Manje poznate knjige

Član
Učlanjen(a)
16.03.2010
Poruka
1
Zdravo svima!
Želim da pokrenem novu temu o knjigama koje vredi pročitati, a nisu toliko poznate. Videla sam par puta u preporukama da ljudi spominju neka dela za koje nikad nisam čula, a neko ih smatra veoma dobrim.
Po mom mišljenju, mnoge knjige koje su poznate, koje se često spominju u medijima ili se nalaze na top-listama, uopšte ne zavređuju pažnju, dok možda preskačemo neke dobre knjige samo zato što ih niko nije promovisao.

Pa, dragi moji i drage moje - koje knjige smatrate vrednim za čitanje, a ne spadaju među bestseler i ostale hitove.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2009
Poruka
6
Rable, Gargantua i Pantagruel (posebno prva dva dela)
Hiljadu i jedna noć

Ne uklapaju se u temu (vrlo su poznate), ali ih je mali broj ljudi pročitao, makar u mom okruženju.

Preporuka: čitati u fenomenalnom prevodu Stanislava Vinavera
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
30 godina ćutanja, Stojan Živadinović, naš stari zaboravljeni pisac,
Kratke priče, isti pisac

Majstor i Margarita, Bulgakov-poznata ali odlična!!!
 
Član
Učlanjen(a)
01.09.2009
Poruka
482
Ja ću se "učipiti" sa slovenskim piscima (naravno) :

1) "moskovski Englez" (kako ga,jednom,nazva Blok) Jevgenij Zamjatin i njegovi "Kristali i snoviđenja" (1981,Slovo ljubve) - 4 razarajuće pripovetke (pisane između 1913. i 1929.) nakon kojih sam se tresao kao prut (,a to mi se u životu ne dešava).Za ovu je knjižicu "crni talas" samo mlaka barica.

2) Jozef Škvorecki i njegove "Kukavice" (1961,Prosveta).Istorija se,na žalost,uči "unatraške" - uklanjanjem "retuša".Verovali,ili ne,tek,knjiga se (na neverovatan način) bavi na svojih 400-tinak strana periodom između 2 majska petka 1945.godine (počinje 4. i završava 11.pomenutoga meseca).Svojevremeno,izazvala je veliki skandal i zgražavanje tamošnje javnosti ! Razlog ? Kada dođe "Dan Pobede" ,svi bi da budu (retroaktivno) neustrašivi,odlučni,dalekovidi,bezgrešni,ali (ponovo na žalost) u kličućoj masi preovlađuju obična pileća govanca.Uzgred,Čehoslovačka je poslednja zemlja evropskog kontinenta u kojoj su Švabe toga maja položile oružje .Uprkos svemu,ovo nije ništa drugo do (često) duhovita knjiga,koja razotkriva istinu.

Obe su knjige,definitivno, na mojoj "10 komada za poneti na pusto ostrvo" listi.
 
Član
Učlanjen(a)
29.05.2010
Poruka
466
Žoze Saramango-7 sunaca i 7 mjesečina

Jako duhovito i ironično ispričano štivo o ljubavi,snazi volje,siromaštvu,moralnim osobinama....Knjiga me je oduševila :)
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
44
Džim Krejs - Iscelitelj !
Nesvakidašnja i neverovatno originalna (gotovo do neprepoznatljivosti) obrada legende o Hristu ! Autor je majstor stila (a ja "padam" na stil u milisekundi) i za ovaj roman je dobio nagradu Vitbred (a i Buker mu je za malo izmakao). I pored toga, kada pomenem ovog pisca svi me "belo" gledaju (to bi valjda trebalo da je svrsta u ovu temu). Takođe, i svi ostali njegovi romani su izvanredni i tematski i stilski izuzetno različiti : Kontinent ; Posle smrti ; Dar kamena ; Šest (svi objavljeni u izdanju Lagune).
 
Natrag
Top