Magija renesansne Venecije Ljiljane Dakić-Topić

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Magija renesansne Venecije Ljiljane Dakić-Topić



Izvor: Glas Srpske Datum: 09.11.2010 20:00
Autor: Mirna Pijetlović


BANjALUKA - Ljiljana Dakić-Topić, slobodna umjetnica iz Banjaluke, svoj talenat i stvaralačku radoznalost usmjerila je na izradu venecijanskih maski.

Ljubav prema renesansnoj umjetnosti kod nje se javila još od ranog djetinjstva, a godinama je njegovala i razvijala taj svoj talenat.

- Inspirisana ljepotom i mističnošću venecijanskih maski, sa malo umjetničkog dara, odlučila sam da počnem sa njihovom izradom, da u ovom ponekad sivom okruženju podijelim sa ljudima oko sebe nešto lijepo, nešto što može da ispriča hiljade priča, ali i nešto što može da ostavi bez daha - rekla je za "Glas Srpske" Dakić-Topić.

Ta ljubav prema maskama i umjetnosti "natjerala" je da sama istražuje sve tehnike izrade i tajne koje nose magične i mistične maske, koje kako kaže, imaju moć da svakodnevnom i običnom životu daju drugačiju dimenziju.


- Poslije dvije godine samostalnog rada odlučila sam da se edukujem u Italiji kod renomiranog umjetnika i profesora na akademiji umjetnosti u Firenci Agustina Desija, do kojeg sam došla putem interneta. On je jedan od četiri čovjeka koja rade maske na tradicionalan način, a pravio ih je za razne filmove, predstave, izlagao po cijelom svijetu... Bio oduševljen mojim radovima i pozvao me je kod sebe u privatni atelje na edukaciju - priča Ljiljana Dakić-Topić.

U Firenci je, kaže, provela sedam dana, gdje je naučila mnogo o pravim tehnikama izrade venecijanskih maski, a profesor fasciniran njenim talentom i umijećem, pozvao je da dođe ponovo.

- Naravno da ću nastaviti da se edukujem, jer me umjetnički rad ispunjava i presrećna sam kad mogu da ga podijelim sa svima koji znaju da cijene lijepo - dodaje ona.

Sve materijale sa kojima radi, priča, nabavlja iz inostranstva, jer ih u BiH uopšte nema ili ih je jako teško nabaviti. Takođe, pored kalupa i maski koje sama izrađuje, Ljiljana pravi i sve dodatke na maskama, od perja, šešira, raznih perlica i kristalića, koju masku oblikuju u pravo umjetničko djelo.

Učestvovala je i u jednoj modnoj reviji, gdje je pravila maske sa temom "Gladijatora".
- Maske mogu da se koriste, kako za nošenje, tako i za dekoraciju u stanu, poslovnom prostoru ili bilo kojem okruženju koje želite da ukrasite. Želim da sarađujem sa pozorištima, operama i drugim kulturnim institucijama, sa kojima nisam do sada radila. Trenutno sa drugim slobodnim umjetnicima, preko Razvojne agencije grada Banjaluka, planiram da otvorim atelje, gdje bismo mogli da radimo i izlažemo - ističe Ljiljana.
Trenutno stvara u svom stanu i ima improvizovani atelje Artwork shop "Iluzija".

Tehnika

Maske se obično rade tehnikom papier - mache, gipsom ili keramikom i kožom, a uljepšavaju se različitim vrstama boja i dekoracija. Ukrasne maske za dekoraciju enterijera prave se uglavnom od keramike, a one nosive od kaširanog papira ili od impregniranog materijala - čipke, satena, pliša.
 
Natrag
Top