Majka iz Beograda uzalud zvala pedijatriju 50 puta

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
KAKO DA LEČIM DETE KAD SE NIKO NE JAVLJA Majka iz Beograda uzalud zvala pedijatriju 50 puta
BlicOnline
“Četiri sata bez prestanka zvala sam pedijatriju, ukupno 50 puta, i nisam uspela da dobijem vezu”, žali se Jelena Gutić, majka četvorogodišnjeg dečaka. Ona je u ponedeljak bezuspešno pokušavala da dobije telefonom Pedijatrijsku službu Doma zdravlja “Zvezdara”, kako bi saznala u kojoj smeni radi izabrani lekar njenog deteta, koje je bolesno i trebala mu je pomoć.

cd4de8bbb7227f601c1caee5131bbb89.jpg

Foto: Privatna arhiva

U ponedeljak od osam do 12 sati, Jelena je sa mobilnog telefona okretala broj Službe za zdravstvenu zaštitu dece u ovom domu zdravlja.

- Svaki put kad okrenem broj čuje se zauzeće. Pomislila sam da je neverovatno da toliko pričaju, i da će morati jednom da prekinu. Suprug i ja smo naizmenično zvali bez prestanka do 12, a u 13 sati je kraj prve smene. U mobilnom telefonu imam zabeležen broj poziva. Kada sam ranije odlazila sa detetom kod lekara, a da prethodno ne zovnem da se raspitam u kojoj smeni radi njegov doktor, sestre na šalteru se izviču na mene, zašto ne zovnem da pitam, nego dovodim dete u pogrešnu smenu - revoltirana je ova majka.

Kako se ni posle četiri sata veza nije oslobodila, Jelena je sa bolesnim detetom otišla u dom zdravlja.

- Kada smo stigli bila sam šokirana onim što sam videla. Slušalica jedinog telefona je bila podignuta, a one su sedele pored i pričale. Izvadila sam mobilni da to fotografišem, i tada su me ugedale i odmah spustile slušalicu. Naravno počele su da viču “Ovo je zdravstvena ustanova, ne možete ovde da slikate“ i slične stvari. Pitala sam ih kada misle da se jave na taj telefon, a one su samo ućutale i tražile mi knjižicu za dete. Odmah je sin prozvan u ordinaciju, jer valjda su videli da sam iznervirana, pa verovatno da me se reše što pre - kaže Jelena.

Iz centrale je uputili na nepostojeći broj

Ona priča da je zvala i centralu, odakle su je uputili na nepostojeći broj.

- Onda su mi rekli da zovem načelnika, a on se nije javio. I tako jedan opšti haos i nerazumevanje. Ti ljudi rade sa decom i bebama, a uvek su ljuti i besni. Viču na roditelje, neljubazni su i put od šaltera do pedijatra je užasan. Inače radom pedijatara sam prezadovoljna. Moj sin se već duže od četiri godine tu leči i doktor je divan i brižan, ali za sestre nemam lepu reč. Dešavalo se i da me nekoliko puta vrate kući sa detetom, jer njegov lekar nije u smeni. Takođe sam jednom bila sa sinom koji je imao temperaturu 38 sa šest, a oni su rekli da to nije ništa - kaže Jelena.

Kad se žali i nervira, kažu joj da ide privatno da leči dete.

- Zašto da mi se dete leči kod privatnika kad ima zdravstveno osiguranje koje je plaćeno. Nije mi problem da čekam kad sam ja u pitanju, ali kad je dete bolesno onda nemam razumevanja za ovakve stvari. Kada nas je pedijatar primio morala sam da mu se izvinjavam što sam uzrujana, ali ni on nije imao argument da brani medicinske sestre. Slegnuo ramenima u stilu, “šta ćete tako nam je, kako nam je” - kaže naša sagovornica.

DZ: Lečimo 200.000 ljudi, velike su gužve

Na celu ovu priču direktorka DZ Zvezdara, dr Dragana Trifunović Balanović, kaže da su gužve velike, roditelji nervozni, ali i ako je bilo ovako, ona se u ime zaposlenih izvinjava, a stvar će ispitati.

- Lečimo oko 200.000 ljudi, ogromne su gužve, a nas je malo. Lekari i sestre su na bolovanjima, odmorima, a kadrovi su inače deficitarni. Pedijatrija je upravo zbog odnosa sa roditeljima specifična služba, a trudimo se da je držimo na visokom nivou. Ne verujem da su sestre bile neljubazne i da nisu htele da se jave. Postoji i centrala na koju roditelj može da zove da se raspita. Uvek radimo na ljubaznosti. Ipak ako je zaista sve bilo ovako izvinjavam se u ime sestara, a njihov rad ćemo ispitati - kaže dr Trifunović Balanović.
 
Natrag
Top