Majčinstvo ne smeta karijeri

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Kako da budete uspešni na poslu i posle porodiljskog odsustva

business-woman-with-baby.jpg


Neke žene posle porođaja i povratka sa porodiljskog odsustva odluče da im posao i angažovanje u firmi više i nije prioritet, što svakako ima posledica po profesionalnu karijeru. Shvatite da vi niste jedina koja prolazi kroz sve ove izazove, hiljade majki se ovog časa suočava sa istim problemima
Majčinstvo, gajenje deteta, za zaposlenu ženu će svakako biti obaveza više, ali ne i razlog da se zapostavi karijera. Dobra organizacija, pametno raspolaganje vremenom, prihvatanje pomoći supruga i ostalih članova porodice mogu učiniti čudo i olakšati povratak novopečene mame na radno mesto i obavljanje svakodnevnih poslovnih obaveza.
Ipak, raduje što većina novopečenih majki uspeju da pronađu pravu ravnotežu između angažovanja na poslu i kod kuće. Štaviše, rad na „dva koloseka" ih uopšte ne sputava, tako da uvek stignu da budu vredne na poslu, doterane, nasmejane, dobre majke i supruge.

Korisni saveti
Evo nekoliko saveta kako svaka novopečena mama može da postigne ravnotežu između privatnih i poslovnih obaveza i da po rođenju deteta ne treba da zapostavi karijeru i napredovanje u poslu.

Kako se organizovati
Nije nimalo lako balansirati između očekivanja koja firma ima od vas i potrebe da što više vremena i pažnje posvetite bebi. Ipak, okretanje leđa poslu nije pravi odgovor. Kako postići ravnotežu? Nema jasnih pravila za ovo, ali postoje neki saveti koji mogu biti korisni. Pre nego što se vratite na posao, ne bi bilo loše da uradite sledeće:

  • - Budite sigurni u one kojima ste ostavili dete na čuvanje, bilo da su to jaslice, roditelji ili bebisiterka. Greška može imati katastrofalne posledice, i to svaka majka zna. Zato će i biti uznemirena ako nema potpuno poverenje u svoj izbor.
  • - Pripremite dete za vaše odsustvo. To se postiže usklađivanjem vremena hranjenja, spavanja i provođenjem sve manje vremena u njihovoj blizini. Neka bude što više vremena s drugim odraslima i decom, uskoro će više vremena provoditi s drugima, pa treba učiniti sve da ovaj prelazak ne bi bio traumatičan.
  • - Pripremite se za period prilagođavanja, za pronalaženje ravnoteže potrebno je vreme, budite spremni na kompromise i otvoreno recite sve što vam je na umu i nadređenima na poslu i partneru.
Povratak na radno mesto

  • - Razgovarajte s nadređenima o fleksibilnosti vašeg posla. Proverite postoji li mogućnost da više posla obavljate od kuće, da za neko vreme smanjite odgovornost i obaveze. Takođe, morate shvatiti da ste bili dugo odsutni i da ćete se jedno vreme opet osećati kao početnik.
  • - Razgovarajte otvoreno o svemu sa kolegama i šefovima. Verovatno se mnogo toga promenilo dok ste bili odsutni, pa se morate potruditi da nadoknadite propušteno. Saznajte ko je otišao, ko je došao, ko je napredovao, ko je nazadovao, a nemojte bežati ni od povremene trač partije.
    Moja beba
  • - Nemojte mnogo prebacivati sebi. Normalno je da majke osećaju grižu savesti kad prvi put ostavljaju svoje dete. Ovo je prirodno, ali morate znati da nema mesta panici ni nerealnim očekivanjima. Bićete umorni, i fizički i emocionalno, ali sve će to s vremenom nestati. Verujte, cena koju ćete platiti ako jednostavno dignete ruke od posla je mnogo veća.
  • - Pričajte sa onima koji se brinu o vašem detetu dok vi radite. Raspitujte se o svakoj sitnici.
  • - Kad se vratite s posla, što više vremena provodite sa detetom. Sve slobodno vreme posvetite njima i ne brinite mnogo o tome hoćete li ih razmaziti.
  • - Shvatite da vi niste jedina koja prolazi kroz sve ove izazove. Hiljade majki se ovog časa suočava sa istim problemima. Verovatno i vi znate neku od njih, popričajte s njom o ovome, iznenadićete se koliko zajedničkih iskustava imate.
Zapamtite jedno: rođenje deteta nije teret za vašu karijeru. Mnoge žene su posle porođaja počele ubrzano da napreduju, da postižu bolje rezultate, ne zanemarujući pri tom porodicu.


Autor D.Rodic
 
Natrag
Top