Ljudska volja i psihoaktivne droge

Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Psihoaktivne supstance (Droga - Википедија) i bez alkohola, nikotina i lekova su odavno postale široko korišćene kod mlađe i srednje populacije u nas. Prisutne su ne samo gde je zatvoreniji oblik druženja (sedeljke , žurke) već i na javnim mestima kao što su koncerti, na ulici, u srednjim i osnovnim školama a pritisak društva tj. drugova na mladu osobu je sve veći tako da danas retko ko iz adolescenske populcije nije probao bar neku laku drogu.
Pitanje nije vezano za samu borbu protiv droga (mada nije zabranjeno da se i na tu temu da komentar), pitanje se pre svega odnosi na to koliko ljudska volja ima uticaja na to da neko postane ovisnik . Da li je tačno da samo ličnosti sa slabijom voljom postaju zavisnici , kao što neki misle ili volja nema velikog uticaja na nastajanje zavisnosti.
Jasno je da na ovo pitanje ne postoji precizan odgovor i da on zavisi od mnogo čega ( uzrasta, vrste droge, životne situacije itd.) ali šta mislite , da li je čovek nemoćan prilikom prvog konzumiranja droge ili snagom vlastite volje bez pomoći sa strane može savladati prvu apstinencijalnu krizu.
Svako mišljenje je dobrodošlo naročito nekog ko je imao lično iskustvo - iz prve ruke :)
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
da li je čovek nemoćan prilikom prvog konzumiranja droge ili snagom vlastite volje bez pomoći sa strane može savladati prvu apstinencijalnu krizu.
Svako mišljenje je dobrodošlo naročito nekog ko je imao lično iskustvo - iz prve ruke :)

Volja ima najbitniji uticaj. Čovek može da se suspregne i ne uzme više nikada drogu nakon što je samo jednom probao, takvi slučajevi postoje i oni su dokaz. Procenat takvih ljudi varira u odnosu na vrstu droge koja je u pitanju.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Ako volja ima najveći uticaj da li to znači da osobe koje pokleknu i postanu ovisnici a uzimaju istu vrstu droge kao i neko ko je uspeo da prestane sa konzumiranjem , da li su ti ljudi slabije volje?, logičan odgovor bi bio da da - znači imaju slabiju volju , ali da li možda njima prosto više leži ta droga ? Daću primer iz ličnog iskustva , prvi a to je bio i zadnji (lažem, predzadnji ) put kada sam probao travu uopšte mi se nije svidela, nikakvu euforiu nisam imao , samo obamrlost , spušteni kapci a posle nekog vremena sam zaspao. Posle toga rekao sam sebi , pa citat; "Jebo ti tu drogu kad nisam veseo" - prosto nisam ni želeo više da je konzumiram pa sam se vratio staroj dobroj lozi . U isto vreme moj drug je isto tako probao travu ali njemu se svidela , on i dan danas konzumira iako ne pije niti puši cigaru . Da se razumemo nije postao narkoman ali ponekad . A ja sam opet prestao i da pijem , mada nekad sanjam kako pijem, pa mi lepo u snu :roll:
Odaljih se od teme.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
U pravu si da jedna ista droga može da ima potpuno drugačiji uticaj na različite osobe. Neki ljudi čitav život konzumiraju marihuanu i nije im ništa (ili se to bar tako čini na prvi pogled), a ima primera iz prakse kada je samo jedna konzumacija dovela do, na primer, teške depresije koja je trajala 6 meseci, i skoro se završila smrću. Verovatno je veća šansa da će neko, kome je droga "legla bolje", da nastavi da je koristi ali to ne mora nužno da bude tako.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
pitanje se pre svega odnosi na to koliko ljudska volja ima uticaja na to da neko postane ovisnik . Da li je tačno da samo ličnosti sa slabijom voljom postaju zavisnici , kao što neki misle ili volja nema velikog uticaja na nastajanje zavisnosti.

Ako sam dobro shvatila na nama i jeste,ako jednom probamo,a proba se iz vise razloga,hocemo li nastaviti ili prestati,takodje iz vise razloga,recimo,kao sto kazete "ne legne nam".E,sad,da se neko ne uvredi,ne mislim da licnosti sa slabijom voljom vec oni bez volje nastavljaju dalje (naravno,ne mislim da je uvek tako),cesto od marihuane ka jacim drogama,postaju zavisnici...
Roll,budi se i vracaj na temu da me ispravis ako sam omasila :acute:
 
Natrag
Top