Ma, smijete pisati da je papa lopov

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Ma, smijete pisati da je papa lopov






Izvor: Danas.hr 31.05.2011.

0650007.48.jpg

Glasnogovornik zadarske policije poručio je kako mu 'ne pada na pamet da govori što se smije, a što ne smije pisati na Facebooku', iako je njegova PU privela 22-godišnjeg mladića zbog statusa o papi Benediktu XVI. na Faceu. Ali je na kraju ipak dao naslutiti odakle prijeti bajbokana.

"Vi ste odrasli, punoljetni ste i zna se što smijete što ne smijete! Čak su i djeca odgovorna po zakonu ukoliko su starija od 14 godina – i za njih se podrazumijeva da se znaju ponašati. Facebook i internet su, što se policije tiče, samo sredstva komunikacije podložna odredbama Kaznenog zakona. Ona se mogu zloupotrijebiti kao bilo koje drugo sredstvo i policija, državna odvjetništva i sudovi se upuštaju u kriminalistička istraživanja temeljem saznanja koja prikupe", kaže Žodan Elis, glasnogovornik zadarskih policajaca.

No, ipak smo iz glasnogovornika "istisnuli" neke natruhe razgraničenja između onoga što se može smatrati uobičajenim "lajanjem" na Facebook zidovima – istraživanje tvrtke Reppler, koja se bavi očuvanjem imidža i reputacije na Facebooku, došlo je do podatka da čak 47 posto korisničkih zidova wallova sadrži psovke – od kaznenog djela. Iako tvrdi da nema suspenzije građanskih prava, pogotovo onoga na izražavanje, za vrijeme posjeta pape Hrvatskoj, ne poriče da građani moraju paziti što pišu.

"Nije točno da policija kontrolira Facebook. Ljudi se mogu slobodno izražavati i iznositi vrijednosne sudove! Evo, možete mi reći da mi je brada zastarjela i da mi nikako ne stoji. Ali, vrijeđanje i pozivanje na atentat, ustanak i slično nećemo tolerirati, pogotovo ako se radi prijetnjama na račun štićene osobe koja gostuje u Hrvatskoj. Mi smo prvenstveno dužni pobrinuti se da će štićena osoba – u ovom slučaju vjerski i državni poglavar – biti sigurna i dužni smo reagirati. Po Zagrebu se vare šahtovi i ljudima se objašnjava da ako su na trasi da ne smiju imati otvorene 'škure' i prozore! Što će se kasnije događati s kaznenom prijavom, doista nije na nama, jer slijedi cijeli postupak pred sudovima, ali vas uvjeravam da nitko nevin neće završiti u zatvoru", uvjeren je Elis.

Nismo baš 'najpolicajskija' država svijeta...


Da bi dokazao da Hrvatska nije policijska država, kao što se čovjeku može učiniti nakon hapšenja zbog Facebooka, a koje nismo imali prilike vidjeti u nas već godinama, glasnogovornik izvlači primjer nad primjerima – zakon koji je Sjedinjene Američke Države bacio bar nekoliko desetljeća unatrag po pitanju građanskih prava:

"Čuli ste za Homeland Security (Ministarstvo domovinske sigurnosti)?", pita glasnogovornik pa dodaje: "Da je netko zaprijetio papi prilikom dolaska u Ameriku, budite sigurni da bi prema Homeland Security Actu dugo sjedio u hladovini."

Zar je Stipe I. baš rasist i diskriminator?


Što se tiče progona Stipe I., koji je izrazio žaljenje što atentat na papu nije uspio, pa su njegovom ocu pritom pronašli oružje u domu, upitali smo glasnogovornika zašto je mladić gonjen baš prema 1. stavku članka 174. Kaznenog zakona. Naime, on kaže da će se onaj "tko na temelju razlike u rasi, spolu, boji kože, nacionalnosti ili etničkome podrijetlu krši temeljna ljudska prava i slobode priznate od međunarodne zajednice, kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina".

Gdje je policija u njegovom statusu vidjela razlike u rasi, spolu, boji kože ili predrasude prema Nijemcima ili građanima Vatikana, a gdje li je prijetnja koja je također "obrađena" KZ-om i je li se prilikom odabira kvalifikacije "pucalo" na strožu kaznu?

"To vam je, kako se kaže, 'radna kvalifikacija' i ona ne mora ostati do početka suđenja. Odredio ju je dežurni državni odvjetnik i on je može promijeniti. Uostalom, on je prema Ustavu nevin dok mu se krivnja ne dokaže, a do presude još slijedi i istražni postupak, brojna sudska ročišta i žalbe na nekoliko razina, a njemu nitko ne odriče pravo na obranu", pojašnjava on, dodajući: "Evo i ja mu mogu osobno vjerovati da nije mislio ubiti papu, da nije mislio ništa."

Granice slobode


I na kraju, da bi se utvrdile "granice slobode" upitali smo smiju li, primjerice, građani na Facebooku iznositi tvrdnje kao što su "papa je lopov, a Crkva je agencija za nekretnine kojoj je stalo do vlastitog bogaćenja" ili je i to kažnjivo vrijeđanje.

"To se smije, zato što se radi o vrijednosnom sudu", zaključuje glasnogovornik PU zadarske.
 
Natrag
Top