Legende srpskog fudbala

Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Otvorio sam ovu temu jer zelim da cujem ko su po vama najvece legende srpskog fudbala.
Imamo ih dosta, a za mene najveca legenda naseg fudbala je Dragan Dzajic.

Rođen je u Ubu 30.maja 1946, mestu nedaleko od Beograda, a celokupna fudbalska karijera vezana je za FK Crvena Zvezda, u kojoj je igrao u periodu 1961-1978 sa izuzetkom dve sezone u Francuskoj Bastiji (1975-1977) gde je bio najbolji strelac ekipe sa 31 pogotkom. Za Crvenu Zvezdu odigrao 590 utakmica, po čemu je rekorder kluba. Igrao na poziciji levog krila i nosio dres sa brojem 11.

U nacionalnom dresu debitovao je sa 18 godina, 17.juna 1964. u meču sa Rumunijom. Rekorder je SFRJ po broju reprezentativnih nastupa, sa 85 utakmica i postignutih 23 gola. Od državnog tima oprostio se 16.09.1979. u Beogradu, protiv tada aktuelnih svetskih prvaka Argentinaca (4:2), u prijateljskoj utakmici specijalno organizovanoj u čast Dragana Džajića.

DraganDzajic.jpg


U većini anketa proglašavan je za najboljeg jugoslovenskog fudbalera svih vremena, a do današnjih dana ostao je ljubimac navijača,zahvaljujući prefinjenoj tehnici na terenu i ponašanjem van njega.

Nakon uspešne karijere na zelenom tepihu, posvetio se posla na mestu direktora Crvene Zvezde, da bi kasnije postao i predsednik. Ostaće zabeleženo da su "crveno-beli" pod njegovim vođstvom postali prvaci Evrope i Sveta 1991.

Tokom 2004. povukao se sa mesta predsednika "crveno-belih" iz zdravstvenih razloga.

Početkom februara stupio na dužnost direktora svih selekcija u Fudbalskom Savezu Srbije, a samo par dana nakon toga priveden zbog istrage u vezi sa transferima fudbalera Crvene Zvezde tokom druge polovine devedesetih i početkom ovog veka. Danas mu je ukinut pritvor i prema poslednjim informacijama braniće se sa slobode.

Dragan Džajić - legenda koja traje

Dragan Džajić je nekako postao i ostao usputna radost našeg života" - napisao je svojevremeno doajen jugoslovenskog novinarstva Miroslav Radojčić. O najznačajnijem fudbalskom imenu na ovim prostorima napisano je tokom minulih četrdesetak godina na hiljade priča ali nijedna od njih nije u potpunosti predstavila svog glavnog junaka. Ne zbog toga što je autorima nedostajalo talenta već zbog činjenice da se priča o najvećoj ikoni Crvene zvezde, jednostavno, ne može zaključiti tačkom. Ona nema kraja i možda je Radojčić, u rečenici koju smo citirali, uspeo da i najpreciznije objasni fenomen koji, ne samo u granicama Srbije i Crne Gore, predstavlja u "najvažnijoj sporednoj stvari" Dragan Džajić. On jeste legenda svetskog, evropskog, jugoslovenskog i srpskog fudbala zbog onoga što je ostvario kao igrač, kao i zbog rezultata koje je postigao kao rukovodilac najtrofejnijeg balkanskog kluba, ali je pre svega "usputna radost naših života". Jer, rekordi koje ovaj 62-godišnjak drži po broju nastupa, osvojenih trofeja i postignutih golova u reprezentaciji i Crvenoj zvezdi, nisu presudno uticali da njegova životna storija postane bestseler na fudbalskim meridijanima planete. Radojčić je to sjajno objasnio: "Džajić je postao nešto veliko i kolosalno, što smo svi mi, manje talentovani, želeli da postanemo ali nismo - on je bio uspešan. ostaje mi da razmišljam šta je tajna životnog uspeha. Iz svih ovih godina, verovatno to više naslućujem nego što znam. Čini mi se da je Džaja, ako ne otkrio, onda najbolje u životu primenio tu tajnu - važno je biti važan ali ne praviti se važan".

