Mahovina na koži

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Mahovina na koži

Promene koje dugo traju, svrbe ili dovode do perutanja moraju da se leče

1.jpg

Kada se pojave promene na koži koje traju, svrbe, koža se peruta, ljuspa, puca, neophodno je obratiti se dermatologu za pomoć

PATOLOŠKE promene na koži su brojne, ali kada je reč o izmenjenoj boji (crvena, braon...), suvoći, perutanju i osećaju svraba, onda je to gljivična infekcija kože, odnosno lišaj.

Iako u narodu odomaćena, reč „lišaj“ se zapravo pogrešno upotrebljava za promene na koži koje podsećaju na mahovinu na kori drveta ili kamenu u prirodi. S vremenom je dobila i druga (iskrivljena) značenja, tako da danas kada neko medicinski neobrazovan kaže da ima lišaj, pod time se podrazumeva da ima nekakve promene na koži koje ga svrbe, koje dovode do perutanja kože, traju dugo, često mesecima.

- Kod bolesnika sa ovim i ovakvim tegobama dermatolog najčešće dijagnostikuje: gljivičnu infekciju, hronični lihen simple (ranije nazivan neurodermatitisom), razne ekceme (atopijski, kontaktni alergijski i kontaktni iritantni), bolest kože lihen planus, psorijazu, pitiryasis lichenoides, pityriasis rubra pilaris, pityriasis rosea, eritemski lupus kože - objašnjava profesor dr Radoš Zečević, dermatovenerolog Vojnomedicinske akademije.

Kada se pojave promene na koži koje traju, svrbe, koža se peruta, ljuspa, puca, neophodno je obratiti se dermatologu za pomoć.

- Često nije dovoljan samo klinički pregled, nužno je da se uradi i pregled na gljivice, zatim testovi kojima se potvrđuje reakcija kontaktne preosetljivosti, neretko i biopsija kože (hiruško uzimanje manjeg uzorka kože radi histopatološkog pregleda) - kaže profesor Zečević. - Sve ovo je neophodno jer od krajnjeg rezultata (dijagnoze) zavisi koju terapiju će da odredi lekar. U najboljem slučaju, ako se dokaže da to jeste lišaj u najužem značenju te reči (dermatomikoza ili tinea), dobija se savet za korišćenje lekova protiv gljivica, najčešće u vidu masti, kremova ili losiona, ali ponekad je potrebno uzeti ih i u vidu pilula. Ovo jeste najbolja varijanta jer se gljivične infekcije uspešno leče!

U drugim slučajevima, kada su bolesti hronične, zahtevaju se povremne kontrole i korekcija terapije. Ono što sami možemo da uradimo i bez saveta lekara, a da ne naštetimo sebi, jeste svakodnevno nanošenje na kožu raznih indiferentnih kremova - ulja, losiona za svakodnevnu negu. Ovi preparati vraćaju vlažnost koži i time smanjuju suvoću kože, perutanje i ono što je često bolesniku najvažnije, umanjuju osećaj svraba. Naravno, o odabiru preparata najbolje je da se dogovorite sa dermatologom.
Naš sagovornik napominje da nikada nije dobro da se koriste bilo kakvi topijski lekovi (antibiotici, antimikotici i/ili kortikosteroidi) bez prethodno sprovedene dijagnostike.

- U našoj sredini česta je pojava da bolesnik dođe na pregled prvi put, a da tegobe ima već više meseci, neretko i godina i da je u međuvremenu koristio razne kremove, ulja ili losione na preporuku farmaceuta, komšinice ili poveden za nekom od mnogobrojnih reklamnih poruka - kaže prof. Zečević.

Mnoge bolesti mogu da se prikrivaju iza pogrešno upotrebljenog pojma „lišaj“. Zato moraju biti prvo na adekvatan način dijagnostikovane, potom i lečene.

- Hronični lihen simple (pogrešno neurodermatitis) - ovi bolesnici treba da dobiju topijske kortikosteroide, indiferentna sredstva za negu kože, neretko lekove za smanjenje osećaja svraba, ukoliko postoji mogućnost i foto-terapiju (ne solarijum!) i izuzetno i kortikosteroide u vidu injekcija ili pilula.


- Ekcemi (atopijski, kontaktni alergijski i kontaktni iritantni) - lečenje je vrlo slično kao kod hroničnog lihena.


- Lichen planus - pored navedenog, od velike pomoći može biti lek iz grupe retinoida koji se koristi i za lečenje psorijaze.


- Psorijaza - neophodan je komplesan pristup, zavisno od vrste psorijaze, starosti, pola bolesnika. Terapija se određuje individualno.


- Eritemski lupus kože - terapiju mora da odredi dermatolog.


- Pityriasis rosea - ova bolest kože će (jedina) proći za 6-8 sedmica i ako se ne leči.

Na svoju ruku samo nega

Svaka promena na koži koja traje, svrbi, pecka ili dovodi do ljuspanja kože, mora da se leči. Lečenje mora da se sprovede jer ako „zapustimo lišaj“ rizikujemo u najboljem slučaju hroničnu infekciju kože. Bakterije tada „ulaze“ kroz kožu koja je oštećena, zbog čega lečenje postaje složenije. Samoinicijativno mogu da se koriste jedino indiferentna sredstva za negu kože koja se kupuju u apotekama.

(Večernje novosti)
 
Natrag
Top