Majkrosoft: Šteta od piraterije u Srbiji 99 miliona dolara

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Majkrosoft: Šteta od piraterije u Srbiji 99 miliona dolara

Srbija je prošle godine zbog softverske piraterije izgubila oko 99 miliona dolara, a osim materijalnih posledica ovaj problem otežava ulazak države u EU, Svetsku trgovinsku organizaciju i podstiče razvoj organizovanog kriminala, saopšteno je iz Korporacije "Majkrosoft".

piraterija-x.jpg


Stopa piraterije u Srbiji je 74 odsto, a oko 40 odsto svih personalnih računara u svetu radi pomoću ilegalnog softvera, zbog čega najveću štetu imaju korisnici i kompanije, navodi se u saopštenju kompanije. Gigant iz Redmonda danas, drugu godinu za redom obeležava svetski Dan zaštite autorskih prava.

Prema rečima Vladana Đurića, menadžera za zaštitu intelektualne svojine u "Majkrosoftu", pirateriju je vrlo teško kontrolisati, ali se u reševanje ovog problema uključuje sve više država.
On je naveo da države raznim metodama uspevaju da se bore protiv osoba koje zloupotrebljavaju nečiju intelektualnu svojinu, "jer softver, muzika i film to jesu".

Inspektori Poreske uprave uskoro će započeti novu seriju specijalnog treninga na kojem će biti obučeni za prepoznavanje softverske piraterije i efikasnu primenu Zakona o posebnim ovlaštenjima, radi efikasne zaštite prava intelektualne svojine. U ovoj godini planirano je oko 3.500 kontrola, a do sada je izvršeno 2.011.
Planira se da će u svetu u narednih pet godina biti 450 miliona novih korisnika interneta, što je ujedno predstavlja i pretnju za povećanje ukupne stope piraterije.

Autor: Srna
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Onda sam ja pomogla svoju državu, kupivši legalnu Vistu. Ko bi rek'o... :-D
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
E ja pare ne dam! Ovo je Srbija, ovde stvari malo drugačije funkcionišu... :evil:
 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
pa zar oni da pricaju o pirateriji. zar nisu pre par meseci osudjeni za pirat
 
Član
Učlanjen(a)
02.09.2009
Poruka
10
@crvendac_011

stvarno, crvendac_011, jel si ti normalna??


pukla si na visti, a windows 7 mozes nabaviti za dzabe! Nemoj to vise raditi...
Jedini trosak koji ja imam za softver su prazni CD/DVD i mesecna preplata za net.
ako zeljeni fajl zauzima preko 5GB, onda kupim narezan DVD, mrzi me da cekam dok se skida.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
@crvendac_011

stvarno, crvendac_011, jel si ti normalna??


pukla si na visti, a windows 7 mozes nabaviti za dzabe! Nemoj to vise raditi...
Jedini trosak koji ja imam za softver su prazni CD/DVD i mesecna preplata za net.
ako zeljeni fajl zauzima preko 5GB, onda kupim narezan DVD, mrzi me da cekam dok se skida.

Bilo to pre skoro dve godine, Vista još bila sveža. A ja kupila laptop Acer Aspire 5315, koji je optimizovan za Vistu, što mi naravno niko od prodavaca nije rekao, rekli mi da može bilo šta, a ja bila dovoljno glupa da ne pogledam šta se o istom piše po forumima, i koliko se ljudi napatilo oko iste stvari. Elem, kupim ja svoj novi laptop u radnji, dobijem lepo sve papire, sve legalno, imam i pasoš za njega, itd, donesem kući, i probam da instaliram Vistu koju sam dobila od prijatelja. On nije imao odgovarajući key, tako da je ona radila lepo tih nekih mesec dana, i onda otkazala poslušnost. Onda sam dobila neku drugu Vistu, više se i ne sećam koju, koja je kao na nečijem računaru radila lepo, na mom nije htela da primi šifru. Onda sam probala da instaliram XP, skinula nove drajvere sa neta, tačnije skinula i isprobala jedno trideset različitih kompleta drajvera, ali nijedan nije bio odgovarajući za muzičku karticu i touchpad. To nikako nije htelo da proradi. Elem, onda preko veze nađem nekog programera koji radi za IBM, napravi mi CD sa instalacijom XP za moj računar, sa nekim specijalnim premošćenjem u biosu za SAT server, i kao, to treba da radi, i ja instaliram, i neće.
I na kraju više nisam mogla da izdržim. Počela sam da plačem od besa. Moj dragi se iznervira, uzme 100e ostavljeno za "ne daj Bože", ode i kupi mi legalnu. I eto tako je to bilo i zato sam to uradila... Dva meseca sam se patila, i to je u tom momentu bilo najbezbolnije rešenje. Ali ponavljam, bilo je to pre skoro dve godine. Sad možeš da nađeš gde hoćeš, šta hoćeš. Tada baš i nije moglo tako. :-(
 
LEGEND
Učlanjen(a)
05.05.2009
Poruka
4.736
Necemo da podrzavamo pirateriju.

Ovaj forum je protiv piraterije.
 
Član
Učlanjen(a)
07.10.2009
Poruka
18
Ja sam kupio Windows 7 za 50 E ...i ja sam znaci pomogao svoju drzavu !xD...... igre skidam s neta ...i to je nesto(bar nije sa ulice)xDD...
 
Natrag
Top