Лексикологија немачког језика I-Творба речи у савременом немачком језику

Član
Učlanjen(a)
24.04.2012
Poruka
173
tvorba-reci-u-savremenom-nemackom-jeziku-komunikacija-i-.jpg

Јелена Костић-Томовић-Лексикологија немачког језика I-Творба речи у савременом немачком језику


1.1.Коме је овај приручник намењен?

Приручник „Творба речи у савременом немачком језику" намењен је германистима и студентима германистике, као и свим садашњим и будућим филолозима и лингвистима који желе да се упознају са системом творбе речи у немачком језику (нпр. ради контрастивних истраживања и си.).

1.2.Обим приручника и његови домети

Овај приручник пружа преглед творбених модела којима располаже савремени немачки језик, а то су: слагање, извођење, префиксална творба, конверзија и скраћивање. Он уз то нуди и преглед релевантних подтипова наведених творбених модела, као што су, примера ради, код слагања детерминативне и копулативне сложенице, као и подврсте детерминативних сложеница. Конкретним творбеним обрасцима бавили смо се само под условом да су због велике продуктивности или из неког другог разлога занимљиви или са становишта наставе и усвајања немачког као страног језика, или пак са становишта еквиваленције унутар језичког пара немачки и српски (другим речима, ако су интересантни с преводилачког становишта).

Жеља нам је, дакле, била да читаоцу пружимо општи преглед система творбе речи у савременом немачком језику, с посебним освртом на чињенице које могу бити од практичног значаја, тј. од користи у настави и при превођењу. Трудили смо се да читаоце овом приликом не оптерећујемо детаљима који према нашем мисљењу нису неопходни за стварање опште слике о систему творбе речи у немачком језику.

1.3.Који је варијетет савременог немачког језика у средишту пажње?

Данас је немачки званични језик или један од званичних језика у више земаља, и у свакој од тих земаља он има одређене особености. Зато се савремени немачки језик и сматра полицентричним (или плурицентричним) језиком. То значи да он обухвата неколико националних стандардних варијетета, који се међусобно приметно разликују, у мањој или већој мери. Са становишта странаца који немачки уче као страни језик најзначајнији међу стандардним варијететима свакако су немачки, аустријски и швајцарски национални варијетет.

За житеље Србије који желе да овладају овим језиком, барем од 2000. године на овамо, потенцијално су најкориснији немачки и аустријски стандардни варијетет.

File Type: PDF File Size: 2.70MB


Download:
Hidden content
You need to react to this post in order to see this content.
 
Natrag
Top