Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679
Za moje drage bluzere Mars i Paradiza


Luther Allison



cLUEk.jpg

WZA8r.jpg

Ee9h8.jpg

xduA4.jpg




Tijekom mjeseca studenog 2009 Njemačka blues diskografska kuća Ruf Records, kojoj je na čelu sjajni i poduzetni Thomas Ruf, objavila je ediciju Songs From The Road legendarnog i nažalost pokojnog majstora bluesa, fenomenalnog i izuzetnog Luthera Allisona (17.08.1939. – 12.08.1997.)
Ediciju Songs From The Road čine CD i DVD disk, koji svojim gotovo istovjetnim sadržajem ocrtavaju glazbeno djelo ovog velikog blues glazbenika. Naime, ovaj audio i video zapis je 'strašan' dokument jednog nadahnutog i čarobnog nastupa ove legende bluesa. Taj nastup snimljen je u Montrealu na poznatom jazz festivalu 04. srpnja 1997. godine i nažalost bio je to njegov posljednji nastup, jer nakon samo četiri dana, došlo je do otkazivanja turneje a kao što znamo u sljedećih mjesec dana, nakon dijagnosticiranja, bolest je uzela maha i Luther umire 12. kolovoza iste godine.
Stoga, ovih gotovo 90 minuta njegove svirke, koje možemo čuti na CD-u i 56 minuta video zapisa, neprocjenjivo su blago za sve one koji vole ovu glazbu.
Edicija Songs From The Road raskošni je dokument, kako je ovaj legendarni blues glazbenik osjećao, živio i prezentirao svoj blues. To je naprosto jedno izuzetno glazbeno iskustvo, koje je nedvosmisleno potaknulo nazočne da se jednostavno prepuste tim čarobnim trenucima, kada Luther svojom gitarom i vokalom osvaja apsolutno sve.
Od njegovog nastupnog albuma Underground za (Wonderful Records, 1958. /Chicago), koji je snimljen 11 godina prije njegovog oficijelnog debi albuma Love Me Mama (1969) Delmark. pa do ove posthumno objavljene edicije, Luther Allison jasno šalje poruku svoje duboke uživljenosti u blues. Njegova ogromna energija i volja za životom i prezentacijom bluesa fascinirala je sve oko njega, a naravno, najviše se odrazila na njegovog sina Bernarda, koji je nastavio njegovo djelo kao i njegovu ideju, osjećaj i nastojanje da je blues naprosto ….'way of life'.



Luther Sylvester Allison rođen je 17.kolovoza 1939-te u Wideneru,AR a nažalost umro je od karcinoma 12. kolovoza 1997-me u Madisonu, Wi. Tijekom svoje karijere prošao je brojne koncertne nastupe i upoznao je brojne značajne glazbenike, koji su na ovaj ili onaj način ostavili duboki trag u njegovoj prezentacijskoj formi. Ako samo uzmemo podatak da je upravo Luther Allison prvi snimio legendarni blues standard Hide Away, koju je izvodio i legendarni blues gitarista Freddie King, no istu je snimio tek 1960., dakle pune dvije godine kasnije. Luther je doslovno živio blues i na taj način u cijeloj toj priči nije bilo nekih drastičnijih promašaja i propusta. Njegova glazbena karijera bila je uspješna a svojim velikim umijećem i talentom Luther je stekao svjetsku afirmaciju, koju jednostavno nikada više ništa i nitko, nije mogao niti uspio anulirati.


Za ovaj nastup Luther uz svoj vokal i gitaru okupio je sljedeću ekipu: James Solberg – gitara, Ken Faltison – bas, Mike Vlahakis – klavijature i Rob Stupka – bubnjevi.
I eto, nakon 12 godina, imamo pred sobom raskošno i neprocjenjivo bogatstvo bluesa, koje će još dugo, dugo vremena provoditi u mojim uređajima i već sada znam da ću se uvijek rado vraćati ovim izuzetno kvalitetnim, osebujnim i raritetnim materijalima.

Ovi materijali moraju se slušati i gledati u cijelosti, bez preskakanja, tako da nisam u mogućnosti izdvojiti apsolutno niti jednu temu, pa što… da stavim ispred …da li je to pjesma Serious, koja je 1996. proglašena pjesmom godine, da li je to odlična sliderska pjesma Low Down And Dirty ili su tu predodređene kompleksne i sjajne There Comes A Time i (Watching You) Cherry Red Wine. Da li možda netko može kazati da biser poput Lutherove izvedbe poznate It Hurts Me Too može biti iza nečega. Ne, sve je jednako važno a o kvaliteti neću raspravljati, jer ona je neupitna, dok dostupne nam materijale treba samo slušati i gledati.
Na DVD-u imamo snimljen intervju u vremenu od gotovo 24 minute, te predivni deset minutni dokumentarac nazvan Tribute to Luther koji nam donosi sažeti presjek karijere, rada i djelovanja, uloge i značaja ovog legendarnog blues glazbenika.
Sve u svemu ova dva diska jednostavno ne mogu prestati slušati ni gledati, pred očima mi blješti neopisiva energija tada 56-to godišnjaka, koji uopće ne želi skrivati koliko voli taj svoj blues i koliko ga on ponese te on u njemu neopisivo uživa. Taj strahoviti feeling on tako lako prenosi na svoj prateći band, pa cijela ta fuzija funkcionira briljantno i to se dakako osjeća, čuje i vidi.
Svakog tko čuje i vidi kakao Luther Allison izvodi poznatu kompoziciju Living In The House Of Blues doslovno moraju proći trnci.
Ono što ostavlja posebni utisak tko je njegova osebujna gitaristička svirka iz koje zrači nesaglediva i nepojmljiva energija, strast i nepredvidljivost, apsolutno fantastično!
Sve ono što smo uvijek isticali svi mi koji volimo blues je ovdje, on ima snagu, dinamiku, efektnu izvedbu i ogromnu energiju koja svakim trenutkom biva sve jača i izražajnija. Doslovno kao da je Luther izgarao na stageu te ljetne večeri na Montreal Jazz Festivalu, to se tako jasno i vidi i čuje i osjeća. Apsolutno fantastično glazbeno iskustvo!

PREPORUKA:
Thomas Ruf Luther Allisonov dragi prijatelj i vlasnik Ruf Records, nakon njegove smrti kazao je: The Blues lost a true hero. Luther had the unique abillity to pull new fans in to the blues.
Art Tipaldi – urednik Blues Revue & Blues Waxa piše: Whenever I left A Luther show, I wished I could see the experience over and over again. Songs From The Road is the ultimate celebration of Luther Alliso's powerful message to the world.

Više o svemu možete saznati na:
www.lutherallison.com
www.rufrecords.de
www.wildblueproductions.com


Sadržaj edicije:

CD:
01. Cancel My Check
02. Living in The House Of Blues
03. What Have I Done Wrong
04. Will It Ever Change
05. You Can, You Can
06. There Comes A Time
07. (Watching You) Cherry Red Wine
08. Low Down And Dirty
09. It Hurts Me Too
10. Serious


DVD:
01. Cancel My Check
02. Living in The House Of Blues
03. You Can, You Can
04. (Watching You) Cherry Red Wine
05. Low Down And Dirty
06. It Hurts Me Too
07. Move From The Hood

Bonus:
01. Interview
02. Tribute to Luther

(Ruf Records)






Izvor: Ruf Records​
 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top