovne potrebe. To znači da će u jedinicama raditi sveštenici, u statusu profesionalnih vojnih lica, poput oficira ili podoficira. Oni će platu primati iz vojnog budžeta i imaće prava i obaveze kao i svi ostali pripadnici sistema odbrane.
Pitanje verske službe, bogosluženja i sveštenika za sistem odbrane nije novo, jer se o njemu govori skoro deceniju. Prvi korak je napravljen 2000. godine, kada je ova ideja i formalno ušla u proceduru.
Vojnim sveštenicima vrata su otvorena usvajanjem paketa vojnih propisa prošle godine. Zakon o vojsci predviđa da se verska služba organizuje radi ostvarivanja slobode veroispovesti pripadnika VS, a njeno uređenje povereno je Vladi Srbije.
- Vojska Srbije, zajedno sa Srpskom pravoslavnom crkvom uživa najveće poverenje građana - rekao je ministar odbrane Dragan Šutanovac. - U skladu s našom tradicijom, ali i poštovanjem savremenih zahteva u jedinicama vojske, već se obeležavaju verski praznici. Ubrzo će se kao profesionalna vojna lica naći i vojni sveštenici svih verskih zajednica.
U VS prethodnih godina često je isticano da je ispovedanje vere u kasarnama neophodno, ali i da se ovo pitanje ne rešava "preko kolena". Oprezu i dodatnoj analizi doprineli su i protivnici ove ideje, koji su ukazivali da je Srbija sekularna država, kao i da je religijsko "šarenilo" nespojivo sa principom jednakosti koje vlada u vojsci.
Novi propisi zato bi trebalo da predvide broj vojnih sveštenika i način uređivanja prostorija namenjenih verskim obredima. Uredba će dati odgovor i na pitanje bogosluženja verskih zajednica koje ne pripadaju najmasovnijima - pravoslavnoj i katoličkoj crkvi, islamu ili judaizmu.
U saradnji s verskim zajednicama do sada je najdalje otišla Vojna akademija. Ova ustanova potpisala je 2008. godine sa Arhiepiskopijom beogradsko-karlovačkom Sporazum o saradnji u oblasti obrazovanja i vaspitanja. Ovaj sporazum predviđa organizaciju predavanja i tribina za kadete Vojne akademije i učenike Vojne gimnazije. Organizovan je niz pokloničkih putovanja srpskim manastirima, Svetoj gori, ostrvu Krfu...

BILO U KRALJEVINI
ORGANIZOVANU versku službu imaju gotovo sve savremene armije u svetu. Među njima su i ruske, američke, grčke, britanske, francuske i japanske oružane snage. Vojne sveštenike, uključujući rabine i imame, imala je i vojska Kraljevine Srbije i Jugoslavije.

VEĆINA VERNICI
MEĐU pripadnicima Vojske Srbije najviše je - verujućih. Prema istraživanju iz 2009. godine, rađenom na uzorku od oko 20 procenata ukupnog broja pripadnika oružanih snaga, religiozno je 58 odsto ispitanika. Više od trećine vojnika izjavilo je da nisu verujući, ali da poštuje versku tradiciju. Ovo ispitivanje pokazalo je da je ateista svega - četiri odsto.


Večernje novosti 02.07.2010.
 
Natrag
Top