Leskovac - Zanatom do posla

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Zanatom do posla










Izvor:
rts.rs








Škola za tekstil i dizajn u Leskovcu organizovala je obuku za tkanje na ručnom razboju. Četrdesetak nezaposlenih učiće stari zanat tri meseca nakon čega će škola osnovati zadrugu tkača kako bi polaznici obuke mogli da rade i prodaju svoje unikatne radove.

U Leskovcu je u Školi za tekstil i dizajn organizovana obuka za tkanje na ručnom razboju za nezaposlena lica. Nakon tromesečne obuke, polaznici će moći da prodaju svoje radove.


tkaci nn.jpg



Darinka Nikolić već petnaest godina bezuspešno traži posao. Završila je ekonomsku školu i s obzirom na to da ima 55 godina, ne gaji nadu da će se zaposliti u nekom preduzeću. Ona je kako kaže, šansu videla u obuci za tkače.

"Ručni radovi su uvek na ceni. Želim da naučim zanat da bih radila za sebe ali i za prodaju", kaže Darinka.

Jasna Petrović je pre dve godine diplomirala na Tehnološkom fakultetu. Ponovo je u školskoj klupi i uči stari zanat. "Imam ideju i želim da započnem sopstveni biznis u svojoj struci", objašnjava Jasna.

Da tkanje nije posao rezervisan samo za žene potvrđuje i Nebojša Milenković, jedini muškarac koji se prijavio za ovu obuku. "Ostao sam bez posla. Ne želim da sedim džabe, pa sam se prijavio, jer u ovome vidim šansu. Mislim da može da se zaradi", kaže Nebojša.

Četrdesetak polaznika koji su raspoređeni po grupama u naredna tri meseca učiće o tkanju i konfekcioniranju tkanina. Većina je, kažu, prvi put za razbojem. "Oni su različitog starosnog doba i različitih profesija i njihovo interesovanje nam daje nadu da će uspešno završiti obuku", kaže profesor tkanja Bojan Stevanović.

Projekat se realizuje u saradnji sa Ministarstvom spoljnih poslova Poljske.

"Ovo je naš mali doprinos novim trendovima samoorganizovanja i neke vrste socijalnog preduzetništva gde ljudi mogu da iskažu sav svoj potencijal i kreativnost", kaže direktorka škole Suzana Dimitrijević.

Škola za tekstil i dizajn u Leskovcu osnovaće na jesen i zadrugu tkača kako bi svi koji završe obuku mogli da rade i žive od prodaje svojih originalnih ručnih radova. Oni kažu da su suveniri i odevni predmeti traženi na tržištu.
 
Natrag
Top