Makedonija u postupku vraćanja imovine

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Makedonija u postupku vraćanja imovine iz SFRJ











Izvor:
Novosti.rs







Državna administracija u Skoplju formirala komisiju da pripremi strategiju i načine efikasnog rešenja problema zaštite imovine Makedonije na prostorima zemalja bivše zajedničke jugoslovenske federacije.



reg-skoplje_310x186.jpg



SKOPLjE - Državna administracija u Skoplju formirala je vladinu međuresorsku komisiju da pripremi strategiju i načine efikasnog rešenja problema zaštite imovine Makedonije na prostorima zemalja bivše zajedničke jugoslovenske federacije.
Sada se traga za rešenjem kako bi se omogućio povratak vlasništva nad ukupno 162 objekta - 59 u Makedoniji i 103 na teritoriji ostalih zemalja bivše Jugoslavije.
Pretpostavlja se da Makedonija u ostalim državama ima objekte ukupne površine odoko 20.000 kvadratnihmetara. Zna se da je reč o prostoru gde su preregistrovana preduzeća, predstavništva, prodavnice, skladišta domaćih kompanija i to uglavnom na vrlo "atraktivnim lokacijama".


Srbija u Makedoniji, bez pravno valjano vođene evidencije i postupaka, bagateliše poslovni prostor dobrog broja kompanija.
Pod čudnim okolnostima i "partnerskim" zastupništvom advokata u Skoplju, ta imovina je prevedena u privatno vlasništvo, pa je tako nestao i kapital u poslovnom prostoru predstavništava i preregistrovanih firmi poput "Centrotekstila", "Jugoeksporta", "14. oktobra", "Zastave", "Rekorda", "Mehanizacije", "Savremene administracije", "Elektronske industrije", "22. jula"...
Među retkim uputnim primerima uspešnog očuvanja imovine, prodajne mreže i kapitala srpskih firmi u Makedoniji, je kompanija "Simpo". Uprkos mnogim teškoćama sačuvana je kompletna prodajna mreža sa 15 salona u Skoplju i širom Makedonije. "Simpova" firma iz Skoplja, danas ne samo što uspešno posluje u Makedoniji, nego razvija prodajnu mrežu i na prostoru Kosmeta i u Albaniji.


SUKCESIJA


ZNAČAJAN deo pitanja sukcesije bivše SFRJ, iz međusobnog Sporazuma potpisanog 2001. uglavnom je - rešen. Za podelu je određeno ukupno128 diplomatskihobjekata. Ključ podele je model MMF, za podelu dugova bivšeJugoslavije.Prema tom SR Jugoslaviji (Srbija i Crna Gora), pripadaoko 36,5 odsto, Hrvatskoj 28,5 odsto, Sloveniji16, 4odsto, BiH 13,2 i Makedonija 5,4 odsto imovine nekadašnje federacije.
 
Natrag
Top