Pet puta u selekcijama Sveta i Evrope

Dragan Džajić je rekorder i kada su u pitanju nastupi fudbalera sa ovih prostora za selekciju Sveta i Evrope - činio je to pet puta! Prvi nastup imao je sa samo 23 godine na Marakani, protiv Brazila. Džajić je priznao da je taj meč dočekao sa klecanjem u kolenima.
- Ne znam ni danas šta mi se dešavalo pre te utakmice, živci su mi potpuno popustili. Takvu tremu nikada u životu nisam osetio ali kada smo istrčali na teren, i kada sam čuo eho 200.000 ljudi sa tribina nešto mi je "kvrcnulo". Mogao sam posle da igram nedeljama na Marakani, bez predaha - kaže Džajić.

Džajić je još jednom osvojio ovdašnju medijsku pozornicu pobedom u izboru za najboljeg fudbalera Srbije i Crne Gore u poslednjih pedeset godina. Osamnaestočlani žiri, sastavljen od selektora i igrača koji su na najmanje deset mečeva nosili kapitensku traku, dao mu je 54 boda što je 65 odsto od maksimalnog broja (Džajić nije imao pravo da glasa za sebe).
Tako ubedljiv trijumf, popularni Firi ostvario je u konkurenciji asova kakvi su Stojković, Savićević, Šekularac, Bobek, Mitić, Mijatović... na taj način i definitivno je stavljena tačka na pitanje "ko je bio najbolji". Naravno, nije i na priču o ovom velikanu sa i pored zelenih pozornica "najvažnije sporedne stvari na svetu". "Knjiga" o njemu je time, zapravo, samo dobila nekoliko novih stranica zbog kojih se vredi podsetiti na one sa njenog početka. naravno ne onih "statističko - rekorderskih", jer su te lekcije odavno naučili napamet svi pravi fudbalski zaljubljenici u ovoj državi.

"Varljivo leto 1968."

Najzanimljivija stranica u igračkoj biografiji Džajića je, verovatno, ona ispisana još daleke 1968. godine. Bila je to sezona u kojoj se "zlatni fudbaler" SCG prvi put popeo na vrh - bio je najbolji igrač evropskog prvenstva, uveo plave spektakularnim golom protiv Engleza u finale, bio strelac i na završnoj predstavi Kupa nacija, zaigrao za tim Sveta na Brazilskoj Marakani pred 200.000 gledalaca... te godine, nažalost, Džajić nije osvojio ni jedan od glavnih trofeja na međunarodnoj sceni. U finalu prvenstva Evrope, na Olimpijskom stadionu u Rimu, plavima je titulu odneo švajcarski arbitar Gotfrid Dinst (zapravo je poklonio Italijanima), a u tradicionalnoj anketi Frans fudbala za najboljeg igrača kontinenta, dvadesetčetvrogodišnjak iz Uba bio je samo treći. Najbolje objašnjenje kvalifikacije "samo", dao je legendarni nemački as Franc Bekenbauer: "Postavio bih pitanje novinarima, na način na koji to retko činim, kako je bilo moguće da Džajić 1968. godine ne dobije Zlatnu loptu Frans fudbala? Izvinite ali to je bio idotski propust!"

Najveći majstor fudbala svih vremena Pele, odabrao je reprezentaciju Jugoslavije za svoj oproštaj od Brazilske selekcije. Pred 170.000 gledalaca Na Marakani, 18. jula 1971. godine, nakon spektakularnog meča (2:2), Dragan Džajić je imao čast da bude poslednji kapiten jedne državne reprezentacije koji je pružio ruku Peleu u dresu "karioka". Mnogo godina kasnije, slavni Brazilac je prokomentarisao:
- Hteo sam da igramo baš proitv Jugoslovena jer su jedini umeli da nam pariraju na planu atraktivnosti, lepote i svega onog zbog čega ljudi dolaze na stadione. Želeo sam takođe i da na mom oproštaju bude Dragan Džajić jer spada u red igrača koji su obeležili istoriju fudbala. Iskreno, taj legendarni as mi budi pomalo i sujetu jer je po završetku igračke karijere postigao ono što ja nisam.

