Ljubljana - Padobranac u sedmoj deceniji

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Padobranac u sedmoj deceniji










Izvor:
Novosti.rs







Viktor Kupljenik sa padobranstvom se “druži” pola veka. Osvojio brojna sportska i društvena priznanja. Više od tri decenije živeo i u Banjaluci, kojoj se i sada kao Ljubljančanin rado vraća sa porodicom.


reg-padobranac_310x186.jpg



KAD bi Viktor Kupljenik, nekada Banjalučanin a sada stanovnik Ljubljane, pisao životnu biografiju, onda bi naveo i jedan neverovatan, ali pouzdan podatak - da je ceo jedan i po dan proveo u vazduhu.

Toliko je Viktor, po našoj gruboj proceni, što u slobodom padu što pod platnenom kupolom padobrana, lebdeo između neba i zemlje za vreme svoja 6.134 registrovana skoka.

- Sa poslednja dva skoka, koje sam nedavno izveo u Novom Mestu u Sloveniji i u Prijedoru, proslavio sam redak jubilej u eks-Jugoslaviji, a to je da se sa padobranstvom družim pola stoleća - rekao je za “Novosti” Viktor Kupljenik.

Prvi “jubilarac” Kupljenik je okončao poljubivši travu sportskog aerodroma u Novom Mestu.

Noge su pri doskoku malo popustile, pao je na stomak, ali se ubrzo pridigao. Nije ni čudno jer se ostarilo. Viktor je rođen 1. juna ratne 1943. u glavnom gradu Slovenije.

- Sa 18 godina i završenom srednjom vojnom školom raspoređen sam na službu u Vazduhoplovno-remontni zavod “Kosmos” u Banjaluci.

Već naredne godine upisujem se u padobransku sekciju Aero-kluba “Rudi Čajavec”, gde sam 11. juna 1962. na aerodromu Zalužani izveo prvi skok - priseća se Viktor prvih sportskih dometa.

Kasnije, njegova sportska karijera išla je obrnutim smerom u odnosu na padobranstvo - uzlaznom putanjom.

Već 1963.učestvuje u timu koji u Vršcu postavlja svetski rekord u disciplini 2.000 metara sa zadrškom od 30 sekundi, pobeđuje na prvenstvu BiH i Srbije, a reprezentativac Jugoslavije postaje 1978, da bi kasnije obavljao funkciju selektora zemlje u juniorskoj, ženskoj i seniorskoj reprezentaciji Jugoslavije.

- Kruna sportskih uspeha je osvajanje srebrne medalje sa reprezentacijom Jugoslavije na Svetskom padobranskom prvenstvu.
Kasnije sam se posvetio radu sa mladima i ponosan sam što je moja ekipa iz AK “Rudi Čajavec” 1991. u Skoplju bila poslednji prvak Jugoslavije - naglašava Kupljenik.

Ponosan je na brojna sportska i društvena priznanja koje je dobio živeći u Banjaluci i u bivšoj zemlji: od Ordena zasluga za narod, Aprilske nagrade, Oktobarske nagrade grada Niša do toga da je ušao u društvo slavnih jer je 1966. postao najbolji sportista Bosanske Krajine.


 
Natrag
Top