Lekar porađa pevajući

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Lekar porađa pevajući


Doktor Branko Bjeković se uverio da zna dobro da peva pre mnogo godina, dok je bio na specijalizaciji. Danas je on neobičan, ali vrstan ginekolog, koji pesmom ume da umiri porodilje kada ih tokom porođaja uhvati panika.


30516_0808-raspevani-ginekolog-foto-v-lalic_f.jpg


Dr Bjeković:
Prvi put sam pacijentkinjama zapevao „Zajdi, zajdi“ iz sopstvenog straha



Bio je na dežurstvu kada je oko tri ujutru ušao u puno porodilište, gde je desetak žena koje su se spremale za porođaj vrištalo uglas. Kaže da se pomalo uplašio jer je tada bio mlad i neiskusan. Međutim, spontano je u hodniku zapevao „Zajdi, zajdi“.

- Svi su se odjednom ućutali, a babice su bile iznenađene kada je moj glas umirio uplašene porodilje. Od tada pevam i pre i posle porođaja da bih tako ženama olakšao porođajne muke - kaže ovaj specijalista ginekologije i akušerstva.


Kao jedan od razloga što se na ovaj način bavi muzikom jeste i borba protiv bele kuge. Snimio je CD sa desetak pesama, a novac koji je prikupljen donacijama uplaćen je na račun Ginekološko-akušerske klinike „Narodni front“ u kojoj radi.


On je svakako neobičan doktor. Duhovit, ali ozbiljan kad se pomene natalitet.


- Veliki sam borac protiv bele kuge, koja preti da nas zbriše sa lica zemlje. Kad razmišljam o budućnosti, uplašim se jer znam da je trend umiranja u Srbiji veći od trenda rađanja. Svake godine obavi se više stotina hiljada abortusa. Kao ginekolog, nemam prava da sve to mirno posmatram. Na poslu porađam žene, a u slobodno vreme pokušavam da pesmom ohrabrim ljude da stvaraju potomstvo. Uostalom, svako ljudsko biće kroz svoje potomstvo ostavlja najbolju poruku za budućnost - ističe dr Bjeković.

Njegova ideja je da se približi pacijentkinjama, odnosno, kako objašnjava, da uspostavi dobru vezu. Na taj način strah od porođaja se povlači, a samim tim je saradnja pacijentkinje i ginekologa mnogo bolja.


- Trudim se da budem prirodan, da sa pacijentkinjom ne razgovaram strogo poslovno, kao neki kompjuter. Nekada se treba i šaliti. Neko to može da protumači kao neozbiljnost, ali to pacijentkinjama mnogo znači - objašnjava dr Bjeković.


Kaže da pacijentkinje već znaju da voli da peva i dešava se da nekada neku i naruče.


- Repertoar pesama zavisi od mog raspoloženja. Ali volim naše stare pesme, makedonske...


Nedavno je imao susret i sa nervoznim pacijentkinjama.


- Radio sam u šoku. Na tom odeljenju su bili majstori za klime i nešto su radili. Pacijentkinje koje su ležale tu prekrile su se ćebadima preko glave. Izgledalo mi je kao da se muče. Onda sam ušao, a one su uglas povikale: „Joj, evo ga ovaj doktor! Sada će da nam peva na svu ovu muku!“ - kroz smeh priča dr Bjeković.


Pre tri godine snimio je CD. Novac od svakog prodatog primerka išao je u fond za opremanje bolnice „Narodni front“. Tako je napravljen jedan apartman, kupljeni su neki aparati. Muzika na disku je komercijalna. Tekstove je pisao Uroš Petrović, prvi čovek Mense, dok je muziku pravio doktorov prijatelj.

Pokušao je i da za Centar za zaštitu odojčadi, dece i omladine nabavi nove prozore. Odnosno, Centar je dobio krovne prozore u sobi za crtanje, ali nisu imali dovoljno novca za njihovu montažu.


- Deca bez roditeljskog staranja godinama crtaju u tim prostorijama, gotovo u mraku. Zbog toga sam se i prijavio u šou „Ja imam talenat“


- da bih sakupio osam hiljada evra za montažu tih prozora. Tada sam dobio obećanje od članova žirija da će mi pomoći da sakupim novac koji mi nedostaju. Međutim, to nikada nije realizovano - razočarano kaže doktor.





Izvor: Sonja Todotović
 
Natrag
Top