Džajić je te "varljive" 1968. godine ostao bez "zlatnih" trofeja ali je otvorio svoju riznicu za neke druge, možda i mnog vrednije. Među njima je, svakako, i priznanje koje mu je, nakon duela Brazila i selekcije Sveta, odao proslavljeni mađarski fudbaler Florijan Albert:
"Imao sam čast da u Riju igram zajedno sa Džajićem. Da budem potpuno iskren - na trenutke sam bio samo jedan od onih, neposrednih aktera i svedoka, koji su poželeli da zastanu i gledaju kako taj momak igra".

Dragan Džajić je bio pobednik i u izborima za Zvezdinog sportistu veka. Iako je u sportskom društvu iz Ljutice Bogdana poniklo mnogo vrhunskih asova, utisak je da izbor, ipak, nije bilo teško napraviti. Ovu konstataciju možda najbolje potvrđuju sledeći podaci:
Dragan Džajić je 590 puta nasatupao za Crvenu zvezdu (rekord), i postigao 285 golova (rekord). Kao igrač osvojio je pet titula šampiona Jugoslavije (rekord), i četiri Kupa, Srednjoevropski kup i trofej Super šampiona Jugoslavije. Kao direktor Crvene zvezde, osam puta se radovao osvajanju nacionalnog prvenstva, sedam puta domaćem Kupu i, naravno, jednom tituli Evropskog prvaka i jednom trofeju pobednika Interkontinentalnog kupa. U periodu od kada je predsednik crveno-belih, na Marakanu su stigle dve titule prvaka i tri pobednika Kupa.
Odkad je zakoračio u svet fudbala, Dragan Džajić se tako radovao osvajanju 33 trofeja!

Sličan epilog za Džajića su imale i naredne dve sezone - uspevao je da dovodi publiku do delirijuma, dobijao komplimente sa svih strana planete ali su "zlatne" pehare odnosili drugi. Većina slavljenika iz tih godina, međutim, potonula je brzo u zaborav, za razliku od Džajića. Za to što 1971. godine nije osvojio trofej, kao najbolji igrač ili kao član pobedničke ekipe Kupa evropskih šampiona, glavni krivac je bio irski arbitar Džon Karpenter koji mu je, u četvrtfinalnom meču između Crvene zvezde i Karl Cajsa u Jeni, pokazao crveni karton uskrativši mu priliku da se dokaže u najvažnijim mečevima sezone. O tom događaju Džajić priča:
- Ispostavilo se da je moje isključenje u jeni bilo kobno za Zvezdu. Iako je moj klub u prvom meču polufinala KEŠ-a, savladao u Beogradu Panatanaikos sa 4:1, u revanšu se desio debakl. Bio sam te sezone možda u najboljoj životnoj formi i uveren sam da sam bio u prilici da igram da ne bi onako izgubili. To me i danas "peče" kao i to što u Jeni nisam bio kriv. Tačno je da je neko od mojih saigrača u besu pljunuo sudiju Karpentera, on se okrenuo i crveni karton pokazao meni. Sada nije važno ko je bio krivac, neću to reći do kraja života, ali meni je savest čista. I dalje, međutim, sebi postavljam pitanje da li nas je taj nesrećni događaj koštao titule evropskog prvaka. Mislim da smo te godine bili bolji od Ajaksa ali...
O tome koliko je suspenzija koju je Džajić dobio od UEFA zbog crvenog kartona u Jeni, pokvarila finale KEŠ 1971. godine, možda najbolje govori peticija koju su fudbaleri Ajaksa potpisali tražeći od Evropske kuće fudbala da ispravi grešku. "Smatramo da finale na Vembliju ne bi smelo da prođe bez Džajića. Tražimo, uz pristanak našeg trenera Mihelsa, da on bude oslobođen daljeg izdržavanja kazne. Sa moralnog i ljudskog stanovišta to je naš dug prema ovom velikom fudbaleru. Na taj načinmi uvažavamo i takmičarski čin, sa željom da u finalu igraju najveći fudbalski majstori..." - stajalo je, izmađu ostalog u peticiji Ajaksovih fudbalera. Tvorac totalnog fudbala, tadašnji trener sastava iz Amsterdama Rinus Mihels, je reakciju svojih izabranika prokomentarisao:"To jeste inicijativa fudbalera ali i moja intimna želja. Džajića sam posmatrao na desetak mečeva i, da nije kapiten Crvene zvezde što izuzetno cenim, pokušao bih sve da ga dovedem u Ajaks. Poznajem sve asove od 1938. godine na ovamo ali ni sa kim ne mopgu da ga uporedim. Tako ubitačne, pravovremene i po protivnika razorne centaršuteve nije imao ni Garinča. Zanimljiv je i njegov dribling, ležeran i neshvatljiv. Džajić, jednostavno, dokazuje da fudbal kao igra može da se pretvori i u najprijatniju pesmu..."

