Lukašenko vodi na predsedničkim izborima u Belorusiji

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Lukašenko vodi na predsedničkim izborima u Belorusiji




Srna | 19. 12. 2010. - 10:52h
cat_icn_more.png
16:04h | Foto: AFP

MINSK - Beloruski lider Aleksandar Lukašenko vodi na današnjim predsedničkim izborima sa 72,3 odsto glasova, dok je njegov najbliži rival Andrej Saninkov osvojio 6,33 odsto, rezultati su anketa provedenih na biralištima, javlja RIA Novosti.
101483_belorusija-likasenko-2_f.jpg

Lukašenko je na vlasti od 1994. godine


Istraživanje je provedeno u 13 časova po lokalnom vremenu na 100 biračkih mesta, a anketirano je 4.431 birač, rekao je Sergej Musijenko, šef analitičkog centra ECOOM.


Lukašenko je na vlasti od 1994. godine i ukoliko danas pobedi osvojiće četvrti mandat. Za pobedu je potrebno da osvoji više od 50 odsto glasova birača kojih, prema Centralnoj izbornoj komisiji, ima skoro 7,1 milion.

Za razliku od 2006. godine beloruska opozicija nije uspela da se dogovori o jednom kandidatu za predsedničke izbore, tako da Lukašenko ima devet protivkandidata.

101481_belorusija-glasanje-ni_hs.jpg

Nekljajev predvodi pokret "Govori istinu"


Predsednički kandidat Vladimir Nekljajev, inače poznati pesnik, između 2001. i 2005. godine živeo je u Poljskoj i Finskoj, ali se nedavno pojavio na čelu pokreta "Govori istinu".

Prema istraživanjima javnog mnjenja, Nekljajev se nalazi na drugom mestu nakon Lukašenka, iako dosta daleko u procentualnom smislu. Ananlitičari kažu da se Nekljajev u organizaciji oslanja na finansije iz Moskve, ali da nije jasno da li novac potiče iz Kremlja ili nekog drugog izvora u Moskvi.

Kandidat Andrej Sanikov, bivši zamenik ministra inostranih poslova, u znak protesta zbog ustavnog referenduma napustio je to mesto 1996. i prešao u opoziciju Lukašenku. On je na čelu najpopularnijeg beloruskog opozicionoh sajta Čarter 97 i pokreta Evropska Belorusija, a svoju kampanju zasnivao je na članstvu zemlje u EU i poboljšanju veza sa Rusijom. Tvrdi da je finansirao izbornu kampanju tako što je prodao stan u Minsku.

101482_belorusija_hs.jpg

Više od sedam miliona stanovnika Belorusije danas bira predsednika


Lukašenkov protivkandidat Grigorij Kostusev je zamenik šefa najjače nacionalističke partije Beloruski nacionalni front. On se tokom kampanje zalagao da će obnoviti granicu sa Rusijom, koja je simbolično "uklonjena" 1995. godine radi povezivanja dve zemlje i da će odbaciti ruski jezik kao državni jezik. U svojim javnim nastupima kritikovao je ne samo Lukašenka, već i Sanikova i Nekljajeva zbog njihovih veza sa Rusijom.

Predsednički kandidat Jaroslav Romančuk je zamenik lidera liberalne Ujedinjene građanske partije. Bio je poznat kao ekonomski analitičar i podržava tržišni model ekonomije.

Kandidat Nikolaj Statkevič, penzionisani pukovnik, na čelu je beloruske Socijaldemokratske partije od sredine 1990-tih. On je krajem 90-tih predvodio najveće ulične proteste u zemlji.

Predsednički kandidat Vitaliji Rimaševski, jedan je od vođa beloruskih demohrišćana, aktivno je učestvovao u uličnim protestima opozicije poslednjih godina.
 
Natrag
Top