Član
Učlanjen(a)
18.06.2009
Poruka
2.348
Malč u boji

Malčiranje je sastavni deo uređenja zelenih površina iz nekoliko razloga.

poslepostavljanja%20bojenog%20malca.jpg


Malč čuva vodu, kontroliše korov, održava temeraturu zemljišta i zaustavlja eroziju... Tekstura i boja malča daju profesionalni, završni izgled svakom izvedenom projektu odnosno zelenoj površini. Održavanje vrta zahteva izdvajanje odredjenog vremena za rad u njemu. Sa malčom ima ćete više slobodnog vremena za sebe, a i dalje ćete uživati u zdravlju i lepoti vaših biljaka. Biljke će zahtevati manje održavanja, a njihov kolorit će doći do izražaja odabirom odgovarajućeg malča koji će obezbediti komplementarnu pozadinu. Na pojedinim zelenim površinama običan malč od kore četinara može da deluje jednolično, dosadno i da joj da prosečan izgled. Upotrebom bojenog malča vrt može izgledati mnogo živopisnije, lepše i drugačije.
Bojeni malč se pravi od komadića različitog drveta obojenih netoksičnim bojama koje nisu štetne za biljke, životinje i ljude. Ima ga u crvenoj, žutoj, plavoj, braon, crnoj boji....Oko 90 % upotrebe bojenog malča na tržištu je malč u crvenoj boji. Crvena (malč) je komplementarna boja zelenoj (biljke ) i sjajno izgledaju jedna pored druge. U vrtu ima veliki broj nijansi zelene boje tako da ih malč još više ističe. Bojeni malč u crvenoj boji daje svež i snažan utisak i može se upotrebiti veoma kreativno na zelenim površinama.
Ništa ne pokreće emocije vrtlara kao mogućnost promene i kombinovanja boja. Nekada to nije moguće postići sadnjom različitih cvetnica kao u ostalim vrtovima jer se predvidja slabo održavanje. Upravo na ovakvim površinama crveni bojeni malč može da napravi kontrast drveću i žbunju i tako razbije monotoniju i unese kolorit.
Upotrebljen u prednjim delovima okućnica i zelenim površinama poslovnih objekata crveni malč daje akcenat na zelenilo što deluje jako efektno i ne može da prođe ne primećeno.
Malč kontroliše vetar i eroziju uzrokovanu padavinama usporavajući vodu i time pomaže da da se zadrži zemlja, čak i na nagnutim terenima. Zbog toga se novonastale obale pored auto puteva prekrivaju malčom. Jedan od zadataka pejzažnog arhitekte prilikom podizanja zelenila oko puteva i na trakama između putnih smerova jeste sprečavanje monotonije koja je jako bitna zbog bezbednosti u saobraćaju. Crveni bojeni malč u kombinaciji sa različitim kompozicijama biljkama deluje na smanjenje prevelike brzine jer je zelena površina obogaćena interesantnim detaljima.
Nekad je vrtu jednostavno potrebna promena ....probajte sa bojenim malčom.

malcuboji3.jpg

Bojeni malč u mediteranskim vrtovima

Crveni bojeni malč upotpunjuje izgled i pomaže u najvećem problemu održavanja vrtova u primorju - obezbedjenje dovoljne količine vode za biljke. Bez malča veliki deo vode jednostavno ispari.Malč zadržava oko 70 % vode u podlozi.
U područjima mediteranskog klimata u parkovima je uglavnom zastupljena drvenasta i žbunasta vegetacija i to uglavnom četinarska i zimzelena. Zimzeleno i četinarsko drveće može izgledati sumorno zbog malih varijacija kolorita u toku godine. Crvena podloga malča se savršeno uklapa i ističe lepotu mediteranske vegetacije. Postiže se smanjeno održavanje i umesto uobičajenih zelenih površinina dobijamo atraktivne i reprezentativne kakve su i neophodne u primorskim turističkim centrima.
 
Natrag
Top