ISPRAĆALA GA JE CELA KORZIKA

Izuzetno zanimljiva stranica Džajićeve fudbalerske karijere, ispisana je i za vreme njegovog boravka u Bastiji. Među domaćim kritičarima ima i onih, "umnih", koji su igračke vrednosti treće "Zvezdine zvezde" osporavali zbog toga što nije otišao u neki veći evropski klub. Baš zbog takvih stavova, koji se još ponegde, istina u debeloj senci, mogu čuti, vredi se podsetiti kako je Džajić bio dočekan i ispraćen sa Korzike. U "Frans fudbalu" dolasku slavne "jedanaestice" bile su posvećene pune tri stranice na kojima je, između ostalog, pisalo: "Francuski fudbal je, nesumnjivo, počašćen i obogaćen. Najmanje dve sezone, prema slovu ugovora i datoj reči Džajića, mi Francuzi divićemo se estetskom i racionalnom fudbalu ovog gospodina u kopačkama, čoveka koji je dribling i slobodan udarac levom nogom usavršio do perfekcije..."
U Bastiji, Džajić je zaslužio još jedan trofej koji nije bio obložen zlatom ali spada u red onih sa neprocenjivom vrednošću - za dve godine postao je idol stanovnika ovog malog korzikanskog grada. Kada se vraćao u Beograd, ispraćao ga je celi grad, kolona automobila bila je razvučena od centra do aerodroma... Popularnost koju je uživao tokom boravka na Korzici Džajić je, u knjizi Miše Vasiljevića "Džaja 11", objasnio rečima: "Iznenadio sam ljude u klubu jer nisam tražio vilu, kako su Parižani pisali, već običan apartman u blizini stadiona. Još više sam to učinio kada sam odbio mercedes koji su mi nudili, zadovoljavajući se jednim vremešnim ali solidno očuvanim folksvagenom. Okružen dobrim ali siromašnim svetom, nijednom nisam ni pomišljao da živim na visokoj nozi u tom ogromnom kamenjaru, i iritiram te ljude primitivnim zahtevima."
Naravno, Džajić je zaslužio naklonost Korzikanaca i sjajnim partijama u dresu njihovog prvoliogaša koji je te dve godine, u Francuskom šampionatu, prvi put u istoriji izgubio ulogu autsajdera.
Interesantno, kada je odlazio u Bastiju, Džajića nije ispratio niko iz Zvezde. Kao rukovodilac kluba iz Ljutice Bogdana, on kasnije nije dozvolio da se bilo kojem fudbaleru desi ono što je njemu 2. avgusta 1975. godine na surčinskom aerodromu kada su ga, posle dvanaest godina provedenih u Zvezdi, ispraćali samo članovi najuže familije. Oni igrači koji su u poslednjih dvadesetak godina odlazili iz Ljutice Bogdana u svet, upravo zahvaljujući Džajiću, nisu imali takvo iskustvo. Lep primer za ovu konstataciju su i reči Branka Boškovića koji je 2003. otišao iz Zvezde u Paris Sen Žermen: "Od kada sam došao na Marakanu do dan kada sam sa nje otišao Džajić mi je bio drugi otac. Bez njegove brige ne bih bio spreman za ovu fazu života koju sam započeo u Parizu".

