Malović: U Srbiji evidentirano 60 otmica dece u poslednje tri godine

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Malović: U Srbiji evidentirano 60 otmica dece u poslednje tri godine





Tanjug | 03. 02. 2011. - 15:56h

BEOGRAD - Tokom prethodne tri godine evidentirano je 60 slučajeva međunarodne otmice dece, koja su odvedena iz Srbije ili dovedena u Srbiju, izjavila je danas ministarka Snežana Malović.
64415_1016-snezana-malovic_hs.jpg


Ministarka je u izjavi Tanjugu, povodom regionalne konferencije o primeni Haške konvencije o građansko-pravnim aspektima međunarodne otmice dece, koja se održava u Beogradu, istakla da Konvencija reguliše situacije u kojima se može tražiti vraćanje deteta koje je iz zemlje stalnog prebivališta nezakonito odvedeno preko državne granice u drugu zemlju.

Cilj Haške konvencije je da obezbedi najbolje interese dece kroz brz postupak uspostavljanja pređašnjeg statusa deteta, istakla je ministarka.
Ona je navela da Konvencija ima široku primenu u 84 zemlje, a sve više dobija na značaju u okolnostima bržeg prekograničnog prometa ljudi, porasta broja inostranih brakova, olakšanja postupka razvoda i tehničkog napretka saobraćajnih sredstava.
"Ministarstvo pravde pripremilo je radnu verziju zakona za zaštitu dece od međunarodne otmice, čije se usvajanje očekuje u toku ove godine", najavila je Malovićeva.


Ona je objasnila da se Ministarstvo pravde opredelilo za osnivanje radne grupe za izradu nacrta Zakona kojim će biti razrađena pravila postupka za primenu Haške konvencije zbog problema u njenoj praktičnoj primeni u Srbiji, ali i šire.

"Sama konvencija ne daje dovoljno instrumenata za sprovođenje osnovnog načela hitnosti i postoje prepreke u domaćem pravu za njenu efikasnu primenu i zbog toga je neophodno doneti zakon kako bi se otklonile prepreke u praksi", istakla je Malovićeva.

Konferenciju je organizovalo Ministarstvo pravde i TAIEX (Tećnical Ašistance and Information Exćange Instrument) - posebno odeljenje u okviru Generalnog direktorata Evropske komisije za proširenje.
U radu konferencije učestvuju predstavnici resornih ministarstva, organa starateljstva, kao i sudije iz zemlja bivše Jugoslavije, Turske, Rumunije i Nemačke.
 
Natrag
Top