Lejbman odbija da svjedoči

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
DIREKTOR "MIRAKS GRUPE" IZ MOSKVE OBAVIJESTIO NADLEŽNE DA NEĆE DAVATI ISKAZ U SLUČAJU "ZAVALA"


Lejbman odbija da svjedoči




Izvor: Dan 21-03-2011

Direktor ruske firme "Miraks grupa" Vjačeslav Lejbman najvjerovatnije neće svjedočiti u slučaju "Zavala" pošto je odbio da da iskaz u tom predemtu. Iako je crnogorsko tužilaštvo putem međunarodno pravne pomoći zatražilo od kolega u Rusiji da im omoguće saslušanje Lejbmana, on je ruske istražne organe obavijestio da ne želi da svjedoči o "Zavali" a još manje da se vraća u Crnu Goru. Nakon ovakvog odgovora iz Rusije, specijalni tužilac će, najvjerovatnije sjutra, i zvanično okončati istragu i podići optužnicu protiv osumnjičenih budvanskih funkcionera.
Specijalno tužilaštvo za suzbijanje organizovanog kriminala planiralo je prvo da Lejbmana sasluša 7. marta ove godine, ali se on nije pojavio, pa mu je poziv uputilo za početak aprila. Do toga najvjerovatnije neće doći, pa treba očekivati da tužilac već sjutra obavijesti javnost da je istraga protiv budvanskih funkcionera okončana. Lejbman je trebalo da bude saslušan na okolnosti bespravne gradnje vila na Zavali, kao i na okolnosti eventualnih veza sa uhapšenim budvanskim funkcionerima. On je trebalo da se izjasni i o optužbama na račun Natalije Panine, bivšeg izvršnog direktora firme "Zavala invest", koja je u bjekstvu, a koju tužilaštvo tereti da je oštetila budžet Crne Gore za oko milion eura.
Pored Lejbmana i Polonskog, na listi planiranih svjedoka su bili Irina Babina i Natalija Gerasimov.
Po nalogu specijalnog tužilaštva za organizovani kriminal, crnogorska policija je realizovala akciju u kojoj je slobode lišeno deset lica, među kojima su i predsjednik i potpredsjednik Skupštine opštine Rajko Kuljača i Dragan Marović, brat potpredsjednika DPS-a Svetozara Marovića.
Desetorica osumnjičenih su uhapšeni zbog zloupotrebe službenog položaja i sumnje da su omogućili bespravnu gradnju na Zavali. Službenici Uprave policije su u noći između 24. i 25. decembra 2010. godine, oko četiri sata ujutru, lišili slobode i Dragana Žinića, Slobodana Đurovića i Steva Vučetića. Zbog istog krivičnog djela uhapšeni su i Srećko Tomović, Novak Stanojević, Marko Kaloštro, Dragan Sekulić i Miško Minić. Sudija Radomir Ivanović odredio je tada pritvor svim osumnjičenima i oni su sprovedeni u Istražni zatvor u Spužu. Vijeće Višeg suda im je u međuvremenu produžilo pritvor za još dva mjeseca.
Vijeće Apelacionog suda, kojem je predsjedavao Dragutin Čolaković, a čiji su članovi sudije Seka Piletić i Milivoje Katnić, donijelo je rješenje kojim se žalbe advokata odbijaju kao neosnovane.
Apelacioni sud je razmotrio žalbe advokata, kao i sve spise ovog krivičnog predmeta i ispitao prvostepeno rješenje Višeg suda u Podgorici o produženju pritvora i našao da je rješenje zakonito.
I Apelacioni sud Crne Gore, kao i Viši nalazi da postoje osobite okolnosti koje ukazuju da bi okrivljeni po izlasku na slobodu mogli uticati na navedene svjedoke zbog toga što su okrivljeni i navedeni svjedoci u socijalnim i društvenim vezama, a prije svega u prijateljskim i poslovnim.

M.V.R.
 
Natrag
Top