MEČ U BARIJU NIJE IMAO REVANŠ

Džajić je umeo da ispravi i još jednu nepravdu koju je, kao fudbaler doživeo u Crvenoj zvezdi - nije dozvolio da se maja 1991. godine u Bariju ponovi greška iz Jene, odnosno Atine. To je najsvetlija stranica iz njegove karijere sportskog funkcionera. Najlepše ju je sam opisao prisećajući se detalja sa konferencije za novinare u sali stadiona "San Nikola", nakon osvojenog pehara pobednika KEŠ.
- Novinari iz inostranstva, pre svih iz Francuske, insistirali su od mene da im kažem nešto što ne mislim i što bi bio alibi za Olimpik. Optuživali su me, kao i trenera Petrovića, da smo u finalu Kupa šampiona igrali dekadentno, ziheraški, da smo uništili fudbal! Saslušao sam ih i upitao:"Ako je Olimpik bio bolji zašto nije postigao gol za 120 minuta? Usput sam slušao i dijalog Bobija Čarltona i našeg tadašnjeg selektora Ivice Osima. Englez se čudio što je tim kakav je Zvezda igrao tako oprezno i bojažljivo. Osim mu je odgovorio:"Mi često igramo dobro, ponekad i najbolje ali na kraju gubimo. Zar nije bolje kritikovati Zvezdu u pobedi nego u porazu? Tada sam zagrlio Osima i setio se kako su nas tapšali po ramenima i uvek govorili posle poraza da će sutra biti bolje i kako svaka igra ima i revanš. Nešto sam, međutim, dobro naučio i u Firenci 1968. godine, i u Atini tri godine kasnije - znao sam da utakmica u Bariju nije imala revanš - ispričao je Džajić.

Sportski zurnal
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Jovan Kule Aćimović

Lična karta
Jovan–Kule Aćimović je rođen u Beogradu 1948. godine. Trenirao je u mlađim kategorijama OFK Beograda, ali je cenjeni fudbaler postao u dresu Crvene zvezde gde je proveo 11 godina. Nastupio je 55 puta za reprezentaciju SFRJ s kojom je postao viceprvak Evrope 1968. godine. Oženjen je s Nadom s kojom ima sinove Dejana i Đorđa i četvoro unučadi.

62192_jonav-kule-acimovic-003-foto-nebojsa-markovic_f.jpg


Moja generacija je retko gubila od večitog rivala. Oni su na terenu forsirali disciplinu, a mi šmekerski vic. Pred prepunim stadionom JNA vodili smo već 4:1 kada me je bek Partizana Ivan Golac vukao za dres deset metara pre šesnaesterca da bi me grčko-rimskim zahvatom konačno oborio na mestu odakle se izvode penali.
U tom momentu sam bio kapiten Zvezde. Skočio sam prema sudiji i počeo da vičem na njega „Je l’ ovaj treba da me povredi da bi ti sudio penal?“ Sudija mi je mirno odgovorio „Šta hoćeš, već vodite 4:1.“ To me je još više razbesnelo, pa sam počeo da ga jurim po terenu i urlam: „Nije tvoja stvar da li će biti 8:1.“ Bacio sam kapitensku traku i krenuo ka svlačionicama, priča u ispovesti za „Blic nedelje“ Jovan–Kule Aćimović.
Posle desetak metara sam se setio da će kazniti klub, a ne mene jer sam se dogovorio sa ljudima iz nemačkog Sarbrikena da sledeće sezone igram za njih. Vratio sam kapitensku traku i ostao na terenu do kraja utakmice. Tada nije bilo zlog rivalstva i mržnje između navijača i igrača Crvene zvezde i Partizana. Uživao sam da igram šah s Momčilom–Mocom Vukotićem, kapitenom Partizana.

