Manipulacija ili zaštita?: Tuži crkvu zbog imovine vrijedne tri milijuna kuna

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506

Manipulacija ili zaštita?: Tuži crkvu zbog imovine vrijedne tri milijuna kuna




Izvor: Danas.hr 06.07.2011.

0415007.48.jpg



'Ja sam željela liječiti svoju bolesnu majku, a župnici su njenu bolest iskoristili kako bi je izmanipulirali i uzeli svu njenu imovinu', tvrdi Dubravka Gligora iz Zagreba čija je 74 godišnja majka sa Župom u zagrebačkom Stenjevcu potpisala ugovor o dosmrtnom uzdržavanju.

Dubravka Gligora tužila je Župu Uznesenja Blažene Djevice Marije u zagrebačkom naselju Stenjevec i župnika Vjekoslava Meštrića u želji da ospori ugovor o dosmrtnom uzdržavanju koji je njena 74-godišnja potpisala sa Župom i pritom im u vlasništvo prenijela svoju imovinu.

Prema riječima njene kćeri jedinice imovinu vrijednu tri milijuna kuna, koja uključuje kuću u Stenjevcu i apartmane u Mandrama na Pagu, župnici su dobili tako što su "zbog materijalne koristi izmanipulirali njenu majku koja ima psihičkih problema i nije mogla pravilno prosuđivati".

Ugovor je, tvrdi inače liječnica Dubravka Gligora, sklopljen lani u studenom i to bez njenog znanja.

"Prije no što su sklopili ugovor župnik se pri blagoslovu uvijek divio kući. Isprva sam mislila da je riječ o kurtoaziji, no kasnije sam shvatila o čemu se radi", rekla je za Danas.hr liječnica po struci Dubravka Gligora.

'Majka se Crkvi obratila za pomoć zbog straha da će izgubiti imovinu'

Dok ona navodi kako su svećenici trebali prije svega razmišljati o zdravlju njene majke, a ne o imovini, prozvani župnik Vjekoslav Meštrić tvrdi da se Milka Gligora njima obratila za pomoć strahujući za svoju imovinu, jer je njena kćer rasprodala sve što je uz pomoć majke priskrbila.

"Ona je vidjela da se s kćeri nešto čudno događa. Kćer je prodala stan za koji joj je majka dala novac i apartman na Pagu. Godinu dana nije plaćala račune u salonu za što joj je majka također davala novac, jer se nalazi u njenoj kući. Majka nije znala što se događa i u strahu je potražila našu zaštitu", ispričao je za Danas.hr župnik Meštrić dodajući kako je kći majku "smjestila u Vrapče i željela je proglasiti ludom". Za sve ostale informacije upućuje nas na župnika koji je ugovor i dogovarao.

Riječ je, pak, o Robertu Šreteru koji slučaj vlastitim riječima nije komentirao, nego nam je dostavio niz dokumenata iz kojih je vidljivo zbog čega su liječnici zaista svojevermeno u Vrapču hospitaliziranu Milku Gligoru pustili. Jednako tako je vidljivo da je majka kćer nekoliko puta prijavljivala policiji zbog uznemiravanja.

Dubravka Gligora, pak, tvrdi da ne želi utjecati na institucije, ali smatra da Crkva na njih utječe. Navodi kako su da bi njenu majku proglasili zdravom uzeli privatnu vještakinju čiji nalaz na sudu ne vrijedi, dok je u bolnicu odvedena po nalazu svoje obiteljske liječnice.

Odgovori se čekaju u Centru za socijalnu skrb

Ne spori prijave policiji, no kaže da su one rezultat majčine bolesti.

"Razgovore u policiji mi je bilo teško proživljavati. Pojasnila sam policajcima da problema s majkom imamo već duže vrijeme. Pitali su me zašto njenu agresiju prije nisam prijavila policiji. Za Boga miloga pa ona je moja majka, kako bih ja to učinila? Ja smatram da smo svoje probleme trebali riješiti zajedno a ne na policiji. Shvatili su da nemaju razloga za poduzimanje bilo kakvih akcija", kaže Dubravka Gligora.

Cijelu situaciju slučaja Gligora, o kojem je govoreno i na konferenciji za novinare udruge David, razmatra i Centar za socijalnu skrb koji je sa svime upoznat još prije sklapanja ugovora. Centar je, naime, početkom godine pokrenuo postupak za procjenu poslovne ubrojivosti Milke Gligora.
 
Natrag
Top