Liječenje zubnih kanala

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Izvor: Kozmo.hr

Liječenje zubnih kanala

Cilj liječenja pulpe je očuvanje zuba, jer ukoliko nam nedostaje samo jedan zub čitava situacija u usnoj šupljini nam se mijenja.

osmijeh_zubi_ogledalo.jpg


Endodoncija
je grana stomatologije koja se bavi bolestima zubne pulpe koja je smještena u središnjem dijelu zuba. Pulpa se sastoji od krvnih žila i živaca koje hrane zub tijekom čitavog života.


Zašto je potrebno liječiti zubne kanale?

Do infekcije pulpe dolazi ukoliko zubni karijes nije na vrijeme uočen i saniran. Kad pulpu zahvati infekcija ona se može proširiti i na okolnu kost oko zubnog korijena i na taj način dolazi do gnojnih upalnih procesa u kosti. Antibioticima ne možemo odstraniti upalu, već je to moguće jedino mehaničkim odstranjivanjem čitave pulpe i liječenjem zubnih kanala.
Pulpu može osim opsežnog karijesa oštetiti i bilo kakva trauma zuba ili složeniji stomatološki zahvat kao npr. priprema zuba za krunice.

Cilj liječenja pulpe
je očuvanje zuba, jer ukoliko nam nedostaje samo jedan zub čitava situacija u usnoj šupljini nam se mijenja. Susjedni zubi se naginju u prazne prostore, a zubi suprotne čeljusti izraštavaju u bezubi prostor. Takve situacije dovode do promjene zagriza, većeg i

zubi_osmijeh2.jpg


nepravilnog opterečenja zgloba , parodontnog tkiva i potporne kosti zuba.


Simptomi koji nam ukazuju
na upalu zubne pulpe su :


  • zub je bolan na dodir i zagriz
  • zub je osjetljiv na toplo i na hladno
  • otečenost u području inficiranog zuba
  • zub je potamnio(bol ne mora biti prisutna)
  • zub je slomljen
zubi6.jpg


Da bi se sa sigurnošču utvrdio da se radi o infekciji pulpe, stomatolog može ispitati vitalitet zuba, opipati pažljivo okolno tkivo i pogledati rtg sliku zuba.

Samo liječenje se provodi
u lokalnoj anesteziji i potpuno je bezbolno. Danas osim ručne koristimo i strojnu obradu zubnih kanala koja je vrlo precizna i smanjuje broj potrebnih posjeta stomatologu. Na kraju liječenja zubni kanali se ispune sa masom koja u potpunosti popuni zubne kanale. Nakon liječenja potrebno je svakako napraviti kontrolnu rtg snimku, ukoliko su zubni kanali dobro ispunjeni može se napraviti konačni ispun ili protetski rad na liječenom zubu. Nekoliko dana nakon liječenja zub može biti osjetljiv na dodir pa treba izbjegavati žvakanje na toj strani čeljusti, ako je upala bila jaka stomatolog treba propisati antibiotik.


Dobro izliječen zub iako više nije vitalan može potrajati čitav život.



 
Natrag
Top