Gladne godine
Moj otac Vitomir Aćimović bio je ugledni beogradski trgovac kojeg je čaršija cenila, a kolege iz esnafa volele. Imao je radnju preko puta restorana „Madera“ u sadašnjem Bulevaru kralja Aleksandra. Nije je zatvarao sve vreme okupacije Beograda u Drugom svetskom ratu. Bile su to gladne godine i Vitomir je rezonovao da na taj način pomaže sugrađanima i komšijama da lakše dođu do osnovnih namirnica za život. Moja majka Vinka je radila u toj radnji i ponekad se događalo da proda namirnice nemačkim vojnicima. Posle oslobođenja Beograda nove vlasti nisu imale razumevanja za privatnu svojinu i posao mog oca, već su ga odmah obeležile kao saradnika okupatora. Nacionalizovali su mu radnju i poslali ga u vozače teških kamiona. Ćale je prihvatio nove životne okolnosti da ne bi ostavio porodicu na cedilu. Vitomir i Vinka su u braku izrodili troje dece. Mog brata Đorđa, sestru Draganu i mene.

Palilulac
Svet sam počeo da pamtim u dvorištu naše kuće u Dalmatinskoj ulici u Beogradu. Palilulac u srcu. Bio je to početak pedesetih godina prošlog veka kada je nemaština ukidala iole normalan život većini Jugoslovena. Čim sam samostalno stao na noge pokušavao sam da krotim loptu po dvorištu naše kuće. Tada se u Beogradu poštovao kućni red, pa je svako larmanje na ulici bilo zabranjeno od dva do pet po podne. Zajedno s komšijskom decom tražio sam novi prostor za igru i našao ga na terenu Fudbalskog kluba Poštar. Na toj livadi oivičenoj zaostalim artiljerijskim rovovima iz Drugog svetskog rata mogli smo da galamimo kad god nam je palo na pamet. S prozora moje kuće video se naš novi dečji raj. Kad god“veliki“ nisu na njemu trenirali, klinčadija bi ga zaposedala. Tu sam hvatao prve voleje i driblinzima ljutio drugare. Umeo sam da uletim u kuću i s uzdignutim rukama i vičući saopštim ukućanima: „Pobedili smo!“ Otac se smejao, a majka mi je ozbiljnim tonom naređivala: „Odmah u kupatilo!“

Romantični pionir
Bio sam glavni strelac na Poštarovom igralištu i moju ljubav prema fudbalu jednog popodneva je video legendarni Đokica Vujadinović, trener mlađih kategorija u OFK Beogradu. Rekao mi je: „Sine, dođi kod nas na pravi trening.“ Postao sam „pionir-romantičar“. Kao učenik OŠ „Starina Novak“ u slalomu sam prelazio vršnjake na fudbalskom turniru koji je organizovala Crvena zvezda. Izgubili smo u finalu od neke škole sa Dedinja i kada sam krenuo kući video sam da je ispred naše kapije parkiran policijski crni mercedes. Uplašio sam se da nisu došli da mi hapse oca i sakrio se u susednoj ulici dok se policija ne skloni. Komšije su navukle roletne na prozore i niko nije izlazio ni u dvorište, a kamoli na ulicu. Oficir policije i visoki funkcioner Crvene zvezde Miša Milošević došao je u stvari po mene. Tražio je od mog oca saglasnost da iz OFK Beograda pređem u Crvenu zvezdu.

Idi u tu Zvezdu
Vitomir mu je rekao da pita mene i da on u to neće da se meša. Tek kada je ga je Miša treći put obišao na poslu, ćale mi je rekao: „Idi u tu Zvezdu, nemoj da pravimo belaj.“ Prešao sam u Crvenu zvezdu i „popio“ bojkot u školskom dvorištu. Niko od drugara nije hteo da igra fudbal sa mnom. Za njih, ja sam zauvek izdao OFK Beograd.

