Lekarski saveti: Trudnoća i letovanje

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.034
Lekarski saveti: Trudnoća i letovanje

Večernje novosti 14.06.2010 15:37



Činjenica da ste u drugom stanju ne znači da ne smete da putujete i uživate u godišnjem odmoru. Naprotiv, prijaće vam promena klime i sredine, kao i odmor pre napornih obaveza oko bebe

Naravno, to ne važi za rizične trudnoće koje treba održavati i u situacijama kada doktor zabrani putovanje.
-Žene u drugom stanju lakše se umaraju, teže podnose vrućine i povišenu vlažnost, pa doktori uglavnom ne preporučuju putovanja na egzotične destinacije i ona duža od nekoliko sati.

Ako se odlučite da putujete kolima, krenite ranije i često pravite pauze. Nije preporučljivo da trudnica vozi, a idealno bi bilo da se zaustavljate na svakih sat i po do dva, i da pauze traju barem po petnaestak minuta. Voz, takođe, nije loše rešenje, ali izbegavajte autobus, jer vam dugo sedenje neće prijati. Brodom možete putovati do petog meseca, a posle toga vam krstarenje nije dozvoljeno.

Avion je, dakle, najbolje rešenje, ali se ne preporučuju predugi letovi, kao ni putovanja posle 35. nedelje trudnoće. Neke avio-kompanije traže i pismenu potvrdu od vašeg lekara, pa je obavezno nabavite pre puta. Nizak pritisak u avionu minimalno utiče na plod, dok detektor metala kroz koji morate da prođete na aerodromu ne ostavlja nikakve posledice. Let avionom ne preporučuje se sedam dana posle porođaja, kao ni za bebe stare do dve nedelje.

Ako je vaš izbor more, sunčanje vam je zabranjeno između 11 i 17 časova i najbolje je da sedite u hladovini i da na sunce izlazite ili rano ujutru ili posle 18 sati. Obavezno se mažite zaštitnim kremama i izbegavajte gužve. Plivanje će vam prijati, pomoći da se osvežite, a dokazano je i da smanjuje bol u leđima, podstiče cirkulaciju i ublažava trudničke tegobe. Plivajte laganim tempom i obavezno promenite kupaći kada izađete iz vode, da ne biste bili mokri. Idite na mesta u kojima su lekar i bolnica blizu mesta gde ste smešteni.

Ako više volite da se odmarate na planini, izbegavajte nadmorske visine iznad 1.500 metara, jer razređen vazduh može da izazove vrtoglavice, nesvestice, mučninu. I na planini se mažite zaštitnom kremom, šetajte i maksimalno se opuštajte.
Ako boravite u hotelu, naročito u zemljama na čiju hranu niste navikli, nemojte da eksperimentišete. Pijte flaširanu vodu, hranite se što sličnije kao kod kuće i izbegavajte termički neobrađene namirnice. Jedite više manjih obroka i izbegavajte “tešku” i začinjenu hranu.

Idealni termini za letovanje su oni van sezone, dakle jun ili septembar, a najbolje je da putujete u drugom trimestru, jer nema mučnina i mogućnost spontanog pobačaja ili prevremenog porođaja je minimalna.
Klima mesta na koje putujete treba da bude umerena i blaga, bez velike vlažnosti. Ako već imate dete, prepustite tati dinamične igre i brčkanja u plićaku. Trudite se da se što više odmarate i opuštate, a na bilo kakav upozoravajući znak obavezno reagujte i posetite lekara.





 
Natrag
Top