Mama, rodi mi brata ili seku

Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
BLIC ŽENA

Život jedinca ume da bude sladak. Ne mora da se bori za roditeljsku ljubav s bratom ili sestrom, ne mora da deli igračke, da sređuje sobu za nekim drugim, lakše mu se ispunjavaju želje… Ipak, većina njih, ma koliko uživali u svojim privilegijama i statusu, sanja da ima brata ili sestru.
12366_shutterstock_21312358_hf.jpg



Deca koja imaju braću ili sestre nikada nisu usamljena, komunikativnija su i bolje se snalaze
Ako i vas dete stalno moli da mu rodite bebu a vi se još dvoumite, razmislite o tome šta uskraćujete svom jedinčetu. Uzmite u obzir sve dobre strane odrastanja uz brata ili sestru, svoje stambene uslove, materijalnu situaciju, poslovne obaveze, pa odlučite. Ako vam je manjak para glavni argument, setite se izreke naših baka koje su tvrdile „gde ima za jedno, biće i za dvoje“.
– Jedinčići su u mnogo čemu povlašćeni, ali su zato s emotivne strane veoma uskraćeni za čitav niz osećanja i iskustava. Ma koliko se roditelji trudili, ma koliko se igrali s detetom, njemu će uvek nešto nedostajati – kaže Vera Despotović, porodični psihoterapeut i rukovodilac Savetovališta za brak i porodicu u gradskom Centru za socijalni rad u Beogradu.

U DRUŠTVU JE LEPŠE
Ona navodi čitav prednosti odrastanja uz braću i sestre i naglašava da se u najmlađem uzrastu one prvenstveno vezuju za igru. Svaki put kad poželi društvo, jedinče mora da ide u komšiluk ili u park za razliku od deteta koje ima brata ili sestru kome je društvo nadohvat ruke. Dobro mu je i kad je samo, dobro i kad se skupi veća ekipa. Njemu je pak dan ispunjen makar i svađama oko igračaka i pregovorima oko nameštanja kreveta i sređivanja loma. U njegovom životu ima malo praznog hoda. Jednostavno, zanimljivije mu je – objašnjava Despotovićeva.
Kroz igru, razgovore i rasprave s nekim ko im je po godinama blizak deca uče kako da se snalaze u raznim situacijama, kako da se izbore za svoje interese, kako da pobede…
– Ova deca uz brata i sestru ovladavaju ključnim životnim veštinama koje će im biti od velike pomoći – kaže i objašnjava kako to izgleda na primeru dva brata, dve sestre, brata i sestre.

BUDITE PRAVIČNI
Život u višečlanoj porodici, naravno, ima i drugu stranu jer su svađe i sukobi s braćom i sestrama nezaobilazan deo odrastanja. Da ružno ne bi preovladalo, roditelji moraju malo da se potrude i da nauče decu da se ne tuku, da ne kinje i ne vređaju jedno drugo, ističe Vera Despotović.
Deca će se bolje slagati, više će se voleti i poštovati ako roditelji pravično postupaju kad se braća i sestre posvađaju, potuku ili naprave neki nestašluk.
– Mnogi roditelji zahtevaju od starijeg deteta da brine o mlađem. Zbog ove nametnute obaveze ono će mlađeg brata ili sestru doživljavati kao teret, pa će početi da ga kinji kad roditelji nisu tu – kaže Despotovićeva.
Kada dođe prinova, zapostavljanje prvenčeta ne donosi mir u kuću niti jača ljubav starijeg deteta prema mlađem. Naprotiv, ako dete dobije brata a izgubi roditeljsku ljubav, patiće sve dok ne odraste. Biće ljubomorno, privlaćiće pažnju agresijom, retrogradnim ponašanjem kao što su sisanje palca ili piškenje u gaćice.
– I mlađe dete pati kada roditelji favorizuju starije samo zato što je starije, kao što devojčice pate ukoliko mama i tata bratu pružaju više ljubavi i pažnje. Kod takvih devojčica razvija se osećaj niže vrednosti – kaže Despotovićeva.

SPREČAVAJTE SVAĐE I TUČE
Kada je reč o roditeljskom reagovanju na svađe i tuče među decom, ona kaže da roditelji treba da budu pravični pošto deca imaju nepogrešiv osećaj za pravdu.
– Neki roditelji znaju da jednako kazne oboje dece bez obzira na to ko je kriv. To nije dobro zato što se i jednom i drugom tako šalje loša poruka. Nije dobro ni da se uopšte ne mešaju već da puste decu da sama reše problem. To je prihvatljivo samo ako je u pitanju neka sitnica, ali u slučaju tuče, kinjenja ili vređanja roditelji moraju da se umešaju.

12367_shutterstock_47106079_hf.jpg

DVA BRATA
Poznato je da muškarci mnogo vole da pobeđuju i da budu najbolji. I u životu, i u sportu, i na poslu. Njima je najvažnije da budu bolji od drugih, za šta ih u velikoj meri priprema život s braćom. Ovi dečaci od malih nogu ovladavaju veštinama koje će im, kad odrastu, biti dragocene za nametanje u muškom društvu.

12368_shutterstock_49687993_hf.jpg

DVE SESTRE
Devojčice se vaspitavaju da budu brižne prema drugima, pa i jedna prema drugoj. Umeju da se posvađaju, padne i poneka ružna reč, ali one generalno brinu jedna o drugoj kao što brinu o svojim lutkama. Devojčice koje rastu uz sestru od najranijeg detinjstva ovladavaju veštinom komunikacije, glavnim ženskim oružjem.


12367_shutterstock_47106079_hf.jpg

12368_shutterstock_49687993_hf.jpg

BRAT I SESTRA
Devojčice koje imaju braću i dečaci koji odrastaju sa sestrama još se u najmlađem uzrastu upoznaju s psihologijom suprotnog pola, što im kasnije pomaže da se lakše snađu u odnosima s momcima, odnosno devojkama.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top