Pod prečku
U septembru 1965. prvi put sam odigrao meč za prvi tim Crvene zvezde. Nekoliko dana pošto sam proslavio sedamnaesti rođendan. Na Marakanu je na prijateljski duel došao Radnički sa Novog Beograda tek što je ispao iz savezne lige. Krenuli smo s centra i u prvom napadu sam uhvatio volej i sa dvadeset metara smestio loptu pod prečku. Trčao sam po terenu kao da sam odlučio finale Svetskog prvenstva. Stariji saigrači su mi se smejali. Bilo je to nezgodno vreme u istoriji Crvene zvezde jer su asovi poput Šekularca i Bore Kostića otišli iz kluba. U isto vreme legendu kluba Rajka Mitića na trenerskoj klupi je zamenio neafirmisani mladi talentovani trener Miljan Miljanić.

Prvotimac
Nekada mi je bilo mnogo teško da igram jer sam iz poštovanja prema starijim igračima zaustavljao sebe u izglednim situacijama i njima dodavao loptu. Požalio sam se ocu, a on mi je rekao: „Igraj kao na poljančetu i sve će biti u redu.“ Opustio sam se i napravio „ringišpil“ za protivničke igrače. U Zagrebu sam istoimenom klubu dao gol i postao standardni prvotimac.

Nada iz srednje
Paralelno sa sportskom karijerom pohađao sam Srednju ekonomsku školu u Beogradu. Na jednom velikom odmoru upoznao sam devojku Nadu, slatku kao puslicu. Bili smo ista generacija, ali smo išli i različita odeljenja. Jedva sam je ubedio da se prošetamo i tako smo počeli da se družimo, a kasnije i da se zabavljamo. Već u osamnaestoj godini našao sam se na ozbiljnoj životnoj raskrsnici. Ljudi iz Zvezde su me umirili jer sam potpisao ugovor na deset godina vernosti velikom klubu. Odveli su me u čuvenu radnju „Džentlmen“ i kupili dva odela. Dok sam šetao Knez Mihailovom osećao sam se važnijim od svetskih vladara.

Sreća
Već sledeće godine Nada je ostala u drugom stanju i mnogo sam se uplašio da li ću biti kadar da samostalno izdržavam porodicu. Sve manje sam imao koncentraciju za treninge i utakmice i činilo mi da nemam puno dobrih izbora u životu. Tada me je moja sestra Dragana pozvala na ozbiljan razgovor i objasnila mi da moram da pokušam da se brinem o porodici i razvijam sportsku karijeru istovremeno. „Nikada ni za šta nemaš garancije u životu, zato moraš da pokušaš da budeš pobednik.“ U dvadesetoj sam se oženio i napravio savršen izbor. Dobili smo sina Dejana, a kasnije i Đorđa. Nadu volim celog života i imamo divnu porodicu. I dan-danas smo srećni.

Enfild roud
Protivnike smo gazili redom u Kupu šampiona u sezoni 1970-1971. Nikada u životu neću zaboraviti trijumf nad Liverpulom na legendarnom stadionu Enfild roud. Bilo je 2:1 za nas, nezamisliv je osećaj kada se njihovi bučni navijači koji pevaju sve vreme meča dva puta utišaju do te mere da čujem saigrače sa klupe kako viču: „Napred, Zvezda“. Igrali smo tada slično Barseloni danas. Potpuno smo „sakrili“ loptu engleskim igračima. Dočekani smo u Beogradu kao heroji i na krilima te euforije odigrali polufinale protiv grčkog Panatinaikosa. Samleli smo ih 4:1 na Marakani.

