Leskovac: Na placu Zelene zone urbanisti ucrtali groblje

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kasni realizacija projekata


Leskovac: Na placu Zelene zone urbanisti ucrtali groblje

Blic


LESKOVAC - Projektanti iz leskovačke Direkcije za urbanizam i izgradnju na kapitalnom projektu Zelena zona, kojim se predviđa gradnja distributivnog centra i pogona za preradu voća i povrća i kojim se kod EU konkurisalo za donatorska sredstva, nacrtali su groblje.

181930_urbanisti_f.jpg

Članovi gradskog veća


U drugom projektu su napisali da je asfalitiranje ulice od oko stotinak metara od posebnog značaja jer u njoj živi visoki gradski funkcioner. Zbog takvih i sličnih primera, došlo je do kašnjenja u realizaciji projekata, a to su, kako je kazao gradonačelnik Leskovca Slobodan Kocić (DS), bili i razlozi za nedavnu smenu na vrhu Direkcije.

Ovo je juče obelodanjeno na sednici Gradskog veća, a povod je bila odluka o davanju većih ovlašćenja Direkciji, odnosno reakcija Slaviše Zlatanovića, čelnika vladajuće URS, čiji je direktor zamenjen kadrom DS. Zlatanović je podržao odluku, ali se zapitao zašto ona nije ranije doneta.

- Zato što je u Direkciji bilo velikih opstrukcija, koje su izazvale kašnjenje važnih projekata. Primera radi, projekat Zelena zona je kasnio jer je urbanista na toj zoni ucrtao groblje, što je skandalozno. Mi znamo ko je to uradio, ali ne želim da saopštim ime - odgovorio je Kocić, navodeći još nekoliko neuobičajenih propusta.


Tako je, na primer, u tenderskoj dokumentaciji za asfaltiranje uličice od stotinak metara u Donjoj Jajini navedeno da je ona od posebnog značaja jer u njoj živi predsednik Skupštine grada Živojin Stefanović. Umesto imena, urbanisti su napisali Stefanovićev nadimak, a Kocić je okrivio Direkciju i za kašnjenje polaganja kabla od 10 kilovata do fabrika u izgradnji „Falke“ i „Jura“.


- Za taj kabl sam obezbedio 40 miliona dinara iz Republike, a oni nisu mogli da organzuju iskopavanje nekoliko kanalčića - dodao je gradonačelnik.


181929_urbanisti-1_f.jpg

Na ovom mestu će biti Zelena zona


Smenjeni direktor Direkcije Novica Stojanović je na bolovanju, ali „Blic“ je došao do projektanata Zelene zone i ulice u Donjoj Jajini, koji su potvrdili tačnost gradonačelnikovih navoda.

- Istina je da se nenamerno potkrala greška u projektu Zelena zona jer sam prethodno radio projekat zaobilaznice oko Svetoilijskog groblja i jedan tekstualni deo je nekako ostao u narednom projektu - objašnjava Nenad Cvetković, projektant Zelene zone, i dodaje da su ljudi iz programa Progres, kod kojih se konkurisalo za donatorska sredstva, kasnije bili zadovoljni projektom, pa je Direkcija kao nagradu dobila kompjutersku opremu i softver u vrednosti od 25.000 evra.


Urbanista koji je radio projekat za asfaltiranje ulice u Donjoj Jajini kaže da je to namerno uradio, da je hteo da se našali na račun lokalnih vlasti.
- Ali ta šala me je skupo koštala jer sam bio rigorozno kažnjen - priča ovaj inženjer.


Predsednik Skupštine grada je takođe na bolovanju, a u njegovom kabinetu kažu da je zbog toga nastala vanredna situacija.
-To je sprdačina s dokumentom. Predsednik se godinama nalazi na visokim funkcijama i nikada nije tražio da ulica u kojoj žive njegovi roditelji bude asfaltirana - kaže izvor „Blica“.
 
Natrag
Top