“Manje poreski opteretiti privredu“

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
“Manje poreski opteretiti privredu“

Izvor: Tanjug

Beograd -- Potpredsednica Privredne komore Srbije (PKS) Vidosava Džagić kaže da je neophodno smanjiti poreska opterećenja privrednika, kao i neporeska davanja.

13643261634e782cfbe9284794095051_orig.jpg


Porezi i doprinosi na zarade su jedno od opterećenja privrednika, podsetila je ona.
Džagić pita i zašto se nije ušlo u poresku reformu kada su privrednici prošle godine ''i te kako'' podržali bivšu ministarku finansija Dianu Dragutinović za sprovošenje poreske reforme.
''Rešavanjem dela po dela pitanja poreske politike, imaćemo polovične rezultate", poručila je ona i naglasila da je potrebna poreska reforma koja je sveobuhvatna i koja će omogućiti da poreska zahvatanja budu srazmerna ekonomskoj snazi poreskih obveznika.

Takođe, naglasila je, u praksi su prisutna visoka parafiskalna opterećenja, pa tako svaki dan iz pojedinih propisa 'isplivavaju' nove takse i naknade koji su dodatni teret poslodavcima.


Ona je upozorila da se produktivnost kao i udeo industrije u ukupno ostvarenom bruto domaćem proizvodu zemlje, iz godine u godinu smanjuje.

Potencijal privrede sveden je na nivo pojedinačnih kompanija, dok većina vodi bitku za opstanak i održavanje likvidnosti, usled novog talasa ekonomske krize, pada izvozne tražnje, ali i neophodnosti da se vraćaju ranije uzeti krediti.

Ona je podsetila da poslodavci u prvi mah, kada je kriza došla nisu reagovali otpuštanjem zaposlenih, ali da su u uslovima kad kriza traje i multiplikuje sa efektima domaće krize više godina, sveli na jedini izbor koji im je preostao, a to je otpušanje zaposlenih.

Potpredsednica PKS je ukazala da su investicije ključne za novo zapošljavanje, ali da njih ne možemo očekivati iz potencijala domaće privrede.

"Potencijal postojeće privrede sveden je na nivo pojedinačnih kompanija. Nema neto obrtnog kapitala, izvori finansiranja i cena kapitala su neprihvatiljivi. Ne možete da se zadužite dugoročno na deset i više godina"
, naglasila je Džagić i dodala da su cene kapitala u Srbiji među najvišim u Evropi i da se kreću između 17 i 23 odsto.
 
Natrag
Top