Kantina u Atini
Već smo svi razmišljali o finalu kada smo stigli na revanš u Atinu. Pošto su radnici „Hiltona“ navodno bili u štrajku, odveli su nas u neku gradsku kantinu koja je po higijeni podsećala na lošu fabričku menzu. Malo smo negodovali, ali na kraju smo seli da jedemo s idejom da se izlet u Atinu što pre završi. Izašli smo na teren potpuno fizički slabi i primili gol u prvom minutu. Stajali smo kao omamljeni između dva gola. Ni nalik jurišnoj ekipi koja je imala ambiciju da osvoji Kup šampiona. Promašili smo nekoliko zicera, a primili tri gola. Desila nam se senzacionalna eliminacija. I dan-danas verujem da su nam stavili nešto u hranu jer na terenu bukvalno niko od nas nije mogao da potrči. Taj poraz mi je najteže pao u celoj karijeri.

Kad Čiča podvikne
Za reprezentaciju SFRJ sam debitovao u „holivudskom zapletu“. Igrao sam finale Srednjoevropskog kupa 1968. godine na Marakani kada me je Miljanić na poluvremenu zamenio. Bio sam van sebe jer sam dobro igrao celo poluvreme, ali me je Čiča očinski uhvatio za zuluf i viknuo: „Spremaj se, hitno putuješ u Italiju.“ U Rimu je u tom trenutku reprezentacija SFRJ učestvovala na završnom turniru Prvenstva Evrope. U polufinalu su naši pobedili Englesku 1:0, ali se povredio Ivica Osim i stručni štab je odlučio da hitno otputujem u Italiju. Nalazio sam se na spisku od 24 reprezentativca i, prema tadašnjim pravilima UEFA, zamena je bila moguća.

Rim
Imao sam dvadeset godina i Rim je za mene bio kao otkriće novog sveta. Sav sam drhtao pred početak finalnog duela protiv Italije i kada mi je Musemić sa centra dodao loptu ona mi je prošla ispod noge. Došla je do njihovog centarfora Rivere i on se stuštio prema našem golu. Uspeo je da šutira prema našem golu, ali je srećom promašio. Činilo mi se da sam od straha tada ostario deset godina za pola minuta. Posle sam se malo smirio i standardno odigrao do kraja meča. Bilo je 1:1, a u ponovljenoj utakmici Italija nas je pobedila i postala prvak Evrope.

Propustili šansu
Reprezentacija SFRJ je bila u grupi favorita za osvajanje Svetskog prvenstva u Nemačkoj 1974. godine. Odigrali smo prve tri utakmice odlično i plasirali se dalje. Imali smo odličnu atmosferu u timu sve dok nismo saznali da su usred prvenstva izvršene kadrovske promene u našem fudbalskom savezu. Novi predsednik nam je rekao da nema ništa od premija koje su nam obećane. Svakom igraču je obećano po šest hiljada evra ako se plasiramo u drugi krug prvenstva i preko noći je to „pojela maca“. Bili smo mladi i uvređeni i u nastavku šampionata igrali smo loše i ispali. Izglupirali smo se jer se takva sportska prilika mojoj generaciji nikada više nije ukazala. Trebalo je da zaboravimo na Savez i pare, pobedimo sve do kraja i postanemo prvaci sveta.

Sadašnjost
Uživam u penzionerskim danima koje provodim sa svojim unučićima. Imam tri unuke i jednog unuka. Sinovi Dejan i Đorđe su dobri i odgovorni ljudi i brinu se o porodici. Voleo bih da se Crvena zvezda okrene radu sa mladim igračima i da generacije talentovanih fudbalera stvaraju stručni treneri. Jedino na taj način Zvezda će ponovo zauzeti mesto koje joj po svemu pripada. Ponovo će postati ugledni evropski klub.


(blic.rs)
 
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Velika legenda je naravno i Aćimović Death. yes3

Evo malo i klipova.

Ovde su strelci i Kule i Džaja :D


I ovde su takođe terorisali Partizan. :D


 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Kako je Aćimović iznudio faul za drugi gol :aikido:

Mada i prvi je učutao Kop :D

 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top